Vaikystė mainais į džihadą: islamistai ruošia pamainą savo kovotojams

Info TV
2017-04-21 21:28

Šimtai vaikų džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kontroliuojamose teritorijose gyvena kaip pragare. Mažyliai – kovotojų ir į ekstremistų teritoriją atvykusių moterų vaikai. Jų giminės tikisi susigrąžinti mažylius į tėvynę, į Tunisą, tačiau tai padaryti itin sunku. Ekspertai sako, kad jei vaikai liks džihadistų rankose, po kelerių metų ar dešimtmečio išaugs nauja teroristų karta.

Vienam tokių berniukų, Tamimui, beveik treji metai ir jis jau buvo kalėjime. Libijos mieste Tripolyje jis buvo įkalintas metams, nors jo senelis nuolat bandė atgauti anūką. Berniuko tėvai paliko namus, kad prisijungtų prie vadinamosios „Islamo valstybės“, jie žuvo per Jungtinių valstijų atakas, o dabar Tamimą augina moteris, kuri pati savo noru prisijungė prie džihadistų. Senelis du kartus keliavo į Libiją, kad pamatytų anūką, bet atgal į Tunisą grįžo be jo. „Kuo nusikalto mažas berniukas, kad jis kalėjime su nusikaltėliais? Jis nekęs savo šalies ir viso pasaulio. Norime, kad jis grįžtų į tėvynę, taip jam bus geriau“, – sako vaiko senelis Faouzis.

Beveik 600 kovotojų vaikų grįžo į savo tėvynes iš Islamo valstybės valdomos teritorijos, tačiau likusių Libijoje likimas nėra aiškus. Libijos ilgamečio diktatoriaus Muamaro Gaddafio režimas žlugo 2011 m., po to šalis liko susiskaldžiusi į kelias dalis, turinčias skirtingas vyriausybes ir parlamentus, kuriuos remia skirtingos grupuotės. Kaip sako Tuniso užsienio reikalų ministerijos atstovas, šie vaikai yra rankose tų, kurie su Tuniso valdžia nebendradarbiauja.

Teigiama, esą kiekvienas, kurio Tuniso pilietybė patvirtinama dokumentais, sulauks valstybės pagalbos, tačiau ne viskas taip paprasta – moterys ir jų vaikai, kurie yra Tripolio kalėjime, dažniausiai neturi jokių galiojančių dokumentų. Ekspertai sako, kad „Islamo valstybė“ rinko ne tik armiją kovotojų, bet kartu kūrė visą šalininkų bendruomenę, ir jei nebus niekas daroma, netrukus užaugs nauja teroristų karta.

Plačiau – reportaže.

reklama