Skaičiuoja nuo meningokoko mirusius vaikus: į skiepų kalendorių įtrauks nemokamą vakciną

Skiepai
Skiepai
© SCANPIX

Pernai meningokokine infekcija susirgo ir į Santariškių klinikų vaikų ligoninę pateko trisdešimt vaikų. Šeši iš jų neišgyveno. Svarstydami, kaip apsaugoti vaikus nuo mirtimi per parą galinčios pasibaigti infekcijos, politikai ruošiasi įtraukti į nemokamų skiepų kalendorių vakciną nuo B tipo meningokoko. Jeigu jos efektyvumas bus įrodytas mokslininkų, parlamentarai žada rasti lėšų valstybės biudžete.

Pagal sergamumą – blogiausiųjų sąrašo viršuje

Meningokokinė infekcija gali baigtis mirtimi per 24 valandas, be to, ją labai sunku diagnozuoti. Pažeidžiamiausios grupės – kūdikiai, vaikai ir paaugliai. Kūdikiams, kurių organizme apsauginiai antikūnai dar nėra susiformavę, kyla didžiausia rizika susirgti šia infekcija.

„Pernai tokių turėjome trisdešimt, deja, šeši neišgyveno, kiti taip pat labai sudėtingai sveiko, procesas buvo varginantis jiems, šeimos nariams ir medikams“, – minint Pasaulinę meningito dieną Santariškių klinikų ir GSK kompanijų grupės surengtoje diskusijoje apie meningokokinę infekciją kalbėjo klinikų direktoriaus pavaduotoja dr. Sigita Burokienė.

Europoje daugiausiai meningokokinės infekcijos atvejų sukelia B serogrupės bakterija Neisseria meningitidis. Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje pagal meningokokinės B infekcijos atvejų skaičių 100 tūkst. gyventojų. Sunkiausius atvejus pamato Santariškių klinikų Vaikų ligoninės medikai.

reklama

Pasak Vaikų ligoninės Pediatrijos centro konsultanto, vaikų ligų gydytojo profesoriaus Vytauto Usonio, pagal sergamumą meningokokine infekcija mus lenkia tik Malta ir Airija. Dažniausiai serga kūdikiai ir vaikai iki penkerių metų. Kūno kova su infekcija ir mėginimas apsisaugoti dažnai baigiasi galūnių netekimu.

„Nėra aišku, kodėl Lietuvoje turime tiek daug susirgimų. Visame pasaulyje labai intensyviai nagrinėjamos genetinės priežastys. Nepaisant šių prielaidų, nėra žinomi konkretūs rizikos veiksniai susirgti invazine meningokokinės infekcijos forma. Dažniausiai suserga ir miršta iki tol buvę sveiki, jokioms rizikos grupėms nepriskirtini vaikai“, – apie ligą aiškino V. Usonis.

Konferencija apie meningokokinę infekciją

Nei mamos instinktas, nei mokslas kai kuriais atvejais negali padėti: ne vienas kūdikis per gydytojo praktiką mirė per keliolika valandų. „Laimingi vaikai, kurie nežūsta pirmomis ligos dienos, išeina iš ligoninės visas terapines, chirurgijos, jeigu reikia, kančias. Pagalvokime, kokie gražūs yra šie žmonės, nepaisant jų fizinės negalios“, – apie situacijas, kai kūdikiams prireikia amputuoti galūnes, bet tokia baigtis vis tiek reiškia gyvenimą, kalbėjo Vaikų ligoninės profesorius.

Jis prisiminė, kad pernai kovą per vieną dieną netekome dviejų šia infekcija susirgusių vaikų. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro statistika rodo, kad nuo 0 iki 4 metų amžiaus vaikų grupėje per dešimt metų užfiksuota 412 sergamumo atvejų. Mažiau nei procentas infekuotųjų suserga simptomine meningokokinės infekcijos klinikine forma. „Su meningokokine infekcija galima užsikrėsti vaikų kolektyve, troleibuse, bet kur“, – sakė gydytojas ir pridūrė, kad nėra atsakymų, kodėl vieni vaikai serga, kiti ne.

Infekcija plinta oro lašiniu būdu, jos nešiotoju gali būti bet kuris žmogus. Pavojinga tai, kad nėra aiškių kriterijų, pagal kuriuos gydytojai galėtų prognozuoti jos pasireiškimą kiekvienu atveju.

Vaikų sveikata – politinio žaidimo įrankis?

Lietuvoje svarstoma į skiepų kalendorių įtraukti ir nemokamus skiepus nuo meningokokinės infekcijos vaikams iki vienerių metų. Taip norima suvaldyti užkrečiamą ligą skiepijant didžiausioje rizikos grupėje atsidūrusius vaikus. Pernai gegužę Sveikatos apsaugos ministerija Alfa.lt tvirtino, kad nemokamos vakcinos Lietuvą pasiekti galėtų ne anksčiau kaip po metų. Kol kas sprendimą skiepus nuo meningokoko įtraukti į skiepų kalendorių yra priėmusi tik Didžioji Britanija.

Įtraukiant vakcinas į skiepijimų kalendorius ir siekiant suvaldyti užkrečiamąją ligą, pasirenkama skiepyti didžiausios rizikos amžiaus vaikus. Meningokokinės infekcijos atveju tai vaikai iki 1 metų amžiaus.

Įtraukiant naujų vakcinų į skiepijimų kalendorių, skiepijama pagal patvirtintą schemą, pavyzdžiui, jei nuo B tipo meningokokinės infekcijos būtų skiepijami kūdikiai nuo 2 mėnesių amžiaus, tai iki 6 mėnesių amžiaus turėtų būti įskiepytos 3 vakcinos dozės su ne mažesniu kaip mėnesio intervalu tarp jų, ketvirtoji – sulaukus 12–15 mėnesių.

reklama

Tiesa, B tipo meningokokinės infekcijos vakcina apsaugo tik nuo B tipo meningokokinės infekcijos, tačiau neapsaugo nuo kitų tipų sukeliamų meningokokinės infekcijos formų. Nors B tipo meningokokinė infekcija yra vyraujanti Lietuvoje, susirgimų sukelia ir kitų tipų meningokai.

Per pastaruosius trejus metus nuo B tipo meningokokinės infekcijos šalyje paskiepyti beveik 15 tūkst. asmenų.

Seimo narė Dovilė Šakalienė, kalbėdama apie vaikų teisę į sveikatą, sakė, kad vaikų sveikata dažnai matoma kaip politinio žaidimo įrankis, tačiau būtina gerinti sveikatos, socialinių paslaugų jiems prieinamumą, šviesti tėvus, kad jie kuo anksčiau atpažintų pirmuosius infekcijos ženklus. Jiems reikalinga parama ir tokiais atvejais, kai meningokokine infekcija persirgę vaikai lieka neįgalūs, patiria fizinių pokyčių ir psichologinių traumų.

„Svarbu susidėlioti keletą dalykų – mes turime būti tikri, kad vakcina yra ta priemonė, kuri iš tikrųjų padeda, yra efektyvi ir realiai gali apsaugoti mūsų vaikus. Jeigu turėsime tokį aiškų atsakymą, jeigu Sveikatos apsaugos ministerija ir Pasaulio sveikatos apsaugos organizacijos ekspertai priims šį sprendimą, tada vienareikšmiškai palaikysiu, kad mums reikia rasti resursų ir šitą vakciną įsigyti“, – apie poreikį nemokamai skiepyti vaikus nuo meningokoko Alfa.lt sakė D. Šakalienė.

Konferencija apie meningokokinę infekciją

Politiniu lygmeniu priimamiems su vaikų sveikatos apsauga susijusiems sprendimams, jos nuomone, būtina žinoti moksliniais faktais pagrįstą nuomonę. „Ką galime ir turime padaryti šiandien – užtikrinti pagalbą tėvams, prevenciją ir padėti tais liūdnais atvejais, kai nepavyksta užkirsti kelio ligai. Visi tėvai turi būti aiškiai informuojami, kaip atpažinti pačius pirmus signalus, nes kuo anksčiau šitą ligą pagauni, tuo yra didesnė tikimybė, kad mažesnė žala bus padaryta.

Tuo atveju, jeigu vaikas susirgo, turime didžiulę spragą psichologinėse paslaugose – tėvams, vaikams būna reikalingos psichologo konsultacijos, psichoterapinė pagalba“, – pastebėjo parlamentarė.

Vakcina nuo B tipo meningokoko dar labai nauja, Europoje užregistruota vos prieš keletą metų – specialistai tikina, kad ji saugi ir veiksminga, tačiau dar nežino, kiek laiko truks po vakcinacijos susiformavęs imunitetas.

Ligą išgyvenusių vaikų stiprybė – menininkės darbuose

Nevyriausybinės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė graudindamasi papasakojo, kad rudenį taps dvynukų močiute ir norėtų paskatinti juos gimusius paskiepyti. Vakciną yra gavęs ir jos dešimtmetis sūnus. „Kiek vaikų dar turi numirti, kad mes pagaliau suvoktume, kad reikia jais pasirūpinti?“ – retoriškai klausė ji, mananti, kad valstybė turėtų kompensuoti skiepus nuo šios infekcijos.

reklama

R. Dičpetrienė palietė skaudžią negalios temą – išgyvenę meningokoką vaikai Lietuvoje tokiu atveju dar gauna per mažai paslaugų, jų šeimos netgi emigruoja tikėdamosis geresnio požiūrio, socialinės rūpybos.

Konferencija apie meningokokinę infekciją

Bendradarbiaudama su tarptautinėmis vaikų teisių, jų socialine gerove besirūpinančiomis organizacijomis, tokiomis kaip Meningito organizacijų konfederacija, šią agresyvią ligą išgyvenusių vaikų istorijas per jautrių fotografijų seriją papasakojo visame pasaulyje žinoma fotografė ir vaikų teisių ambasadorė Anne Geddes. Jos darbuose įamžinti penkiolika vaikų iš aštuonių pasaulio šalių, fotografė sako norėjusi parodyti ligą išgyvenusių vaikų stiprybę. Bendravimas su šiais vaikais jai tapo itin stipriu, jautriu ir kartu įkvepiančiu išgyvenimu. Ji įamžino ir galūnių po persirgtos infekcijos netekusius vaikus, atskleisdama, kad jie taip pat yra gražūs, atviri bendravimui ir gyvenimui.

Nuotraukose užfiksuoti ir jaunuoliai, kuriuos meningokoko infekcija užklupo vos prasidėjus savarankiškam gyvenimui, studijoms, siekiant karjeros, sporto aukštumų.

Kai kurios šeimos jau buvo netekusios vieno iš narių, kai liga užklupo kitus, reagavo žaibiškai. Tačiau išgyvenusiems prireikia stiprybės susitaikyti su kūno pokyčiais, aplinkinių klausimais, kas nutiko – sunkų etapą išgyvena ir tėvai.

Skiepai vaikams nuo meningokoko: atsakymai į klausimus kada, kam ir kaip

Skaičiuoja nuo meningokoko mirusius vaikus: į skiepų kalendorių įtrauks nemokamą vakciną

Skiepai
+18