Lietuva tapo švaresnė: tarp įspūdingiausių „Darom“ radinių – šaunamasis ginklas

DAROM
DAROM
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2017-04-24 16:26

Nors oras daugumoje Lietuvos savivaldybių buvo permainingas, tačiau tai nesutrukdė sėkmingai įvykti jau dešimtąjį kartą organizuojamai akcijai „Darom“.

„Darom“ naujienos

Skaičiuojama, jog „Darom“ dalyvių skaičius panašus kaip ir pernai, apie ketvirtis milijono. Šis skaičius apima ne tik pačią akcijos dieną, bet ir tuos, kurie balandį – švaros mėnesį prisijungė prie „Darom“ iniciatyvos įgyvendinimo. Kai kurie Lietuvos kampeliai tvarkėsi jau ir Šv. Velykų savaitę, intensyviau imta tvarkytis Darom akcijos savaitę, kuomet aplinką švarino dauguma mokyklų, darželių ar bendruomenių.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį atidarė akciją sodindama sodinukus kartu su Vilniaus psichosocialinės reabilitacijos centro „Rastis” darbuotojais ir vaikais.

Vilniaus miesto meras R. Šimašius aplinką švarino Vilniaus apylinkėse esančią teritoriją netoli savo sodybos.

Premjeras Saulius Skvernelis tvarkėsi Smiglių kaime, Zujūnų seniūnijoje. Jis teigė, kad šiose apylinkėse tikrai yra ką tvarkyti ir pastebėjo, kad šiais metais matyti kur kas mažiau plastiko ir stiklo butelių. Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis kartu su žmona ir anūkais taip pat dalyvavo jubiliejinėje 10-ojoje akcijoje DAROM. Kartu su Ringaudų bendruomene, kaip ir kasmet, tvarkė gyvenvietės aplinką. „Ši akcija skatina ne tik tvarkyti aplinką – darbas drauge skatina bendrystės jausmą, kuris augina bendruomenes, vienija asmenis, šeimas, valstybines institucijas, verslą, iniciatyvas ir kitus judėjimus. Raginu visus aktyviai dalyvauti akcijoje ir puoselėti mūsų visų aplinką ne tik šią dieną, bet ir kasdien“, - sakė parlamento vadovas.

Vienas iš akcijos „Darom 2017“ prioritetų – piliakalnių tvarkymas. Pastarieji akcijos dieną aktyviai tvarkyti Pakruojo, Utenos, Švenčionių ir kitose savivaldybėse. Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento darbuotojai tvarkė gaisro nusiaubto Kryžių kalno bei Talkšos ežero prieigas. Tvarkant Talkšos ežero pakrantę rasta ne tik įvairių buitinių atliekų, bet ir padangų, televizorių, net baldų.

Kartu su akcija „Darom“ šeštadienį, Verkių regioniniame parke vyko Proenzi ArthroStop masinio „Ėjimo varžybos“, kurių metu žmonės ne tik stengėsi įveikti 15 000 žingsnių, o taip pat palaikė akcijos idėją ir eidami rinko šiukšles.

Iš viso per akciją surinkta apie 1500-1800 tonų atliekų, iš kurių daugiausiai komunalinės atliekos. Iš vandens telkinių, pakelių, miškelių buvo traukiamos ir renkamos padangos. Viename iš Rokiškio tvarkymosi taškų rastas ypatingai didelis kiekis padangų, kurios buvo paslėptos plėvele. Klaipėdoje iš vandens telkinių trauktos ne tik padangos, tačiau taip pat rastas senas vežimėlis, metalinės konstrukcijos. Dalyvius visoje Lietuvoje stebino randami baldai, buitinės technikos dalys, rūbai, seni batai, vien Vilniuje rasti keli gamtoje išmesti klozetai. Turbūt įdomiausias „Darom 2017“ radinys – pistoletas, kurį rado įmonės „Omniva“ darbuotojai Vilniuje. Daugiau neįprastų radinių šiais metais neaptikta, o Alytaus rajono koordinatorius juokavo, kad „jau pernai buvo surinktos visos bombos.”

Išsamesnė informacija

Vilnius. Daug žmonių susirinko į „Darom“ taškus už miesto ir prie Neries, tvarkyta Neries krantinė ir parkai. Vilniuje itin aktyviai tvarkėsi įvairios jaunimo grupės, mokyklos, darželiai. Prisidėjo daug įmonių kolektyvų su šeimomis. Po akcijos mieste ir už jo ribų buvo galima matyti kalnus raudonų maišų. Buvo rasta piniginė su 10 eurų, gyvūnų palaikai, lovos, benamių buveinės. Daugiausia komunalinių atliekų, padangų, rasta sena sofa ir jau minėtas „Omniva“ įmonės kolektyvo rastas pistoletas, kuris iškarto perduotas policijai. Vilniuje taip pat tvarkėsi ir „Darom“ patruliai – organizacijos savanoriai, kurie rūpinasi savo šalies gerove ir juos supančia aplinka, o taip pat drausmina žmones, jeigu jie nepaiso aplinkos apsaugos įstatymų. „Darom“ patrulių yra net 4 įžymūs žmonės, kurie kvietė nelikti abejingais ir prisidėti prie akcijos „Darom“, bei patys švarino aplinką: tai viena iš žymiausių aktorių Ineta Stasiulytė, sveikos gyvensenos treneris, sporto entuziastas Ignas Bakėjus, ilgametis „Darom“ draugas, buvęs aplinkos viceministras, aplinkosaugos ekspertas Linas Jonauskas ir reklaminis veidas, televizijos projektų dalyvė, turinti būrį gerbėjų Monika Šalčiūtė.

Kauno miesto tvarkymosi žemėlapyje buvo numatytos dešimt vietų, kuriose kauniečiai buvo kviečiami padirbėti. Kauno miesto centre tvarkėsi maždaug 500 žmonių, sutvarkytas Ramybės parkas, sugrėbti lapai. Atvyko ne tik mokyklos bet ir pavieniai asmenys, šeimos, seimo atstovai, pasirodė meras su pintine obuolių, kuriuos dalijo dirbantiems. Eiguliuose dalyvavo apie 1200 žmonių, surinkta maždaug 2 tonos atliekų – daugiausia komunalinių. Prie VI forto tvarkęsi stebėjosi, iš kur ten tiek padangų? Rasta ne tik išmestų, tačiau ir sudegintų padangų, kurios, kaip manoma, ten gulėjo jau ne vienus metus. Romainių bendruomenė suorganizavo netradicinę akciją „Darom“ – sutvarkė miško aikštelę ir pasodino eglę, kurią žada auginti ir puošti per didžiausias metų šventes: Kalėdas ir Naujuosius metus.

Klaipėdos miestas turėjo apie 45 tvarkymosi taškus, kuriuose šiukšlių rasta mažiau nei praėjusiais metais, iš vandens trauktos padangos, kaip ir kituose miestuose pagrindinės randamos atliekos – komunalinės. „Klaipėdos rajono žvejai“ nariai, rinkdami šiukšles iš Trinyčių tvenkinio ir aplink jį pasakojo, jog žvejai iš tvenkinio ištraukė tris didžiules rites, ant kurių, matyt, buvo suvynioti laidai arba trosai. Taip pat rasta daugybė vienkartinių švirkštų, butelių bei plastmasinių maišų. Nemažai jų – batono pakuotės. Matyt, maišeliai į vandenį išmetami, palesinus paukščius. Skaičiuojama, jog tvarkymosi akcijoje Klaipėdoje dalyvavo mažiausiai 5 tūkstančiai žmonių. Daugiau nei 1500 Lietuvos skautų atkeliavo į Klaipėdą, kur susirinkę tvarkė Smiltynės mišką. Prie akcijos šiemet Klaipėdoje prisijungė renginių vedėjas Remigijus Žiogas, sunkiaatletis Ramūnas Vyšniauskas. Po talkos, klaipėdiečiai susibūrė kultūros fabriko teritorijoje („Raketa Social Klubas“). Buvo rengiamas „Darom“ baigiamasis koncertas, kuriame pasirodė įvairiausi atlikėjai, o vakaro vinis - Jurgos Šeduikytės koncertas.

Šiauliai tvarkėsi jau nuo trečiadienio, turėjo apie 43 taškus. Pabrėžia, kad šiukšlių kiekvienais metais mažėja; palaikymo dažniausiai sulaukia iš tų pačių organizacijų, bet atsirado naujų, jungėsi ir pavieniai žmonės. Šiemet iš vaikų darželių sulaukė didesnio aktyvumo nei pernai. Šiauliečiai taip pat vykdo akciją „Prikelk”, kurios tikslas per „Darom“ akciją rastus daiktus (pavyzdžiui seną kėdę) atnaujinti ir taip panaudoti juos dar kartą.

Visagine taip pat pastebėta, kad šiukšlių rasta žymiai mažiau nei praėjusiais metais. Kadangi vakar oras buvo palankesnis, Visagino mokyklos tvarkė pakeles ir kaip taškų koordinatorė įvardijo: „Visos pakelės raudonais maišais nuklotos“.

Į akciją „Darom“ užsiregistravo 2300 Marijampolės savivaldybės gyventojų, iš kurių per 1000 kaimiškųjų seniūnijų gyventojai. Viso Marijampolės savivaldybėje buvo tvarkomos 67 teritorijos. Nors ypatingų radinių per akciją nerasta, tačiau kaip ir kituose miestuose pastebėta, jog atliekų tikrai mažiau, kadangi žmonės tapo sąmoningesni.

Akcijos „Darom“ dieną susirinko ir gausus būrys panevėžiečių, kurie nežiūrėdami į nepalankias oro sąlygas, talkino tvarkant Senųjų miesto kapinių šlaitą, pakrantę prie Nevėžio, Skaistakalnio parką. Aplinką švarino ne tik mokyklos, visuomeninės ar politinės organizacijos, gyventojų bendruomenės, įvairios įmonės ir įstaigos, bet ir patys mažiausieji – vaikų darželių auklėtiniai.

Druskininkai. Prie akcijos prisijungė visos Druskininkų savivaldybės mokyklos, Leipalingio ir Viečiūnų seniūnijų gyventojai, įmonės, įstaigos ir organizacijos, visi akciją palaikantys žmonės. Prie „ONE“ nuotykių parko gausiai susibūrė savivaldybės administracijos darbuotojai ir Druskininkų savivaldybės tarybos nariai su šeimomis – visi drauge jie sutvarkė prie „ONE“ nuotykių parko esantį mišką. Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Druskininkų policijos komisariato pareigūnai tvarkė Alkos tvenkinio aplinką bei pakrantes. Buvo tvarkomasi ir kituose „Darom“ taškuose Druskininkuose ir apylinkių vietose.

Lietuva tapo švaresnė: tarp įspūdingiausių „Darom“ radinių – šaunamasis ginklas

DAROM
+4