Valdžios užmojai varo į neviltį verslininkus: laukia nuostoliai, o jaunimas į naktinius klubus pateks sunkiau

Baras
Baras
© Pixabay.com

Naktinių klubų savininkų laukia neramios dienos. Vyriausybei paskelbus planus drausti alkoholio vartojimą ar turėjimą asmenims iki 20-ies metų, verslininkai baiminasi didelių nuostolių. Vis dėlto jie nelinkę laužyti įstatymų ir žada nuliūdinti pirmų kursų studentus – šie įeiti galės sulaukę 20-ies.

Kels amžiaus kartelę

Sveikatos apsaugos ministerijos parengtam Vyriausybės išvados projekte siūloma uždrausti asmenims iki 20 metų vartoti alkoholinius gėrimus ar jų turėti, paliekant išimtį asmenims nuo 18 metų turėti alkoholinių gėrimų darbo vietoje ir darbo metu, jei tai yra būtina darbui.

Be to, asmenims iki 20 metų siūloma drausti parduoti alkoholį, taip pat tokius asmenis pasitelkti alkoholinių gėrimų reklamai. Alkoholinių gėrimų pardavėjams suteikiama teisė reikalauti asmens pateikti asmens tapatybę liudijantį dokumentą.

Reaguodamas į šiuos siūlymus „Cocainn“ naktinio klubo savininkas Algirdas Šumskis sako ketinantis kelti amžiaus kartelę: „Tiesiog nebeįleisime 18-mečių ar 19-mečių į klubą. Dokumentus taip ar taip apsauga tikrina prie įėjimo, todėl dabar bus ne nuo 18-iolikos, o nuo 20-ies“.

reklama

Vyras tikino, kad tokie sprendimai atneš tik nuostolius. „Klubuose daugiausiai ir švenčia pirmakursiai ar antrakursiai studentai. Vėliau šeimos ir darbai. Manau, kad tai pakenks didžiajai daliai Vilniaus klubų“, – sako A. Šumskis.

„Universiteto pub“ savininkas Rokas Ščerbinskas taip pat tvirtina, kad kels amžiaus cenzą: į naktinį klubą galės įeiti tik 20-ies sulaukę jaunuoliai.

VERSLININKAI APIE NAUJUS VALDŽIOS DRAUDIMUS: TAPSIME VIENINTELE TOKIA ŠALIMI EUROPOJE

„Ar mes turime pasirinkimą? Jei priims įstatymą, tai ir kelsim. Kito pasirinkimo nėra. <...> Įėjimą padarysime nuo 20-ies, nes kitaip nesužiūrėsime įleidę ir 18-mečius“, – sako pašnekovas.

Savininkas tikina, kad apribojimai yra iki šiol. Dokumentai yra tikrinami, niekas negali įeiti, jeigu asmuo yra jaunesnis nei 18-iolikos metų. Vis dėlto, jis pritaria kolegoms ir tvirtina, kad nuostolių nepavyks išvengti. Maža to, reikės keisti ir pergalvoti marketingo ir verslo strategiją.

„Pas mus klube yra 50 proc. ar net daugiau pirmakursių, kurie dažniausiai yra 18-mečiai ir 19-mečiai. Faktas, kad tai darys įtaką ir labai stipriai, bet kažką galvoti reikės.

O šiaip mums, paprastai kalbant, labai kirs šitas įstatymas ir apskritai visa nauja vykdoma politika. Pakėlė akcizus... mūsų auditorija lygiai taip kaip ji yra jauna, taip ji yra jautri kainoms, o reikėjo pakelti kainas 20 proc. Visi šie dalykai labai daro įtaką, bet kažkaip suksimės“, – pasakoja verslininkas.

Dainininko Žilvino Žvagulio sūnus Rytis Žvagulis į savo vadovaujamą naktinį klubą „Mojito Nights“ teigia įleidžiantis jaunuolius nuo 21-erių. Vaikinas tikina, kad tokia praktika naudojama visame pasaulyje, todėl galbūt gali pasiteisinti ir Lietuvoje.

Padaugės girtaujančių namie

Lietuvos barų ir kavinių asociacijos vadovas Raimondas Pranka, paklaustas, ar dabar visi naktiniai klubai ir barai turės kelti amžiaus kartelę, Alfa.lt sakė, kad yra ir kita išeitis.

reklama

„Nebūtinai, jeigu baruose vyksta kažkokie renginiai ar koncertai, įleis. Su tėvais įleidžiame ir nepilnamečius, bet prie baro, to, kuris pirks alkoholinius gėrimus, bus prašoma asmens dokumento. Ką ir dabar darome, jeigu kyla įtarimas. Visi barai taip daro, taip nedaro tik nesąžiningi. Taigi prašys dokumentų, kaip ir prašė, tik nepardavinės alkoholio asmenims, kuriems nėra 20-ies metų“, – teigia jis.

Visgi R. Pranka nedaugžodžiauja ir tokią tvarką įvardija „kvaila“, bet įstatymų žada laikytis. „Diskusija kita: kas yra pilnametis, ką jis gali daryti, o dabar mes jam uždrausime. Pilnametį aš privalau įleisti į visus renginius, tik nepilnamečio galiu neįleisti. Dabar tokia tvarka, kad aš galiu jį įleisti, bet jis nieko negali nusipirkti“, – mąsto pašnekovas.

Asociacijos vadovas taip pat pritaria, kad tiek barai, tiek naktiniai klubai patirs nuostolių, kadangi šie neteks pirmakursių studentų. Tiesa, pašnekovas pastebi, kad įvedus tokius apribojimus jaunimas pradės vartoti alkoholį namuose.

„Viskas. Dabar stovės aikštelėse, automobiliuose, pas tą, kuris gali vairuoti. Ten vartoja ir po to išeina į miestą kažkur. Eina į barus ir nieko neperka, nes būna pavartoję. Padidės (alkoholio vartojimas – Alfa.lt past.) namuose, laiptinėse, kiemuose. Ką veiks tas jaunimas, kuris yra suaugęs, bet negali vartoti? Jis vartos, to nesustabdys.

Pasak R. Prankos, barai, viešosios maitinimo įstaigos šį procesą kontroliuoja. Pasak jo, atsirado tam tikra kultūra. „Gėda žmogui būti girtam prie svetimų žmonių“, – įsitikinęs vyras.