Kur pasuks socdemai po istorinių rinkimų – revoliucijos ar evoliucijos keliu?

Šį savaitgalį Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) turės naują partijos pirmininką, kurį pirmą kartą socdemai savo organizacijos istorijoje išrinks tiesiogiai. Prie partijos vairo stos arba radikalių permainų LSDP norintis Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas, arba nuosaikesnių pokyčių kelią besirenkantis ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius. Kaip gali keistis partijos veidas po šių istorinių rinkimų?

Į antrąjį tiesioginių partijos pirmininko rinkimų turą išėjęs G. Paluckas ir M. Sinkevičius jau spėjo nušluostyti nosį savo oponentams Artūrui Skardžiui, Mantui Varaškai ir Andriui Palioniui. Šie kandidatai į LSDP pirmininkus krito pirmajame rinkimų ture.

G. Palucko arkliuku rinkimų kampanijoje tapo deklaruojamos radikalios permainos partijoje ir socdemų santykiuose su kitomis politinėmis jėgomis. Socdemas ne kartą minėjo norintis pakeisti du trečdalius šiuo metu vadovaujančias pozicijas užimančių kolegų ir viešai abejojo, ar verta toliau dirbti vienoje koalicijoje su „valstiečiais“. Tiesa, vėliau pastaruoju klausimu G. Paluckas nuomonę kiek sušvelnino – teigė, kad trenkti koalicijos durimis nesirengia.

Tuo metu M. Sinkevičius užėmė partijos telkėjo ir vienytojo poziciją, replikuodamas G. Paluckui, kad nereikėtų bendražygių rūšiuoti į juodas ir baltas avis. Ūkio ministras nuosaikesnės pozicijos laikėsi ir bendradarbiavimo su „valstiečiais“ klausimu. Anot M. Sinkevičiaus, svarbiausiai, kad socdemai koalicijoje būtų vertinami kaip lygiateisiai partneriai.

Naujasis partijos pirmininkas pakeis nuo 2009 m. LSDP vadovaujantį Algirdą Butkevičių.

reklama

Seimo LSDP frakcijos posėdis

Kandidatai skirtingi, bet darbai laukia tie patys

„Jie abu yra jaunoji karta, visiškai kiti žmonės, praktiškai užaugę nepriklausomoje Lietuvoje ir neturintys to posovietinio sindromo“, – Alfa.lt apie socdemų kandidatus į pirmininkus atsiliepė kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas prof. Lauras Bielinis.

Politologo manymu, kad ir kas būtų išrinktas į partijos vadovus, jiems teks imtis neatidėliotinų žingsnių, kurių svarbiausi – pertvarkyti partijos struktūras, patikslinti socialdemokratų ideologinius principus, pritaikyti, kad partija XXI amžiuje moderniai funkcionuotų.

„Svarbiausia to kontūro nubrėžimas, nes šiandien socialdemokratų ideologinis kontūras yra visiškai nutrintas, jų visiškai nesimato“, – pažymėjo L. Bielinis.

„Tai pat svarbus socialdemokratų vietos politiniame lauke užkariavimas arba griežtesnis nustatymas savo santykių su šalia esančiomis politinėmis jėgomis. Nes šiandien mes tikrai neatskiriame jų arba labai sunkiai atskiriame pagal veiksmus, pagal funkcijas, pagal sprendimus nuo „valstiečių“, „darbiečių“, netgi nuo konservatorių. Dažnai sakoma, kad socialdemokratai vykdo konservatorių politiką“, – tęsė VDU profesorius.

Gintautas Paluckas ir Algirdas Butkevičius

Abiem teks paneigti savo minusus

L. Bielinis, aptardamas G. Palucką ir M Sinkevičių, pritarė, kad abu kandidatai į LSDP vadovus turės paneigti savo minusus.

G. Paluckas 2010 m. teismo pripažintas kaltu už piktnaudžiavimą tarnyba, po dvejų metų Aukščiausiasis Teismas šį sprendimą paliko galioti. Tuo metu M. Sinkevičiui, kurio tėvas yra įtakingas socdemas, buvęs susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius, yra lipdoma naujosios socialdemokratų nomenklatūros veido etiketė.

reklama

„Teistumas, nesvarbu, kad už tai yra užmokėta, kaltė atpirkta, yra tam tikras ženklas, tam tikra nuoroda į asmens valios trūkumus galbūt, į jo moralinius asmens aspektus, galbūt ir tuo pačiu į jo negebėjimą priimti teisingus sprendimus. Natūralu, kad ta teistumo kupra egzistuoja, ją paneigti G. Paluckas galėtų tik tuomet, jei būtų išrinktas ir veikdamas nedarytų klaidų.

Supraskime ir kitą pusę to paties reiškinio. Kaip liaudyje sakome, už vieną muštą tris nemuštus duoda. Taigi tai, kad žmogus teistas, rodo, kad žmogus suklydo, tą klaidą atpirko, bet galbūt tai jam buvo didžiulė pamoka ir dabar jis net smulkiuose dalykuose stengiasi būti preciziškas ir tikslus“, – apie G. Palucką kalbėjo L. Bielinis.

Pasak mokslininko, M. Sinkevičiui, jei būtų išrinktas LSDP pirmininku, taip pat tektų paplušėti, siekiant įrodyti, kad jis nėra tik įtakingos socdemo sūnus. Vis dėlto L. Bielinis linkęs manyti, kad šis socdemas jau nebėra tėvo šešėlyje.

„Tokia etiketė įmanoma, bet vėlgi jis turės ją įrodyti arba paneigti savo veiksmais. Kita vertus, mes savo tėvų negalime atsisakyti. Būti savarankiškam, esant tokio tėvo sūnumi, yra svarbu. Aš manau, kad šiuo atveju mes neturėtume M. Sinkevičiaus vertinti kaip visiškai nesavarankiško, priklausomo nuo tėvo. Mano galva, tai yra daugiau jam primetamas mitas negu realybė“, – dėstė VDU profesorius.

Revoliucionierius lipa ant grėblio?

Alfa.lt kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) docentas, politologas Mažvydas Jastramskis atkreipė dėmesį, kad G. Paluckas ir M. Sinkevičius atstovauja skirtingoms partijos kolegų pusėms.

„Sprendžiant pagal tai, ką jie kalba ir kaip jų geografinė parama pasiskirsto <...>, tai G. Paluckas yra labiau remiamas tokiose savivaldybėse, kur LSDP yra silpnesnė, kur jiems blogiau sekasi, daugiau nepatenkintų yra. M. Sinkevičių labiau remia tose savivaldybėse, kur socialdemokratai turi savo merus. Iš to galima spręsti, kad M. Sinkevičius yra labiau partinės struktūros, labiau tų, kurie priima sprendimus, žmogus, o G. Paluckas yra labiau kandidatas tų žmonių partijoje, kurie norėtų pokyčių, bet kokių, nėra aišku“, – aiškino politologas.

Kalbėdamas apie G. Palucko deklaruojamus radikalius pokyčius partijoje M. Jastramskis buvo skeptiškas.

„M. Sinkevičius tęstų socdemų liniją daugiau ar mažiau tokią pačią, kokie jie yra dabar. Galbūt su kokiais mažais pokyčiais <...>.

G. Paluckas gali daug pokyčių deklaruoti, bet kyla klausimas, jei jis būtų išrinktas, kokias jis galimybes turėtų tuos pokyčius įgyvendinti. <...> G. Paluckas negalės visų mėtyti iš postų, nes elementariai pirmininkas be paramos negali nieko veikti. Kaip Lietuvoje ministras pirmininkas be paramos parlamente negali nieko nuveikti, tai ir G. Paluckas pirmojo ešelono pakeisti negalės. Jis paveldės visiškai tą pačią partiją, organizaciją, kurią kritikuoja“, – svarstė VU TSPMI docentas.

reklama

Panašios pozicijos laikėsi ir L. Bielinis. Jo manymu, siekis realizuoti partijos „valymą“ gali atsisukti prieš patį partijos vadovą.

„Jeigu G. Palucką išrinks, jis turės tai realizuoti, nes jis tą deklaruoja. Štai kur jo problema yra. Realizuodamas tai, jis sukels didelį konfliktą bent jau partijos viršūnėse“, – aiškino VDU profesorius.

„Jeigu G. Paluckas siūlo revoliucinį partijos keitimą, tai M. Sinkevičius siūlo evoliucinį partijos keitimą. Kas yra geriau, nežinau. Vienu atveju reikia vienu smūgiu viską pakeisti, o kitais atvejais daryti posūkių reikėtų nuosekliai, tvarkingai, be sukrėtimų“, – reziumavo politologas.

Mažvydas Jastramskis


Išėjimas iš koalicijos labiau tikėtinas vienu atveju

M. Jastramskis, prisiminęs socdemų kandidatų į partijos pirmininkus pareiškimus apie koaliciją su „valstiečiais“, teigė manantis – kad ir kuris politikas būtų išrinktas į partijos vadovus, socialdemokratai bent artimiausiu metu trenkti koalicijos durimis neturėtų.

Vis dėlto, politologo manymu, vienas iš kandidatų gali laikytis kategoriškesnės pozicijos įvairiais klausimais.

„Aš nemanau, kad, bet kuriam iš jų (G. Paluckui ar M. Sinkevičiui – Alfa.lt) laimėjus (socialdemokratų partijos pirmininko rinkimus – Alfa.lt), jie iš koalicijos pasitrauks.

G. Paluckas, jei būtų išrinktas pirmininku, jis turėtų kietesnę, kairesnę poziciją derantis dėl tam tikrų dalykų, pavyzdžiui, dėl Darbo kodekso. Ne iš karto, bet jei kiltų krizė koalicijoje dėl programinių dalykų, dėl esminių reformų, gali būti, kad G. Paluckas tikrai ilgai negalvotų, traukdamasis iš koalicijos.

reklama

Yra ir kitas dalykas. Bet kuris iš kandidatų nėra Seimo narys, neužima frakcijoje pareigų, tai jiems bus sudėtinga veikti. G. Paluckui gali būti dar sudėtingiau, nes jis neturėti paramos partijos struktūrose, neturi įtakos ir Seimo frakcijoje“, – kalbėjo M. Jastramskis.

Konservatorių lyderis padarė meškos paslaugą?

Ryšių su visuomene agentūros „Nova Media“ vyresnysis partneris Arijus Katauskas, kalbėdamas apie socdemų veidą viešųjų ryšių prasme, neslėpė manantis, kad iš esmės abu kandidatai į pirmininkus turi tam tikrų trūkumų, kurie gali būti prikaišiojami viešojoje erdvėje.

Arijus Katauskas

„M. Sinkevičiaus tapimas pirmininku lyg ir būtų normalus, mažiausiai radikalus pokytis partijoje, kuris viešojoje erdvėje būtų sutiktas taip, kad „niekas nesikeičia šioje partijoje, tik veidai“. Tai labiausiai eskaluotų oponentai, o ne pati partija.

G. Palucko laimėjimo atveju aš esu tikras, kad mes išgirstume stiprius plojimus ir ovacijas iš viešosios erdės, socialinės medijos, bet prasidėjusios kalbos apie tai, kad į socialdemokratų vadovaujančią poziciją ateina žmogus, turintis nelabai gražių istorijų, pagarsėtų <...>.

Jeigu žiūrėtume į viešąją erdvę, tai retorika apie G. Palucko teistumą keičiama į biografijos dėmes. Iš kitos pusės, G. Paluckas yra modernus, šiuolaikiškas, toks, kokio reikėtų iš tikrųjų partijai, jeigu ji norėtų atsinaujinti. Priešininkai jam „kabina“ teistumą, o tie, kurie palaiko, sako, kad tai puikiai bendraujantis, turintis patirtį, galintis atnešti realius pokyčius partijoje, kuriai to reikia. Vis dėlto G. Paluckas neturi užnugario pačioje partijoje“, – Alfa.lt komentavo A. Katauskas.

„Čia yra savotiška giminės dinastija. Taip, viešojoje erdvėje sukurtas tas laukas, kad „socialdemokratai = nomenklatūra, socialdemokratai = ūsuotieji bebrai“. Tas įvaizdis labiau limpa M. Sinkevičiui, o ne G. Paluckui“, – apie M. Sinkevičiaus trūkumus kalbėjo viešųjų ryšių specialistas.

Vis dėlto, anot A. Katausko, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad M. Sinkevičiaus giminystės ryšius jį palaikantieji puikiai išnaudoja, juos paverčia privalumu, mat, partijos pirmininko rinkimus laimėjus M. Sinkevičiui, toliau būtų tęsiami pradėti darbai, o socdemams vadovautų žmogus, kuriuo rinkėjai pasitiki, nes jau kartą išrinko Jonavos meru.

Ryšių su visuomene specialistas akcentavo, kad viešųjų ryšių prasme, nepaisant savo komunikabilumo, G. Paluckui rinkimuose nesiseka. Ne paslaptis, kaip teigė A. Katauskas, kad prie to tam tikra prasme prisidėjo ir konservatorių vadovo Gabrieliaus Landsbergio parama G. Paluckui.

reklama

„G. Landsbergio išreikštas palaikymas G. Paluckui, mano nuomone, buvo vienas iš gražiausių, įdomiausių žingsnių konservatorių partijos dabartinėje aplinkoje <...> Tikėtis kažkuriam socialdemokratui, kad jam konservatoriai pabandys duoti nuoširdų palaikymą, būtų naivu. Mano nuomone, tai buvo vienas iš vinių arba vinis, kuriuo oponentai užkalė duris G. Paluckui į pirmininko postą. Socialdemokratai supranta, kad tas, kurį palaiko konservatoriai, tikrai nėra geriausias variantas socialdemokratams“, – atkreipė dėmesį A. Katauskas.

Gabrielius Landsbergis