„Linkomanijos“ dienos suskaičiuotos? Populiarusis puslapis neveikia

Linkomanija
Linkomanija
  © Archyvas
Alfa.lt
2017-03-28 10:33

Dar praėjusių metų vasarą asociacija LATGA Vilniaus miesto apylinkės teismui įteikė ieškinį, kuriuo prašė įpareigoti interneto paslaugų teikėjus panaikinti prieigą prie nelegaliai Lietuvos ir užsienio autorių kūrinius skelbiančios svetainės Linkomanija.net.

Lietuvoje tokia teisinė priemonė taikoma pirmą kartą, sekant kitų Europos šalių pavyzdžiu. Asociacija LATGA ketina tokius pat metodus taikyti kovodama ir su kitomis nelegaliai intelektinę nuosavybę įsigyti siūlančiomis svetainėmis.

Asociacijos LATGA ieškinys pasiekė 9 atsakovus – didžiausius šalies interneto paslaugų teikėjus, tačiau autorių teisių specialistai ir gynėjai neatmeta galimybės įpareigoti blokuoti prieigą prie Linkomanija.net ir kitus, mažesnius interneto paslaugų rinkos dalyvius.

Ieškinyje pabrėžiama, kad Linkomanija.net yra dalijimosi rinkmenomis (angl. file sharing) sistema, kurios naudotojai turi galimybę nelegaliai atsisiųsti įvairių autorių teisių saugomų kūrinių: kino filmų, DVD ir HDTV vaizdo įrašų, muzikos kūrinių, kompiuterių žaidimų, kompiuterių programų, knygų ir pan.

Teisiniame dokumente minimos puikiai žinomos Lietuvos ir užsienio kūrėjų pavardės ir akcentuojama, kad įvardyti visus nukentėjusius autorius pernelyg sudėtinga, nes šioje svetainėje nelegaliai paskelbta per 100 tūkst. kūrinių.

„Ko gero, klausimų, kodėl savo taikiniu pasirinkome „Linkomaniją“, niekam nekyla. Tai viena seniausių ir bene daugiausiai žalos pridariusi piratinė svetainė, kurioje jau daug metų nelegaliai talpinami tiek Lietuvos, tiek užsienio autorių kūriniai – daugiausia dainos, filmai, elektroninės knygos. Deja, bet internetiniai piratai yra labai sumanūs ir žino įvairiausių būdų, kaip išsisukti nuo teisėsaugos.

Užtrukome labai daug laiko ieškodami „Linkomanijos“ savininkų, išmėginome įvairias priemones, kol nusprendėme taikyti šį Vakarų Europos šalyse puikiai veikiantį metodą, į pagalbą pasitelkiant interneto paslaugų teikėjus. Mūsų tikslas – sukurti precedentą ir parodyti, kad Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse autorių teisės negali būti pažeidinėjamos“, – sakė asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Marius Kuzminas.

Pasak asociacijai LATGA teisme atstovaujančio ir didelę patirtį autorinių teisių bylose turinčio kontoros „AAA LAW“ advokato Andriaus Iškausko, nereikia manyti, kad tik mūsų šalies teisinėje bazėje trūksta priemonių kovai su piratais. Ir kitų Europos šalių autorinių teisių specialistai vis dar ieško veiksmingų metodų, skirtų kovoti su asmenimis, nelegaliai uždirbančiais pinigų iš intelektinės nuosavybės.

„Pasirinkome Vakarų Europos šalyse, tokiose kaip Italija, Didžioji Britanija ar Prancūzija, pasiteisinusią ir plačiai taikomą teisinę priemonę – interneto prieigos prie piratinių svetainių blokavimą. Interneto paslaugų teikėjai geriausiai gali užkirsti kelią įžūliems pažeidimams“, – tuomet kalbėjo advokatas.

„Mes suprantame, kad interneto paslaugų teikėjai nenori patys prisiimti atsakomybės nuspręsdami, kuri svetainė pažeidinėja įstatymus, o kuri ne. Gavę teismo nurodymus, jie nebeturės priežasčių dvejoti. Pradėsime nuo Linkomanija.net, o paskui pereisime ir prie kitų panašia veikla užsiimančių svetainių prieigų blokavimo.

Labai tikimės, kad interneto paslaugų teikėjai supranta, kad mes nusitaikėme ne į juos, o į Linkomanija.net, kurios įkūrėjai akivaizdžiai pažeidinėja autorių teises, todėl geranoriškai sutiks įvykdyti mūsų reikalavimus. Juolab kad daugelis jų yra ne tik interneto paslaugų teikėjai, bet ir licencijuoti mūsų atstovaujamų autorių kūrinių naudotojai. Taigi kažkuria prasme sėdi vienoje valtyje su autoriais“, – teigė Asociacijos LATGA muzikos kūrinių skyriaus vadovas M. Kuzminas.

Visgi „Linkomanijos“ naudotojams pastarosios dienos šiek tiek kelia nerimą. Jau vakar minėtas tinklapis buvo neprieinamas internautams. Pirminiais duomenimis Linkomanija.net interneto adreso (domeno) nukreipimas yra pašalintas. Įprastai A tipo DNS įrašai nurodo, kokiame serveryje veikia domenas ir/arba subdomenai, tačiau šiuo atveju ten matoma, kad Linkomanija.net interneto adresui minėti A tipo įrašai yra visai nenurodyti, todėl realu, kad „Linkomanija“ tiesiog yra užblokuota.

Alfa.lt pabandė susisiekti su „Linkomanijos“ administratoriais, tačiau kol kas jokių žinių nebuvo sulaukta. Gavus atsakymą, bus papildyta jų komentaru.