Gentvilas: baikime spektaklį su žeme

Eugenijus Gentvilas
Eugenijus Gentvilas
© Paulius Peleckis
E. Gentvilas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas | Politikų tribūna
2017-05-12 10:41

Seimo Liberalų frakcijos seniūnas E. Gentvilas įregistravo įstatymą, kuriuo siūlo pripažinti netekusiu galios LR Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinąjį įstatymą.

Nuo 2004 m., Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, 10 metų žemę Lietuvoje galėjo įsigyti tik Lietuvos fiziniai bei juridiniai asmenys. Per tą dešimtmetį šalyje suklestėjo žemių supirkėjai, tokie kaip AB Agrowill ar AB Agrokoncernas, kurie tapo vienais stambiausių žemvaldžių visoje Europos Sąjungoje.

E. Gentvilas įsitikinęs, kad kiekvienas draudimas ar ribojimas turi savo kainą. ,,Leidžiant žemę Lietuvoje pirkti tik lietuviams, nukentėjo visi žemės savininkai, kurie laisvos rinkos sąlygomis už parduodamą žemę būtų gavę daugiau. Tačiau išlošė stambieji žemės supirkinėtojai, kuriems nebuvo konkurencijos iš užsienio.“

Pasibaigus 10 metų pereinamajam laikotarpiui valdžia nutarė priimti naujus apribojimus prekiauti žeme. Taip 2014-04-24 gimė naujas laikinasis, vadinamasis ,,saugiklių“ įstatymas. Juo Seimas uždraudė pirkti žemę tiems, kurie neturi žemės ūkio išsilavinimo, žemdirbystės patirties ir kt. Nė vienas Seimo liberalas nebalsavo už šį įstatymą, teigdami, kad jis prieštarauja LR Konstitucijai ir ES teisei ir toliau sudaro sąlygas stambiesiems žemvaldžiams pigiai supirkinėti žemes.

Priimtas laikinasis ,,saugiklių“ įstatymas Europos Komisijoje gavo neigiamą įvertinimą ir 2015-03-26 prieš Lietuvą buvo pradėta ES teisės pažeidimo procedūra. Tačiau naujasis Seimas nesiėmė skubaus padarytų klaidų taisymo, o Valstiečių žaliųjų valdomas Seimo Kaimo reikalų komitetas atidėjo pataisų svarstymą iki 2017 m. lapkričio.

reklama

Liberalų frakcijos seniūno vertinimu valstiečiai dar bando pratęsti laiką, per kurį stambieji koncernai be konkurencijos ir pigiai galėtų supirkinėti Lietuvos žmonių žemes.

,,Laikinasis įstatymas tapo įrankiu stambiesiems žemvaldžiams mulkinti žmones ir pigiai supirkinėti jų žemes. Todėl laikas baigti šį spektaklį su gąsdinimais apie užsieniečius, norinčius apiplėšti Lietuvos žmones. Siūlau pripažinti ,,saugiklių“ įstatymą netekusiu galios ir atimti galimybę lobti vietiniams oligarchams, o žemių savininkams sudarykime sąlygas už parduodamą žemę gauti tikrąją jos kainą“, – teigia E. Gentvilas