Festivalių organizatoriai stebisi: nebus galima išgerti nė bokalo alaus

Didžiausių muzikos festivalių organizatorius stebina Vyriausybės paskelbti planai drausti alkoholio prekybą masinių renginių, koncertų ir švenčių metu.

Ketvirtadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje, kuri buvo pradėta atlikėjo Jurgio Didžiulio ironiška daina apie pažeidžiamas žmonių teises, susirinko muzikos festivalių Lietuvoje organizatorių.

Festivalių „Bliuzo naktys“, „Galapagai“, „Roko naktys“ organizatorius, Festivalių asociacijos atstovas Algirdas Barniškis Vyriausybės planus drausti alkoholio prekybą masinių renginių metu vertina kaip itin radikalius.

„Tai reiškia, kad jokiame festivalyje Lietuvoje negalima bus išgerti net bokalo alaus“, – sakė A. Barniškis.

Jis tikino, kad ministrų kabineto nariai, rengdami įstatymų pakeitimus, su festivalių organizatoriais iš viso nesitarė, todėl nieko kito neliko, kaip kreiptis į tautos išrinktuosius.

reklama

„Mes kreipiamės į Seimo narius, kad jie išklausytų mus, prieš darydami kažkokius sprendimus“, – pabrėžė A. Barniškis.

Anot jo, festivalių organizatoriai patys sugeba kontroliuoti alkoholio prekybą renginių metu, riboti jo vartojimą ir užtikrinti saugumą per festivalius.

„Jūs žinote, kad festivaliuose neleidžiama prekiauti stipriaisiais alkoholiniais gėrimais. Parduodami alkoholiniai gėrimai iki 5 procentų alkoholio stiprumo“, – tikino A. Barniškis.

Kadangi Vyriausybė, formuodama alkoholio prekybos politiką, beda pirštu į Skandinavijos šalis, A. Barniškis atkreipė dėmesį į tai, kad ten nėra nė vieno festivalio, kuriame būtų draudžiama prekiauti alkoholiu.

Priminė – uždraustas vaisius yra saldesnis

Spaudos konferencijoje dalyvavusi Tarptautinio kantri muzikos festivalio „Visagino country“ organizatorė Elena Čekienė, kalbėdama apie Vyriausybės užmojus griežtai riboti alkoholio prekybą, priminė seną patarlę.

„Dar nuo Adomo ir Ievos laikų žinome patarlę, kad uždraustas vaisius yra saldesnis“, – teigė E. Čekienė ir pridūrė, kad noras mojuoti blaivybės bizūnu gali turėtų net priešingų rezultatų.

„Nemėgstu girtų žmonių, bet pateisinu vieną ar du bokalus per festivalį“, – tikino festivalių organizatorė.

E. Čekienė tikino, kad po kiekvieno festivalio ji pati kalbasi su policijos, Visagino savivaldybės vadovais, klausdama, ar nebuvo fiksuota kokių incidentų, susijusių su išgėrusiais asmenimis.

„Mes nesame už alkoholį, už liaudies girdymą. [...] Bet suraskime susitarimą, kompromisus, tarkimės, o ne nuleiskime draudimus ant galvų“, – ragino E. Čekienė.

reklama

Alus ir tradicijos – suderinama

Pagoniškas lietuvių tradicijas puoselėjančios festivalio „Mėnuo juodaragis“ vadovas Ugnius Liogė atkreipė dėmesį, kad pagoniškos tradicijos ir alus yra ne tik suderinami, bet ir neatsiejami.

„Jeigu gilinantis į pagonių tradicijas, tai vargiai rasime metraščiuose, kad nebūtų minimas alus“, – tikino U. Liogė.

„Mėnuo juodaragis“ organizatorius pažymėjo, kad festivalis yra atsisakęs stambių komercinių pasiūlymų, susijusių su alkoholio prekiautojais ir nuėjo kitu keliu – nutarta pagal senas tradicijas patiems gaminti alų ir midų festivalio metu.

„Pas mus nesivolioja girti asmenys“, – kalbėjo U. Liogė.

Anot jo, „Mėnuo juodaragis“ yra festivalio, į kurį atvyksta net kelių kartų atstovai šeimomis, taigi festivalio metu alkoholiu nėra piktnaudžiaujama.

„Per 20 metų, jeigu mes turėtume kokių bėdų su alkoholio vartojimu, tai turbūtų nevežtų vaikų į festivalį“, – akcentavo U. Liogė.

Jo teigimu, jei draudimai dėl alkoholio prekybos bus Seimo priimti, festivalių ogranizatoriai greičiausiai bus priversti branginti bilietus.

„Atsiradus tokiems draudimas, ar teks kraustytis į kitas šalis festivaliams, ar ne, tai nėra aišku, bet gali tekti branginti bilietus“, – aiškino U. Liogė.

Dėl dainų tekstų teks kreiptis į Seimą?

reklama

Muzikos atlikėjų vadybininkas Lauras Lučiūnas pažymėjo, kad vasaros metu festivaliai tampa pagrindine atlikėjų pasirodymų vieta, festivaliai tampa didžiausios auditorijos traukos vietomis.

Anot jo, jei alkoholio prekyba festivalių metu bus uždrausta, daliai atlikėjų gali būti tiesiog užvertos festivalių durys.

„Jeigu festivaliai netenka kažkokios dalies pajamų, savaime suprantama, kad, visų pirma, jie atsisako atlikėjų, kurie yra nežinomi, kurie yra mažiau žinomi. Iš esmės festivalio dvasia nyksta. Atlikėjų vardu galiu pasakyti, kad jaučiama didžiulė baimė, kas gi bus, kaip bus su vasaros sezonu“, – klabėjo L. Lučiūnas.

Muzikos atlikėjų atstovas tikino, kad tokie draudimai ima panašėti į cenzūrą.

„Apskritai, kalbant apie muziką, kažkada buvo draudžiami auskatai, džinsai. Dabar, man atrodo, kad mes važiuojame vėl link to, kad teks greitu laiku, matyt, dainų tekstus atnešti suderinimui į kažkokį Seimo komitetą, ar teisingai dainuojame, nes, man atrodo, kai kurie tekstai galbūt skatina kažką, netokį požiūrį“, – svarstė L. Lučiūnas.

Įteikė kreipimąsi

Muzikos festivalių organizatoriai ketvirtadienį Seimo nariams įteikė kreipimąsi, kurį jau pasirašė daugiau nei 40 festivalių, renginių organizatorių ir atlikėjų

Dokumentu siekiama siekiama pradėti dialogą su Seimo nariais prieš priimant skubotus sprendimus ir uždraudžiant alkoholio prekybą masiniuose renginiuose.

Naujienų portalas Alfa.lt primena, kad Vyriausybės patvirtiname plane siūloma numatyti, kad alkoholio negalima parduoti asmenims, kurie yra jaunesni negu 20 m. (šiuo metu – 18 m.), visiškai uždrausti alkoholio reklamą, drausti prekiauti alkoholiniais gėrimais, masinių renginių metu, taip pat švenčių, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių, dėl kurių yra priimtas savivaldybės tarybos sprendimas, trumpinti alkoholio prekybos laiką, tai yra mažmeninės prekybos vietose darbo dienomis ir šeštadieniais prekyba alkoholiniais gėrimais galėtų vykti nuo 10 iki 20 val., o sekmadieniais – nuo 10 iki 15 val.

Dėl šių įstatymo pataisų savo sprendimą dar turės priimti Seimas.

reklama

Festivalių organizatoriai stebisi: nebus galima išgerti nė bokalo alaus

Jurgis Didžiulis
+9