Sveikatos apsaugos ministras turi gerų žinių vaikų susilaukti norinčioms poroms

Vaikai
Vaikai
  © Saulius Žiūra / Fotobankas
ELTA
2017-04-24 18:29

Valstybė jau yra pasiruošusi sudaryti sąlygas teikti svarbiausias pagalbinio apvaisinimo paslaugas vaikų susilaukti norinčioms, bet negalinčioms poroms. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu, į kompensavimo sistemą įtraukti stimuliaciniai vaistai, reikalingi moteriai, teikiant pagalbinio apvaisinimo paslaugas. Tad jau nuo gegužės 15 d. pagalbiniam apvaisinimui būtini vaistai bus kompensuojami, turint gydytojo receptą, ir juos bus galima įsigyti vaistinėse. Taip pat bus atsisakyta nuostatos, kuri ribojo vaikų skaičių, bei kompensuojami brangūs genetiniai tyrimai.

Šių žinių šeimos Lietuvoje laukė daugiau nei dešimt metų, nes iki šiol pagalbinio apvaisinimo paslaugos kompensuojamos nebuvo. Negalėdamos susilaukti vaikų šeimos patirdavo ne tik dvasinius išgyvenimus, bet ir finansinę naštą, kita dalis šeimų, kurios neišgalėjo susimokėti už šias paslaugas, buvo pasmerktos bevaikystei.

„Džiaugiamės, kad pagaliau valstybė yra pasiruošusi teikti pagrindines pagalbinio apvaisinimo paslaugas šeimoms, negalinčioms susilaukti vaikučių, ir apmokėti už jas, iki kol moteris pradės lauktis. Tai išties labai gera žinia vaikų norinčioms susilaukti poroms“, – sako ministras A. Veryga.

Jo teigimu, skaičiuojama, kad vienai moteriai padėti pastoti reikalingos paslaugos gali kainuoti iki 3 tūkst. eurų. Į šias išlaidas įskaičiuotos pagalbinio apvaisinimo procedūrų, medikų konsultacijų, reikiamų vaistų ir genetinių tyrimų, kurie atliekami tam tikrais atvejais, kainos.

„Paslaugos bus apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tai reiškia, kad pacientams už bazines paslaugas bus apmokėta valstybės lėšomis tiek valstybinėje, tiek privačioje gydymo įstaigoje. Bus kompensuojami ir brangūs genetiniai tyrimai, kurie ypatingai svarbūs genetines ligas nešiojančioms poroms. Be to, bus atsisakyta ribojančios nuostatos, kuria pagalbinio apvaisinimo gydymas negalėjo būti taikomas poroms, kurios susirgo nevaisingumu po to, kai jau yra susilaukusios vaiko“, – pabrėžia ministras A. Veryga.

„Labai smagu, kad po ilgai trukusių diskusijų, prieštaravimų, nesusiklausymo ir nevilties, artėjant gegužės 15 d. minimai Šeimos dienai bei birželio mėnesiui, kuris visame pasaulyje yra laikomas nevaisingų šeimų mėnesiu, pacientų, negalinčių susilaukti vaikų be šiuolaikinės medicinos pagalbos, lūkesčiai yra girdimi ir šios šeimos sulauks didesnės valstybės paramos, siekiant savo išsvajoto tikslo – susilaukti vaikų“, – sako Vaisingumo asociacijos vadovė Rūta Vyšniauskaitė-Marcinkevičienė.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad pagalbinio apvaisinimo paslaugas šiuo metu gali teikti kelios gydymo įstaigos, kurios jau turi licencijas. Tai Santariškių klinikos, UAB ,,JOLSANA“, Baltijos Amerikos terapijos ir chirurgijos klinika, UAB „Nothway“.