STT akiratyje – įtakingų valdininkų medžiotojų būrelis

Medžiotojas
Medžiotojas

Seimo Antikorupcijos komisija (AK) ėmėsi narplioti abejonių keliančius konkursus į Aplinkos ministerijai pavaldžių įstaigų vadovų pareigas. Aiškėja absurdiška situacija – sprendžiant, kas užims vadovų postus, verdiktą priima tame pačiame medžiotojų klube laisvalaikį leidžiantys asmenys. Dėl šių ryšių parlamentarai nusprendė kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), Aplinkos ministeriją.

Dėmesio centre atsidūrė elitiniu vadinamas medžioklės klubas „Girios“. Kaip rašė Alfa.lt, vienais dažniausių medienos perpardavinėjimo aukcionų laimėtojų yra tapusios įmonės „Litforina“ ir „Timbex“. Pastarosios bendrovės vadovas Robertas Ašmonas yra minėto medžioklės klubo narys. Medžioklės džiaugsmais jis dalijasi su Aplinkos ministerijos kancleriu Robertu Klovu.


2016 m. spalio 27 d. vyko konkursas į Miškų departamento direktoriaus pareigas. Konkurso komisijos pirmininku tapo R. Klovas. Šį konkursą laimėjo Donatas Dudutis, kuris apie dešimtmetį su R. Klovu medžiojo tame pačiame medžioklės klube „Girios“. Nors pernai spalio mėnesį D. Dudutis sustabdė narystę minėtame klube, jau gruodį tiek R. Klovas, tiek ir D. Dudutis vėl dalyvavo klubo „Girios“ organizuotoje medžioklėje.

AK pirmininkas Vitalijus Gailius neslėpė, kad tokia situacija, kai to paties medžiotojų būrelio nariai vertina vienas kitą dėl tinkamumo eiti vadovaujančias pareigas, reiškia interesų konfliktą. Anot jo, toks atvejis nėra vienintelis Aplinkos ministerijai pavaldžiose įstaigose.

„Viešųjų ir privačių interesų konfliktas, dalyvaujant to paties būrelio atrankoje (į vadovų pozicijas – Alfa.lt). Bent trys atrankos į vadovus buvo tokios, kad dalyvauja (medžiotojų – Alfa.lt) būrelio narys ir jį renka būrelio nariai. Tai prašome Aplinkos ministerijos įvertinti šitas atrankas“, – po komisijos posėdžio Alfa.lt sakė V. Gailius.

Vis dėlto AK vadovas tikino turintis abejonių, ar ministerija, kurios valdininkai kartu dalyvauja medžioklėse, sugebės objektyviai įvertinti atrankų į įstaigų vadovus konkursus. Dėl to, anot V. Gailiaus, papildomai kreiptasi ir į STT, kurios dėmesio cente medžiotojų klubas „Girios“ jau yra atsidūręs.

„Kaip ministerija vertins, kai iš esmės visų padalinių, departamentų vadovai susiję su tuo medžiotojų būreliu? <...>

Specialiųjų tyrimų tarnybos prašome atlikti vertinimą. Pati STT įtakas ir lobizmo tyrimą dėl to būrelio („Girios“ – Alfa.lt) pasidarė ir mums pristatė. Ten mediena, miškininkai, Aplinkos ministerija, keli patogūs verslininkai, tų urėdijų atstovai, kur ten turi plotus“, – kalbėjo V. Gailius.

R. Klovas po Alfa.lt publikacijų šių metų kovą suskubo deklaruoti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai apie savo narystę klube „Girios“.

V. Gailius pažymėjo, kad tai padaryti įpareigoja įstatymas. AK pirmininkas spėjo, kad ir kiti įtakingi miškotvarkos pareigūnai, kol Aplinkos ministerija, STT atliks savo tyrimus ir analizę, puls deklaruoti savo narystę medžiotojų klube „Girios“ ir kituose medžioklės būreliuose.