Po sekso pasidaro liūdna: ar tai – normalu?

Alergija seksui
Alergija seksui
© 123rf.com

Seksas buvo nuostabus. Patyrėte puikų orgazmą ir gulite jo glėbyje, bandydama atgauti kvapą. Ir staiga suvokiate, kad jaučiatės blogai. Užplūdo liūdesys. Kažkas prislėgė sielą. Šie jausmai tarytum niekaip nesusiję nei su žmogumi, kuris yra šalia. Nei su sekso kokybe. Kodėl taip atsitinka? Ar tai – normalu? Ir kaip su tuo kovoti?

Jaučiuosi blogai – ką tai reiškia?

Dažniausiai žmonės skiria kur kas daugiau dėmesio seksui, nei tam, kas vyksta po jo. Iš tikrųjų, jeigu jūs susidūrėte su liūdesio ir nenusakomo vienišumo, apleistumo problema iš kart po lytinio akto, žinokite, kad esate ne viena tokia.

Šis reiškinys vadinamas postkoitine disforija arba paprasčiau – liūdesiu po lytinio akto (angl. post-coital tristesse). Jam būdinga prislėgta, liūdna, nerami ir agresyvi nuotaika po sekso. Ši būsena paprastai nebūna susijusi su išoriniais veiksniais. Jeigu jūs nusiminsite, kad nepatyrėte orgazmo ar kad netinkamu momentu koją sutraukė mėšlungis, tai nebus minėta disforija.

„Paskutinį kartą aš apsiverkiau po kurortinio romano sekso, kurio, atvirai pasakius, nelabai norėjau. Seksas vyko pagal abipusį sutarimą, tačiau netikėtai, kai jis jau judėjo manyje, mano instinktas pradėjo tarsi šaukti mano viduje. Aš buvau priversta paprašyti jo sustoti, kol dar nepradėjau verkti“, – papasakojo Sophie Sent Tomas.

reklama

Ji prisipažino, kad tai buvo ne pirmoji tokio pobūdžio patirtis. Jai būdingas potrauminis stresinis sutrikimas, kurį sukėlė kadaise patirta seksualinė prievarta. Kartais sekso metu jai prasideda panikos priepuoliai, kurie baigiasi ašaromis.

27 metų Gerylana taip apibūdino savo pojūčius: „Net kai gyvenau viena, po sekso apimdavo depresija su įvairiais vidinės tuštumos pojūčio atspalviais. Aš visada tai siejau su baime būti pamestai. Man atrodė, tarsi iš manęs kažką atimdavo po sekso“.

Priežastis – biologija

Pagal neseniai atliktus tyrimus, kurie buvo publikuoti žurnale „Sexual Medicine“, 46 proc. moterų iš 230 dalyvavusiųjų apklausoje, prisipažino, kad yra patyrusios depresinę būseną po sekso, o 2 proc. moterų išgyvena ją nuolat.

Seksologas Denis Noulsas pakomentavo apie tokį reiškinį „The Independent“: „Liūdesio jausmas po sekso nėra kažkoks neįprastas dalykas. Ir visai nebūtinai ši emocija turi būti pagimdyta traumos ar apgailestavimo.“

Jis paaiškino, kad seksas visada paskatina hormonų – endorfinų, oksitocinų ir prolaktinų – pliūpsnį.

Seksas – nepaprastai intymus aktas, o orgazmas išlaisvina daugybę nuostabių hormonų, kurie sukelia mums entuziazmą. Problema kyla tada, kai šių hormonų lygis būna aukštas, po to jis staiga nukrenta, sukeldamas tuštumos ir nusivylimo jausmą vietoj malonumo. Paprasčiausiai vienos moterys liūdesį jaučia stipriau už kitas.

2009 metais „New York Times“ išspausdino daktaro Richardo Friedmano straipsnį, kuriame autorius įrodinėjo, kad psichologija nėra vienintelės liūdesio po sekso priežastis. Psichiatras aprašė pacientes, kurios kovojo su depresija. Jų depresija po sekso sustiprėdavo ir trukdavo po kelias valandas. Gydytojai bandė surasti psichologines priežastis, bet nesugebėjo. Tada jie nusprendė, kad tokia būsena turi neurobiologinį pagrindą. Medikai nustatė, kad kai kurie antidepresantai iš tikrųjų daro neigiamą poveikį seksui.

Psichologinės priežastys

Šis reiškinys, anot seksologo Denio Noulso, gali turėti ir psichologines priežastis. Prie jų priskiriamos:

reklama

*anksčiau išgyventa trauma, susijusi su seksualine prievarta,

*seksas be geismo ir susijaudinimo,

*seksualiniai santykiai su partneriu tironu,

*žema savivertė, savo kūno nuvertinimas,

*baimė, kad partneris gali atstumti ar pamesti,

*išgąstis, kad santykiai vystosi per greitai,

*kaltės arba gėdos jausmas,

*susvetimėjimo, nutolimo nuo partnerio jausmas.

Denis Noulsas tvirtina, kad reguliarus praradimo ir depresijos jausmas po sekso nėra normalus reiškinys.

„Jeigu jaučiatės nusiminusios ir bandote įtikinti save, kad tai yra tik liūdesys dėl to, kad toks segas seksas baigėsi, reikėtų kreiptis į seksologą arba psichoterapeutą. Galbūt nusiminimo priežastys slypi pačiuose santykiuose, ne tik sunkumuose, susijusiuose su seksualiniu gyvenimu.“

reklama

Parengta pagal „cosmo.ru“