Socialdemokratų pasirinkimas: kas ištemps partiją iš nesėkmių liūno?

Pirmą kartą tiesioginiuose rinkimuose pirmininką renkantys socialdemokratai pirmajame ture pasitikėjimą išreiškė Vilniaus vicemerui Gintautui Paluckui ir ūkio ministrui Mindaugui Sinkevičiui. Jau netrukus paaiškės, kuris iš jų vadovaus vienai didžiausių partijų Lietuvoje ir ant savo pečių prisiims atsakomybę ištempti socialdemokratus iš pastaruoju metu juos užklupusio juodo ruožo. Laidoje „Alfa“ savaitė“ – apie tai, kaip abu kandidatai sieks sutelkti paramą, ir ką iš praeities atsineša posto siekiantys pretendentai.

Kandidatas G. Paluckas griebėsi radikalios taktikos ir žada viską ir visiems, kad tik laimėtų pirmininko rinkimus. Jo strategija – padalyti pažadų visiems ir į įvairias puses bei taip užsitikrinti, kad jo siūlomos permainos padės jį parėmusiems kopti partiniais laiptais į viršų.


„Siūlysiu savo pavaduotojų korpusą atnaujinti trimis ketvirtadaliais ir įvesiu keletą principų – tai yra lyčių lygybės principą, 6 vyrai, 6 moterys, taip pat regionų atstovavimą. Šnekėsiu su partijos ar Lietuvos etnografiniais regionais ir tikėsiuosi jų pasiūlytų kandidatų, ir dėl pavaduotojų pozicijų mūsų bičiuliai dar turės pasivaržyti siekdami užsitikrinti partijos skyrių paramą“, – sako kandidatas į Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkus G. Paluckas.

M. Sinkevičius siūlo nuosaikesnį kelią ir tikina, kad partiečių nerūšiuos. Jo strategija atnaujinti partiją – pritraukti naujų partijos narių.

reklama

„Čia dabar toks atviras klausimas: ar radikalumas ir pokyčiai matuojami trimis ketvirtadaliais pakeistų žmonių, pakeičiant juos kažkokiais kitais? Tai sakau, aš nesu žmogus, kuris skaldo, kuris sako, kad vieni turi pasitraukt, nes jūs kažkuo nepatinkat, neįtinkat, seni ar dar kažkokie. Aš sakau, kad susitelkim, dirbkim kartu ir atsinaujinimą darykim per naujų žmonių pritraukimą, o ne per sakymą, kad žinot, surūšiuosim jus kaip avis – baltos, juodos. Tai juodos į šoną, o baltos arčiau manęs. Tai aš esu telkiantis žmogus, nesakantis, kam išeit, kam ateit, bet sakantis, kad turim veikti vieningai – kaip vieninga komanda. Ir jei norim tikro atsinaujinimo, turim pritraukti žmonių iš šono, įtikinti visuomenę, kad mus remtų“, – sako kandidatas į LSDP pirmininkus M. Sinkevičius.

Kuo gali ir kuo negali pasigirti kandidatai?

M. Sinkevičius teigia, kad, norint vadovauti tokiai didelei organizacijai, reikia turėti patirties ir sėkmės istoriją. Ūkio ministro pareigas einantis kandidatas primena, kad tiesioginį žmonių pasitikėjimą jis jau yra pelnęs per mero rinkimus Jonavoje.

„Klausimas dar yra toks, kuris iš kandidatų turėjo sėkmės istorijų, per savo asmenį, ar jis yra savo aplinkoje – Jonavoje, Vilniuje – įrodęs, kad jis yra tas žmogus, tas politikas, kuriuo visuomenė gali pasitikėti, o tą pasitikėjimą dažniausiai pareiškia per rinkimus. Rinkimus Jonavoje aš esu tiesiogiai laimėjęs, tuo turbūt negali pasigirti mano kolega. Galbūt gali pasigirti kitais dalykais, kurių aš neturiu?“ – sako kandidatas į LSDP pirmininkus M. Sinkevičius.


G. Paluckui panašių sėkmės istorijų iš tiesų nepavyko sukurti. Šį politiką nuolat lydėjo pralaimėjimai: Vilniaus mero rinkimuose tuo metu partijos atsakingasis sekretorius G. Paluckas, liko tik septintas ir net nesugebėjo surinkti socialdemokratų rinkėjų balsų, mat pati socialdemokratų partija gavo du kartus daugiau balsų sostinės tarybos rinkimuose nei kandidatas į merus G. Paluckas.

G. Paluckas visišką fiasko patyrė ir Seimo rinkimuose. Vienmandatėje apygardoje liko ketvirtas – surinko vos 10 proc. balsų. Į parlamentą nepateko ir pagal sąrašą – surinko tik 3,5 tūkst. pirmumo balsų. Pavyzdžiui, dabartinis socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius surinko 63,5 tūkst. pirmumo balsų.

„Visada būna pirmas kartas. Savo trūkumus biografinius aš stengiuosi kompensuoti tikrai aiškesnėmis programinėmis, ideologinėmis nuostatomis“, – sako sako kandidatas į LSDP pirmininkus G.Paluckas.

Tuo metu M. Sinkevičius Jonavos mero rinkimuose laimėjo jau pirmame ture ir surinko daugiau balsų nei LSDP sąrašas.

„Norint vadovauti didžiulei organizacijai, 60 skyrių, 20 tūkstančių narių, reikia turėti patirties ir bent kažkokią sėkmės istoriją <...> Aš esu Jonavos skyriaus vadovas, ir per tam tikrą laiką Jonavos skyrius parodė puikius rezultatus ir savivaldos, ir Seimo rinkimuose, kurie buvo mūsų partijai nepalankūs, bet Jonavoje sulaukėme didesnio palaikymo nei už „valstiečius žaliuosius“. Taip kad sėkmės istorija Jonavoje aš turiu“, – sako kandidatas į LSDP pirmininkus M. Sinkevičius.

reklama

Politologai: teisti už korupciją neturi vadovauti partijoms

Galutiniu ir neskundžiamu Aukščiausiojo Teismo nuosprendžiu Gintautas Paluckas yra nuteistas už korupcinius nusikaltimus, kurių jis įvykdė būdamas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriumi.

Politologai nesuprantamu dalyku vadina, kad už korupciją einant pareigas teistas žmogus galėtų vadovauti vienai didžiausių tradicinių partijų.

„Šiuo atveju kalbam ne apie paprastą teistumą. Neabejoju, kad Lietuvos socialdemokratai tikrai sudrebintų Europą, jei išrinktų savo partijos pirmininku už korupciją teistą asmenį. Tai neįsivaizduoju, kaip partija galėtų toliau veikti, kai jos pats pirmininkas yra pažeidžiamas žmogus. Jei mes kalbam apie brandžią demokratiją, pretenduojam tokia valstybe tapti, už korupciją teisti žmonės eina į pirmuosius mūsų politikos ešelonus, o paskui skundžiamės, kodėl žmonės visus juos politikus laiko vagimis“, – sako Vilniaus universiteto profesorius Raimundas Lopata.

Pažeidžiamas kandidatas

Tai reiškia, kad jei G. Paluckas ir taptų LSDP lyderiu, pirmąkart istorijoje partijai vadovautų politikas, kuris nėra nepriekaištingos reputacijos ir negalėtų eiti nei ministro pirmininko, nei ministro pareigų.

Europos Parlamento rezoliucija kovai su organizuotu nusikalstamumu, korupcija ir pinigų plovimu sako, kad už korupciją teisti politikai neturėtų eiti jokių pareigų:

„Europos Parlamentas rekomenduoja valstybėms narėms nustatyti savo sankcijų sistemas, kad asmenys galutiniais teismo nuosprendžiais pripažinti kaltais už dalyvavimą darant organizuotus nusikaltimus, pinigų plovimą, korupciją, įskaitant ekonominius ir finansinius nusikaltimus, negalėtų būtų įtraukti į kandidatų renkamoms pareigoms užimti sąrašus. Ši sankcija turėtų apimti draudimą eiti pareigas visų lygmenų valdžios institucijose; po galutinio apkaltinamojo nuosprendžio už korupciją asmuo turi netekti politinių postų bei vadovaujamų ir administracinių pareigų“.

Ką ir kodėl konservatoriai norėtų matyti LSDP lyderiu?

G. Palucką į LSDP pirmininkus parėmė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis. Politologai sako, kad konservatoriams daug naudingiau, jei oponentams kairėje vadovautų teistas žmogus.

reklama

„Kažkada leidau sau pajuokauti, kad jei net konservatoriai remia, tai reikia gerai pagalvoti“, – sako viena socialdemokratų lyderių, europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė.

Ragina aktyviau dalyvauti

LSDP pirmininko rinkimų antrasis turas prasidės jau balandžio 20 d. V. Blinkevičiūtė sako, kad partijos rinkimų aktyvumas galėtų būti ir didesnis.

„47 procentai, sakyčiau taip, kai kam atrodytų kaip pirmas kartas gal ir neblogai, tačiau aš labai raginu mūsų partijos visus narius susitelkti antram rinkimų turui, todėl kad mes renkame savo partijos pirmininką, ne kitos partijos, ne Seimo rinkimai, ne kokie nors kiti rinkimai – savo pirmininką. Todėl turime jausti didžiulę atsakomybę už tai, kokie bus rinkimų rezultatai, kad parodytume mūsų partijos vienybę, kad parodytume, kad mes iš tikrųjų turim 20 tūkstančių narių“, – sako viena socialdemokratų lyderių V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratai šiuo metu yra treti pagal populiarumą. Po pralaimėtų Seimo rinkimų dabartinis partijos pirmininkas A. Butkevičius pareiškė nebesieksiantis toliau vadovauti partijai.