Kodėl Policijos departamentas vis dar naudoja su Rusijos FSB siejamo gamintojo programinę įrangą?

Virš generalinio komisaro Lino Pernavo vadovaujamo Policijos departamento – ne tik neskaidrių automobilių pirkimo šešėlis. Viešieji pirkimai, kuriuos sukritikavo Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ir dėl kurių pirmadienį ėmė teisintis Policijos departamentas, – ne vienintelė pareigūnų vadovų problema. Nepaisant prezidentės Dalios Grybauskaitės viešų įspėjimų metiniame pranešime, Lietuvos policija ir toliau naudoja Rusijos informacinių technologijų kompanijų sukurtas programas.

Prezidentės įspėjimai nedaro įspūdžio

Policijos generalinis komisaras L. Pernavas, galima manyti, ranka numojo ne tik į VPT kritiką, bet ir į prezidentės D. Grybauskaitės išsakytą viešą įspėjimą valstybės institucijoms nenaudoti prieš Lietuvą kibernetines atakas organizuojančios Rusijos tiekėjų programinės įrangos: Policijos departamentas ir toliau naudoja rusų gamybos buhalterinės apskaitos programą „1S“.


„Neturime duomenų, kad ta įmonė, kuri mums tą programą įdiegė, su kažkuo būtų susijusi ar kažkas tai būtų informavęs mus apie priežastis ar problemas“, – apie policijos sprendimą nesiimti veiksmų atkerta generalinio komisaro pavaduotojas Rimantas Bobinas.

Ukrainos saugumo tarnyba: „1S“ bendradarbiauja su FSB

Prieš keletą savaičių Ukrainos saugumo tarnyba SBU atliko kratas rusiška programine įranga „1S“ prekiaujančiose įmonėse.

Ukrainos SBU paskelbė, kad „1S“ glaudžiai bendradarbiauja su Rusijos Federaline saugumo tarnyba (FSB), o dalis jos programinės įrangos naudojama vartotojų šnipinėjimui.

Seimo nariai: tokios programos negali būti naudojamos

Seimo Antikorupcijos komisijos narys Jurgis Razma sako, kad policija nedelsiant turi atsisakyti rusiškų programų.

„Reikėtų nedelsiant keisti tokią programinę įrangą. Ir aš manau, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas galėtų dar griežčiau pasisakyti, jei Policijos departamento vadovybei neužteko prezidentės žodžio“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos narys J. Razma.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas taip pat griežtas – valstybinės įstaigos rusiškų programų neturi naudoti.

„Bėdos yra dvi: viena vertus, kad perka, ta prasme, kada Rusija akivaizdžiai demonstruoja agresiją prieš Lietuvą, kada kibernetinę erdvę naudoja kaip šnipinėjimo priemonę, kaip destruktyvių veiksmų priemonę, mes perkam programinę įrangą. Tas nėra gerai, ir to neturi būt iš principo. Reikia atsisakyti tos praktikos, ir taškas. Neturi būti tos įrangos Lietuvoje“, – sako Seimo NSGK pirmininkas V. Bakas.


„Išties reikėtų atsižvelgti į Ukrainos suteiktą informaciją ir mums pirmiausia patiems pasitikrinti tos būtent programinės įrangos saugumą. Jeigu tai kelia grėsmę, be abejo, tokios įrangos reikėtų atsisakyti“, – sako Seimo NSGK narys Dainius Gaižauskas.

FSB rekomendacijų paiso ir Lietuvos policija

Rusijos Gynybos ministerija ir FSB bendradarbiauja su „1S“ ir rekomenduoja savo padaliniams diegti šią sistemą.

Ši programa šiuo metu diegiama okupuoto Krymo vadinamosios Vidaus reikalų ministerijos padaliniuose ir okupacinio karinio korpuso daliniuose, taip pat Rusijos laikinai kontroliuojamų Ukrainos Lugansko ir Donecko sričių „administracijose“.

FSB su kompanija „1S“ vykdo programą „Jaunieji FSB programuotojai“. Alfa.lt žiniomis, Lietuvoje „1S“ programą, be Policijos departamento, anksčiau naudojo ir Lietuvos bankas. Naujienų portalas Alfa.lt kreipėsi į Lietuvas banką, prašydamas atsakyti, ar ši programinė įranga naudojam ir toliau, ar jos buvo atsisakyta ir kada.

VPT pastebi neskaidrumų

Rusija savo įtaką paprastai plečia korupciniais ryšiais. Gal dėl to prezidentės žodžiai įdomūs ne visoms institucijoms? VPT neskaidrius pirkimus policijoje pastebi ir ankstesniuose, ne tik automobilių, pirkimuose.


Kaip teigia VPT vadovė Diana Vilytė, tarnyba stengiasi užkirsti kelią, kur gali būti problemų, ir padėti perkančioms organizacijoms.

„Mes pasižiūrėjome ir ankstesnius Policijos departamento pirkimus, jau kur sutartys yra įgyvendintos. Polinkis į vieną tiekėją buvo stebimas, tai paprašėme perkančios organizacijos atkreipti dėmesį, informavome Vidaus reikalų ministeriją apie tuos dalykus, informavome premjerą, ir dar stebime su IT pirkimais tendencijas ne pačias geriausias, čia tokio visos valstybės mastu, bet tokie dalykai stebimi, tai irgi bandom pasakyti perkančiajai organizacijai, kad reikėtų tvarkytis šitoje srityje“, – sako VPT direktorė D. Vilytė.

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.