Šilutė kviečia aplankyti Velykų gaidelius ir stebėti, kokią laimę jie išgiedos

INFO TV | Alfa.lt
2017-04-17 20:06

Šilutėje galima aplankyti Velykų gaidelius ir stebėti, kokią laimę jie išgiedos ir kiek norų išpildys. Prie šiame miestelyje esančio Hugo Šojaus dvaro jų sulėkė net 12.

„Norėjosi prie to miesto kultūros pritempti. Šilutė – tai ne kaimas, visgi dvaro aplinka. Norėjosi velykinės šventės, kai jomarkai, mugės bažnytinės, tad nusprendėm, kad tie ledinukai čia tiks“, – sakė Andrius Sirtautas, dailės mokytojas.

Iš šiaudų gaidžius suraitęs šilutiškis dailės mokytojas juos įkurdino ant ilgų pagalių. Kai kurie jų raštuoti – bebrų ar briedžių apgraužti, mat pagaliai ant kurių sutūpė gaidžiai suvežti iš miško.

„Aš tik padariau konstrukcijas, o paskui vaikai antrokai toliau – sparnelius, akis, skiauteres. Ir mes darbavomės, jie užbaigė, tai išėjo geriau, nei planavau. Su siūlais, visokių elementų pridėjo, kad geriau jie atrodytų“, – pasakojo vyras.

Ar šiaudiniai gaidžiai per Velykas giedos, sužinos tik kantriausi. Muziejininkai tikina, kad šie paukščiai nepaprasti – čia sutūpė tam, kad pildytų norus.

reklama

„Pavasaris pragysta paukščių balsais – mes taip sakom. O Velykos siejamos su tuo, kad kokią laimę per Velykas gaidelis išgiedos. Dėl to toks simbolis – gaidelis išgieda laimę, kuri tikrai išsipildo“, – sakė Indrė Skablauskaitė, muziejaus direktorė.

Šilutiškiai sako, kad Velykos – pavasario, gamtos ir žmonių atbudimo šventė, tad norisi tikėti, kad gaidžiai išsklaidys tamsą ir išpildys norus.

Muziejininkai tikina, kad žmonės gali sugalvoti nors ir 12 norų, tiek, kiek yra gaidžių. Norus pildančius gaidžius muziejus ne šiaip įkurdino. Muziejininkai siekia, kad kuo daugiau vietinių vakarų žemaičių arba lietuvininkų tarmę pramoktų, o mokantys – jos nepamirštų.

„Kalbėjo nuo Plikių iki Smalininkų, kuria kalbėjo Šilutėje, Klaipėdoje, kuria kalbėjo visoje Mažojoje Lietuvoje. Ir kadangi kraštas po 44 metų nyko, daug žmonių išvyko, atsikėlė iš visos Lietuvos, kalba buvo ypač paveikta ir tų tikrąja tarme bekalbančių žmonių prieš 5 metus docentas Bukantis buvo suskaičiavęs virš 100, dabar mes skaičiuojame apie 90“, – tikino I. Skablauskaitė.

Jau šešerius metus muziejuje veikia lietuvininkų tarmės mokykla. „Ir ką mes sakom. Mes vėlijam visiems gero giliuke ir didelio stuke. Ar žinot, ką tai reiškia? Būkit laimingi, turėkit laimės po didelį gabalą“, – pasakojo muziejaus direktorė.

Kad lietuvininkų tarmės mokytis nuobodu nebūtų, žmonės į mokyklą viliojami ne tik šiaudinais gaidžiais, bet ir kepiniais pagal senuosius receptus ir net eglučių alėjomis prieš Kalėdas.

.

Šilutė kviečia aplankyti Velykų gaidelius ir stebėti, kokią laimę jie išgiedos

Gaidys