Vaisiai ir daržovės, kurie gali jus pražudyti

Ličiai
Ličiai
© Pixabay.com
CNN
2017-04-21 18:12

Vaisiai ir daržovės, iš pažiūros itin sveiki ir naudingi jūsų organizmui, gali būti ir pavojingi. Ypač, jei vartojami neprinokę ar netinkamai paruošti. Štai sąrašas vaisių ir daržovių, kuriuos vartoti reikia atidžiai.

Ličiai

Ličiai

Iš išorės besibadantys, viduje ličiai yra minkšti, sultingi ir labai saldūs, tačiau mėgautis šiais egzotiškais vaisiais reikia labai atsargiai. Neprinokę ličiai gali būti toksiški ar net mirtini. Kasmet šimtai vaikų iš Indijos patenka į ligoninę dėl karščiavimo ir traukulių. Naujausioje ataskaitoje teigiama, jog šią būseną tikriausiai sukelia toksinai, esantys neprinokusiuose ličiuose. Jei vaiko mityba prasta, o cukraus kiekis kraujyje yra mažas, šie toksinai gali sukelti hipoglikemiją. Toksinai blokuoja cukraus gamybą, o tai ypač pavojinga miegant, kuomet cukraus kiekis kraujyje ir taip natūraliai sumažėja.

Tai, anot tyrimą atlikusios dr. Padmini Srikantiah, gali sukelti encefalopatiją, kuri kelia didžiausią pavojų vaikams bei tiems, kurių mityba nėra pilnavertė. Vis tik, ličiai gali būti pavojingi tik tuomet, jei valgote juos nepakankamai prinokusius.

reklama

Kriaušinė bligija

Kriaušinė bligija

Neprinokusiame vaisiuje yra toks pat toksinas kaip ir ličiuose – hipoglicinas. Šis vaisius, paplitęs tropinėje Vakarų Afrikoje, yra nacionalinis Jamaikos simbolis, tapęs pagrindine nacionalinių patiekalų sudedamąja dalimi. Vis tik, vietiniai puikiai žino, kad prie nesunokusio ar nevirto vaisiaus geriau nė nesiartinti. Kriaušinė bligija valgoma tik virta.

Jamaikoje visi žino, kad suvalgisu neprinokusią kriaušinę bligiją, reikia tuoj pat vykti į ligoninę ar bent jau pasiruošti šaukštą cukraus, kad padidintumėte gliukozės kiekį organizme.

Karambola

Karambola

Kilęs iš Azijos šis vaisius turi toksinų, kurie yra itin pavojingi žmonėms, sergantiems inkstų ligomis. Karamboloje esantys toksinai gali paveikti smegenis ir sukelti neurologinį sutrikimą tiems, kurie kenčia nuo inkstų ligų.

Įprastai šiuos toksinus inkstai pašalina, tačiau sergant inkstų liga, visi toksinai lieka organizme ir gali būti labai kenksmingi ar net gi sukelti žmogaus mirtį.

Vartojant šį vaisių dažnai, kyla rizika susirgti inkstų ligomis. Pagrindiniai apsinuodijimo karambola simptomai yra žagsėjimas, sumišimas ir traukuliai.

Mirtinas cukranendrių grybelis

reklama

Valgyti cukranendres galite drąsiai, tačiau nelaikykite jų per ilgai. Po kelių mėnesių ant cukranendrės ima augti grybelis, kuris vaikams gali būti mirtinas arba sukelti ilgalaikį neurologinį sutrikimą. Toksinai pavojingi bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau vaikams ir jauniems žmonėms – labiausiai.

Grybelis, kaip skebia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), gamina toksinus, sukeliančius vėmimą, žiūrėjimą į vieną pusę, traukulius, spazmus ir komą.

Bulvės

Net ir jos gali kelti pavojų, jei yra sudygusios arba žalios spalvos. Tokių bulvių valgyti nerekomenduojama. Pagrindiniai apsinuodijimo simptomai 0 vėmimas, skrandžio skausmai, haliucinacijos ar net gi paralyžius.

Raudonosios pupelės

Raudonosios pupelės

Daugelyje pupelių rūšių yra toksino fitohemaglutinino, tačiau raudonosiose pupelėse jo kiekis yra ypač didelis. Verdant, jo kiekis žymiai sumažėja, tačiau pakaktų vos keturių ar penkių žalių pupelių, kad pajustumėte apsinuodijimo simptomusL pykinimą, vėmimą, viduriavimą.

Dažniausiai po kelių valandų simptomai sumažėja, tačiau retais atvejais prireikia gydymo.

Vaisiai ir daržovės, kurie gali jus pražudyti

Ličiai
+1