Kai tauta nežino kito prezidento: Putinas ir kiti ilgaamžiai diktatoriai

V. Putinas
V. Putinas
© SCANPIX

Nepriklausoma Rusijos žiniasklaida atkreipė dėmesį, kad praėjusį savaitgalį Maskvoje ir kituose šalies miestuose vykę masiniai protestai pritraukė neįprastai daug jaunimo, taip pat ir nepilnamečių. Konstatuota, kad vadovaujant Vladimirui Putinui jau spėjo užaugti nauja, pilietiškai aktyvesnė karta, kuri nėra patyrusi kito šalies lyderio – ir visai dėl to nesidžiaugia.

64-erių V. Putinas Rusijos premjeru pirmą kartą tapo 1999 metų rugpjūtį, prezidento pareigas laikinai perėmė tų pačių metų gruodžio 31 dieną, oficialiai valstybės vadovu tapo 2000-ųjų gegužės 7 dieną. Laikotarpį nuo 2008 iki 2012 metų, kai V. Putinas formaliai buvo grįžęs į premjero pareigas, daugelis spėjo primiršti – ar tiesiog niekada rimtai nevertino planinio apsikeitimo postais su Dmitrijumi Medvedevu.

Pirmieji jaunuoliai, gimę vos V. Putinui tapus šalies lyderiu, jau netrukus švęs pilnametystę. Per šį laikotarpį jie daug girdėjo apie būtinybę atkurti šalies karinę galybę ir tarptautinį statusą, tačiau kartu turėjo ir apsčiai laiko įvertinti vidaus politikos padėtį bei pasidaryti savas išvadas.

Rusų antropologų grupės „Aktualiojo folkloro stebėsena“ atstovas neseniai sakė naujienų portalui „Meduza“, kad Rusijos paaugliai vis skausmingiau jaučia atotrūkį tarp viešos retorikos ir realybės.

„Formaliai Rusija – demokratinė šalis, ir mes turime demokratijai būdingą infrastruktūrą. Paaugliai, apie kuriuos eina kalba, gimė apie 2000 metus. Jie užaugo valstybėje, kur jiems visą laiką kalbama: vykdomoji valdžia turi būti atskirta nuo teisminės, su korupcija reikia kovoti. O jie mato, kad realybėje to nėra. Ir reikalauja viso to, kas jiems kalbama apie demokratiją Rusijoje. Tuo pačiu jie neturi sovietinio mentaliteto, jiems svetima ta idėja: ai, išeisiu į gatvę, o mane atleis, popieriuką surašys. Jie, aišku, baiminasi, kad juos, tarkime, gali išmesti iš mokyklos, bet ateina“, – leidinys citavo anonimu panorusį likti tyrėją.

reklama

Rusijos protestai šįkart sutraukė neįprastai daug jaunimo. Dalis jų nėra matę kito valstybės vadovo – tik Putiną.

Nors „paskutiniuoju Europos diktatoriumi“ kartais stereotipiškai tebevadinamas Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, savaitgaliniai protestai Baltarusijos ir Rusijos miestuose, kaip ir grubi valdžios reakcija į juos, dar kartą prikišamai parodė autoritarinių režimų panašumus.

V. Putino ryžtas laikytis įsikibus aukščiausios valdžios Rusijoje stato jį į vieną greta ne vien su jau beveik 23 metus valdančiu A. Lukašenka, bet ir daugeliu kitų pasaulio diktatorių.

Rusijos prezidentas šiuo metu tarp valstybių lyderių, kurie nėra monarchai, pagal valdymo trukmę užima 20 vietą. Baltarusijos prezidentas kiek aukščiau - 14 pozicijoje. Nuo absoliučių lyderių pagal šį abejotiną šlovę liudijantį rodiklį jie abu pastebimai atsilieka, tačiau niekas negali garantuoti, kiek dar truks V. Putino ir A. Lukašenkos valdymo epochos.

Tiek Rusijos, tiek ir Baltarusijos lyderiai akivaizdžiai iškrenta iš europinio konteksto, kur net vyriausybių vadovai, dažniausiai nesaistomi kadencijų skaičiaus apribojimų, paprastai valdo gerokai trumpiau. Net demokratinio politinio ilgaamžiškumo simboliu laikoma Vokietijos kanclerė Angela Merkel šiuo metu tarp respublikinių valstybių ir vyriausybių vadovų užima 36 vietą - dabartinį postą ji užėmė prieš kiek daugiau nei 11 metų.

Beveik visi V. Putino ir A. Lukašenkos „kaimynai“ minėtoje lentelėje – liūdnai pagarsėję Afrikos ir Azijos diktatoriai. Tarp viršūnėje ilgiausiai išsilaikiusių lyderių afrikiečiai akivaizdžiai dominuoja, užimdami net 7 pozicijas iš pirmų 10 ir 12 – iš pirmų 20. Tik štai galima būtų klausti, ar jie tikrai gali būti pavyzdžiu Europos valstybių vadovams.

Kad būtų lengviau tai įvertinti, pateikiame pirmąjį ilgiausių valdančių prezidentų penketuką.

Paulis Biya

Kamerūno prezidentas Paulis Biya

Kamerūno prezidentui galėtų pavydėti daugelis monarchų, kuriems, tiesa, bent jau netenka pernelyg jaudintis dėl valdžios išlaikymo. Biurokratas P. Biya Kamerūno premjeru tapo 1975 metų birželį. Praėjus 7 metams, jis tapo prezidento Ahmadou Ahidjo įpėdiniu, šiam netikėtai atsisakius posto. Vėliau P. Biyos ir A. Ahidjo keliai išsiskyrė, šis pabėgo iš šalies ir už akių sulaukė mirties nuosprendžio. P. Biya, atlaikęs kelis nesėkmingus bandymus surengti valstybės perversmą, toliau liko valdyti. 2010 metais „Foreign Policy“ jo asmeninį turtą įvertino maždaug 200 mln. JAV dolerių.

reklama

Per tą laiką valstybė išliko gana stabili, tačiau ryškesnio ekonominio proveržio neįvyko – daugybė gyventojų skursta ir dirba natūriniame ūkyje, stinga investicijų, klesti korupcija (145 vieta tarp 176 pasaulio valstybių „Amnesty International“ 2016 metų korupcijos suvokimo reitinge). „Freedom House“ pasaulinis laisvės tyrimas rodo, kad Kamerūnas tarp 30 represyviausių pasaulio valstybių nepatenka, tačiau pagal laisvių suvaržymus gali būti lyginamas su ta pačia Rusija.

Teodoro Obiangas

Pusiaujo Gvinėjos diktatorius Teodoro Obiangas

Lyginant su kaimyninio Kamerūno prezidentu, Pusiaujo Gvinėjos vadovas Th. Obiangas paprastai sulaukia daugiau dėmesio tiek dėl atviros korupcijos, tiek ir autoritarinių valdymo metodų.

Th. Obiangas prezidentauja nuo 1979 metų rugpjūčio, o Pusiaujo Gvinėja šiuo metu yra viena 10 mažiausiai laisvų pasaulio šalių („Freedom in the World 2016“). Kiek daugiau nei 1 mln. gyventojų turinčios nedidelės naftos turtingos valstybės diktatoriaus asmeninį turtą „Forbes“ dar 2006 metais apytikriai įvertino 600 mln. JAV dolerių. Tuo metu dauguma Pusiaujo Gvinėjos gyventojų skursta, daugelis neturi švaraus geriamojo vandens, vaikams trūksta net bazinių švietimo ir sveikatos apsaugos paslaugų.

Jose Eduardo dos Santosas

Angolos prezidentas Jose Eduardo dos Santosas – turtingiausias Afrikos lyderis

8-ojo dešimtmečio pradžioje Jose Eduardo dos Santosas, baigęs naftos gavybos mokslus Sovietų Sąjungoje, grįžo į gimtinę ir dalyvavo ginkluotoje kovoje su portugalų kolonizatoriais. 1979 metais jis tapo neseniai nepriklausoma tapusios šalies prezidentu – ir šio posto laikosi iki šiol.

J. E. dos Santosas laiko veltui negaišo – šiuo metu jis yra laikomas turtingiausiu Afrikos valstybės vadovu, kurio asmeninis turtas, kaip spėjama, gali siekti maždaug 20 mlrd. JAV dolerių. Prezidento duktė Isabella laikoma turtingiausia Afrikos žemyno moterimi – jos turtai „Forbes“ vertinami maždaug 3,3 mlrd. dolerių.

Tuo metu du trečdaliai Angolos, vienos didžiųjų pasaulio naftos eksportuotojų, gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, maždaug trečdalis vaikų gauna nepakankamai maisto, o nemokamas švietimas įvardijamas kaip „nieko vertas“.

reklama

Robertas Mugabe

Robertui Mugabe jau 93-eji

Buvęs Pietų Rodezijos (vėliau pervadintos Zimbabve) partizanų lyderis šaliai vadovauja nuo pat nepriklausomybės 1980 metais. Per tą laiką Zimbabvės ūkis faktiškai sugriuvo, o labiausiai ji ilgą laiką garsėjo rekordiniais infliacijos šuoliais bei oficialiu nedarbu, kuris 2009 metais buvo pasiekęs net 95 proc. Nors net apie 80 proc. Zimbabvės gyventojų – neįprastai daug Užsachario Afrikai – yra raštingi, tai nesukuria jiems papildomų ekonominių galimybių.

93-ejų R. Mugabe, nepaisydamas įvairių politinių ir ekonominių sukrėtimų bei opozicijos spaudimo, iki šiol laikosi prezidento poste. Ir jis turi ką prarasti – asmeninis diktatoriaus turtas vertinamas maždaug 10 mln. dolerių.

Nursultanas Nazarbajevas

Nursultanas Nazarbajevas

Nepakeičiamu save laikantis Kazachijos prezidentas šaliai faktiškai vadovauja net ne nuo 1991 metais ištikusios nepriklausomybės, o nuo 1989 metų, kai jis tapo Kazachijos sovietų socialistinės respublikos (KSSR) komunistų partijos pirmuoju sekretoriumi.

Dabar prezidentui jau 76-eri, ir vis dažniau kalbama apie prastėjančią jo sveikatą, tačiau dar 2015 metų rinkimuose surinko 98 proc. visų balsų. V. Putinui vis dar yra kur pasitempti.

Kitos įsidėmėtinos personos, valdančios ilgiau negu V. Putinas – Irano aukščiausias lyderis (ne prezidentas) Ali Khamenei (35 metai) ir dėl karo nusikaltimų bei genocido Tarptautinio Baudžiamojo Teismo ieškomas sudanietis Omaras al Bashiras (27 metai valdžioje). Tik šiek tiek trumpiau valdo Rusijos prezidento globotinis, Sirijos prezidentas Basharas al Bashiras (mažiau nei 17 metų valdžioje).

Kai tauta nežino kito prezidento: Putinas ir kiti ilgaamžiai diktatoriai

V. Putinas
+8