Neteisėtų kontrabandos karaliaus turtų byla baigiasi visišku fiasko

Edgaras Karalius
Edgaras Karalius
© Dmitrijus Radlinskas

Jau daugybę metų nagrinėjama, tačiau niekaip neišnagrinėjama kontrabandos karaliumi tituluojamo Viliaus Karaliaus sūnaus Edgaro byla dėl neteisėto praturtėjimo galiausiai baigiasi visišku fiasko – po kovo viduryje paskelbto Konstitucinio Teismo verdikto, kad 2010 m. gruodį priimtas įstatymas dėl neteisėto praturtėjimo negali būti taikomas atgaline tvarka, netgi kaltinimą palaikęs prokuroras Gintaras Jasaitis sutinka, kad E. Karalius nepadarė jokios nusikalstamos veikos, todėl byla tiesiog turi būti nutraukta.

Rankas nuleidžia net prokuroras

Penktadienio rytą teisininkas E. Karalius vėl turėjo apsilankyti Vilniaus miesto apylinkės teisme, kuriame prieš keletą metų buvo pradėta nagrinėti jam iškelta baudžiamoji byla dėl neteisėto praturtėjimo. Vis dėlto šįkart – kiek neįprastomis, tačiau maloniomis aplinkybėmis: posėdį nutarta surengti ne siekiant nagrinėti bylą, bet norint nuspręsti, ar bylą galima nagrinėti apskritai.

Posėdį teismas nutarė surengti, kai Konstitucinis Teismas šių metų kovo 15 d. paskelbė nutarimą, kad 2010 m. gruodžio 11 d. priimtas įstatymas dėl neteisėto praturtėjimo negali būti taikomas atgaline tvarka – tai reiškia, kad asmenys, kurie turtą iš nelegalių pajamų įgijo iki įstatymo įsigaliojimo, netgi jei tai padarė 2010 m. gruodžio 10 d., negali būti teisiami.

G. Jasaitis penktadienio rytą teisme vėl prisiminė E. Karaliaus bylos aplinkybes – anot prokuroro, 2006 m. spalį E. Karalius iš vienos bendrovės įsigijo daugiau nei 200 tūkst. eurų vertės patalpas, gruodį – beveik 15 tūkst. eurų vertės automobilį „Mercedes-Benz“, taip pat V. Karaliaus sūnui inkriminuota, kad 2007 m. gruodį jis įsigijo maždaug 1,564 mln. eurų vertės žemės sklypą ir gyvenamąjį pastatą, vertą dar maždaug 289 620 eurų.

reklama

Bylos duomenimis, teisininku dirbantis E. Karalius paprasčiausiai neuždirbo tiek, kad galėtų įsigyti šį turtą. Ilgą laiką manyta, kad šiuos turtus E. Karaliui atnešė jo tėvo V. Karaliaus iš cigarečių kontrabandos uždirbti pinigai. Tačiau, kaip pažymėjo G. Jasaitis, turtas buvo įsigytas dar prieš priimant įstatymą dėl neteisėto praturtėjimo, todėl byla turėtų būti nutraukta.

Ir pats E. Karalius, ir jo advokatas R. Merkevičius pritarė prokuroro prašymui, tačiau mušėsi į krūtinę, kad gali įrodyti, jog minimas turtas įgytas teisėtai.

Berods šiandien sueina šešeri metai, kaip buvo pareikšti įtarimai. Procesas tęstis toliau negali, jis turi būti nutrauktas“, – teigė E. Karalius ir tikino, kad prokuroro nurodoma neva neteisėtai įgyto turto vertė yra nominali ir toli gražu nereiškia, jog jis šį turtą įsigijo būtent už nurodytas sumas.

Po surengto posėdžio teliko formalumai – nutarimą teisėjas Valdas Bugelevičius ketina paskelbti balandžio 25 d.

Ir nuteisė, ir išteisino

E. Karaliaus byla dėl neteisėto praturtėjimo – gausi netikėtų vingių.

2013 m. sausį E. Karalius buvo nuteistas dėl neteisėto praturtėjimo. Advokato padėjėju tuo metu dirbusiam vyrui buvo skirta keliolikos tūkstančių litų bauda, o taip pat teismas nusprendė konfiskuoti milijoninės vertės turtą. Tiesa, nutarta konfiskuoti ne visą turtą, kurio prašė prokurorai.

Tačiau 2014 m. lapkritį E. Karalius Vilniaus apygardos teisme buvo išteisintas, konstatavus, jog nuteisiant teisininką buvo pažeista nekaltumo prezumpcija.

2015 m. birželį Aukščiausiasis Teismas vėl grąžino šią bylą į Vilniaus apygardos teismą, o tų pačių metų spalį teisėjai bylą apskritai grąžino prokurorams.

Kai teismai, kaip teigė advokatas R. Merkevičius, pamėtė šią bylą vienas kitam kaip karštą bulvę, galiausiai prieita prie šios dienos įvykių – bylą siūloma nutraukti.

reklama

Neteisėtų kontrabandos karaliaus turtų byla baigiasi visišku fiasko

Edgaras Karalius
+8