Veryga sukasi iš padėties: sausas įstatymas – ne visuose festivaliuose

Karklės festivalis
Karklės festivalis
  © Organizatoriai

Panašu, kad „valstiečiai“ išgirdo muzikos festivalių organizatorių raginimus nustoti mojuoti blaivybės bizūnu per viešus renginius. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga turi kompromisinį pasiūlymą dėl alkoholio prekybos draudimo per masinius renginius.

Vyriausybė balandžio viduryje pritarė įstatymų projektams, kuriais siūlomos kompleksinės priemonės sumažinti alkoholio vartojimą šalyje.

Vienas siūlymų – numatyti alkoholinių gėrimų draudimą viešų masinių renginių metu. Sprendimo teisę, ar drausti alkoholio prekybą renginių metu, turėtų savivaldybė.

Tuo metu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis tikino, kad reikėtų eiti dar toliau. Jo įsitikinimu, visuose masiniuose renginiuose, kuriuose būtų jaunesnių negu 20 metų asmenų, alkoholiu neturėtų būti prekiaujama iš viso.

Dėl šių valdžios planų pasipiktino muzikos festivalių organizatoriai. Anot jų, tai reikštų, kad per festivalius net alaus bokalo nebus galima išgerti, pačių renginių bilietai gali brangti arba festivalius gali tekti rengti ne Lietuvoje.

Siūlo kompromisą

Kilus aršių ginčų dėl siekio drausti alkoholio prekybą masinių renginių metu, Seimo Sveikatos reikalų komiteto (SRK) pirmininkė, „valstiečių“ frakcijos atstovė Agnė Širinskienė Alfa.lt patvirtino, kad sveikatos apsaugos ministras A. Veryga ketina registruoti naują draudimo variantą.

„A. Veryga pateiks kitą pasiūlymą dėl alkoholio prekybos draudimo masinių renginių metu“, – teigė A. Širinskienė.

Anot parlamentarės, ministras siūlo drausti prekybą alkoholiu nemokamų renginių metu, o tuose renginiuose, kuriuose dalyvavimas yra mokamas, šis draudimas nebūtų taikomas.

„Dabar ministras yra parengęs pasiūlymus, dar vieną variantą, diferencijuojant pagal tai, kiek tie renginiai yra mokami, kiek yra nemokami.

Ten, kur yra mokami renginiai, tai mes suprantame, kad yra ribotas patekimas, tam tikra apsauga ir daugiau priežiūros, tai jiems vienas tas reguliavimo siūlymas, o tie, kurie yra savivaldybių nemokami renginiai, kurie yra prieinami visiems, tai jiems bus siūlomas kitas reguliavimas, taip tarsi einant į tam tikrą kompromisą, nes mes žinome, kad yra nerimas iš kai kurių festivalių organizatorių“, – aiškino A. Širinskienė ir pridūrė, kad pati tokiai iniciatyvai pritartų.

Su A. Veryga portalui Alfa.lt susisiekti nepavyko, tačiau ministro patarėja Lina Šriubėnė patvirtino, kad toks siūlymas ministro yra pasirašytas ir bus registruojamas artimiausiu metu.

L. Šriubėnė patikslino, kad sveikatos apsaugos ministras siūlo drausti prekybą alkoholiniais gėrimais masiniuose renginiuose, kurie yra nemokami, į kuriuos patekimas nėra ribojamas, kuriuose dažniausiai laisvai lankosi nepilnamečiai, šeimos su vaikais ar atsitiktiniai praeiviai.

„Pavyzdžiui, miestuose organizuojamose mugėse, miestų dienose, įvairių valstybinių ar kitų švenčių minėjimuose ir panašiai“, – renginius, kurių metu, A. Verygos manymu, turėtų būti draudžiama prekiauti alkoholiu, vardijo L. Šriubėnė.

Tuo metu dėl alkoholio prekybos kitų masinių renginių metu sprendimą – drausti ar leisti prekiauti alkoholiniais gėrimais – priimtų savivaldybės.

„Kituose – komerciniuose renginiuose, tai yra mokamuose, į kuriuos pateikimas yra ribojamas, – savivalda pati spręs, ar išduoti licenciją prekiauti alkoholiu iki 7,5 proc., ar uždrausti prekybą alkoholiu“, – aiškino ministro patarėja.

Priešakyje – šūsnis draudimų

Siūlymas drausti prekiauti alkoholiu masinių renginių metu – tik viena iš daugelio „valstiečių“ iniciatyvų.

Vyriausybė yra pritarusi, kad teisės aktų pataisoms, kuriomis siūloma trumpinti alkoholio prekybos laiką: prekiauti alkoholiu parduotuvėse pirmadieniais–šeštadieniais būtų leidžiama nuo 10 val. iki 20 val., o sekmadieniais – nuo 10 val. iki 15 val. Šiuo metu alkoholiniais gėrimais leidžiama prekiauti nuo 8 val. iki 22 val.

Taip pat ketinama didinti amžiaus ribą, nuo kurios bus galima įsigyti ir vartoti alkoholį iki 20 m. (šiuo metu – 18 m.). Tai reiškia, kad būtų draudžiama parduoti alkoholį jaunesniems nei 20 m. asmenims, o jie savo ruožtu negalėtų jo vartoti ar turėti su savimi. Tarp siūlymų – ir alkoholio reklamos draudimas.

Kaip Alfa.lt sakė SRK pirmininkė A. Širinskienė, šiuos Vyriausybės pasiūlymus komitetas trečiadienį svarstys ir kartu su dar praėjusioje Seimo kadencijoje konservatorių registruotomis įvairiomis įstatymų pataisomis, susijusiomis su alkoholio ribojimu.

„Mes projektus tobuliname pagal esamos Vyriausybės pasiūlymus. [...] Tada mes po posėdžio registruosime naują įstatymo variantą, kuris jau bus patobulintas variantas, ir jis eis į plenarinį posėdį“, – tvirtino SRK vadovė.

Konservatoriai be alkoholio reklamos draudimo, amžiaus cenzo keitimo ir alkoholio prekybos laiko trumpinimo taip pat siūlo steigti specialias alkoholio parduotuves. Vyriausybė šiai idėjai nepritaria, tačiau vis dėlto galutinis sprendimas bus priimtas Seime.

Siekiama numatyti, kad parduotuvių alkoholio skyriuose būtų galima prekiauti ne stipresniais nei 7,5 laipsnio gėrimais, o stipresnių gėrimų įsigyti galima būtų tik alkoholinių gėrimų parduotuvėse. Išimtis paliekama kaimo parduotuvėms, kuriose bus galima parduoti ir stipresnį alkoholį – iki 15 laipsnių.

Alkoholio kontrolės įstatymo pataisose norima įteisinti prievolę alkoholio pardavėjams filmuoti ir saugoti vaizdo įrašus apie visus alkoholio pirkėjus. Numatoma, kad vaizdo įrašai privalės būti saugomi pusę metų nuo alkoholio įsigijimo. Atitinkamoms institucijoms paprašius, parduotuvė privalės pateikti vaizdo įrašus apie alkoholio pirkėją.

Asmenys iki 20 m. jei būtų priimtos konservatorių siūlomas pataisos, nebus net įleidžiami į alkoholio parduotuves, o pardavėjai, įtardami, kad pirkėjas yra jaunesnis nei 20 m., privalės reikalauti asmens dokumento.

Be to siūloma fiziniams asmenims drausti gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholinius produktus atidengta pakuote.