Renovacijos investicinis planas: kaip išvengti klaidų?

Renovuotas daugiabutis Zanavykų g. 3
Renovuotas daugiabutis Zanavykų g. 3
© Dmitrijus Radlinskas
Alfa.lt
2017-04-18 09:10

Daugiabučio renovacijos investicinio plano rengimas – viena svarbiausių modernizacijos proceso dalių. Tai patvirtintų ne tik renovacijas vykdantys statybų rangovai, bet ir patys atnaujintų daugiabučių gyventojai.

Juk būtent investiciniame plane skaičiuojamas būsimas pastato energinis naudingumas, įvertinama pastato konstrukcijų fizinė būklė. Remiantis šiais duomenimis, numatomos priemonės, mažinančios daugiabučio namo energijos vartojimą. Paprasčiau tariant, parengiamas energiją, o kartu ir pinigus daugiabučių gyventojams padėsiantis sutaupyti planas.

Vis dar pasitaiko klaidų

Vis dėlto, vykdant šį kertinį renovacijos etapą, iki šiol pasitaiko klaidų. Investicinių planų rengėjas Donatas Barysas išskiria kelis iššūkius renovacijos procese. Pasak eksperto, itin dažnai diskusijų kyla dėl renovacijos vykdymo priemonių kiekių ir įkainių.

Be to, dažnai pastebimas vangus daugiabučio namo gyventojų bendradarbiavimas. Ekspertas tikina, kad nuolatinė komunikacija tarp paslaugų tiekėjo ir užsakovų yra itin svarbi.

„Bendradarbiavimas pasitarnauja ne tik parengiant sėkmingą investicinį planą, bet ir įgyvendinant tolimesnį renovacijos procesą“, – aiškino D. Barysas.

Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) taip pat išskiria pagrindinius trūkumus, kurie fiksuojami atlikus pastatų energinio naudingumo sertifikavimo darbų patikrinimus. Dažniausiai neteisingai nustatomas pastatų (jų dalių) plotas. Pastebėta, kad kai kuriuose projektuose neatitinka faktinis ir plane nurodytas langų ir durų skaičius.

Griežtesnė kontrolė

Siekiant išvengti klaidų ir užtikrinti kokybišką renovacijos procesą, šiais metais buvo inicijuotas griežtesnis investicinių planų rengimo tikrinimas. Nuo šių metų sausio 1 d. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) atlieka nepriklausomą tyrimą – tikrinama, ar parengtuose investicijų planuose nėra grubių klaidų.

„Siekiant kuo geresnės darbų kokybės, numatytas sistemines klaidas rengiant investicijų planus darančių investicijų planų rengėjų viešinimas. Tokių pažeidėjų duomenys bus skelbiami BETA‘os ir Aplinkos ministerijos interneto svetainėse“, – informuojama BETA‘os interneto svetainėje.

Agentūra perspėja, kad už veiklos kokybės pažeidimus ekspertams taikomos atestatų galiojimo sustabdymo arba atestatų galiojimo panaikinimo priemonės.