Prezidentės pataisos iš šešėlio trauktų turtus neaiškiai susikrovusius valdininkus

LNK
2017-03-20 21:32

Kai kurių valdininkų turtai nepaliaujamai auga, nors atlyginimai nėra tokie dideli. Kad būtų lengviau kovoti su neteisėtu praturtėjimu ir korupcija, prezidentė siūlo viešinti visų politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų ir valstybinių įmonių vadovų turto deklaracijas. Šiuo metu daugumos aukštų pareigūnų deklaracijos nėra viešos, todėl kyla daug abejonių dėl veiklos skaidrumo.

Aukščiausių šalies vadovų nepasitikėjimo sulaukęs, bet kėdės įsikibęs Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Gintautas Kėvišas uždirba apie 2000 eurų. Tačiau jo turtai toli gražu neatitinka atlyginimo: namas viename prabangiausių Vilniuje Laurų kvartale, sodyba ant Bebrusų ežero kranto Molėtų rajone, sūnui padovanotas daugiau nei 200 000 eurų įvertintas butas sostinėje. Tačiau tai dar ne viskas. Portalas „Delfi“ praneša, kad G. Kėvišas su žmona turi prabangų sklypą Ispanijoje, Alikantės provincijoje, kurortiniame Altėjos miestelyje.

Pagal 2012 metų deklaracijas G. Kėvišas šį sklypą Kosta Blankos pakrantėje pirko iš Gedvydo Vainausko už ketvirtį milijono eurų. Sklypas Kosta Blankos pakrantėje yra visą parą saugomame „Altėjos kalvų“ kvartale, vilų kainos čia skaičiuojamos milijonais eurų. Tačiau nors G. Kėvišas ir pateikia turto ir pajamų deklaraciją, jos viešinti neprivalo ir to nedaro. O kur dar skandalai dėl prokurorų tiriamos Operos ir baleto teatro scenos rekonstrukcijos bei zg. Kėvišo sūnaus įmonės organizuotų koncertų. Kad būtų išsklaidytos abejonės dėl galimo neteisėto praturėjimo ar neskaidraus valstybės lėšų naudojimo, Prezidentė teikia pataisas, kuriomis siūlo, kad visi politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai ir biudžetinių, valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovai privalėtų viešinti turto deklaracijas.

„Abejonės dėl Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktoriaus veiklos skaidrumo parodė, kad dalis vadovų, naudodamiesi įstatymo spraga, slepia informaciją apie įgytą turtą ir gautas pajamas. Prezidentės įsitikinimu, didesnis viešumas leis veiksmingiau kovoti su korupcija ir neteisėtu praturtėjimu“, – aiškina Mindaugas Lingė, prezidentės patarėjas.

Premjeras Saulius Skvernelis tokioms pataisoms pritaria. Aukščiausi šalies vadovai ir politikai jau dabar privalo viešinti turto deklaracijas, todėl, S. Skvernelio nuomone, jei tai darys daugiau valdininkų ir politikų, bus ir visuomenei aiškiau, ir teisėsaugai lengviau tirti.

reklama

„Kažkada buvau šalininkas ir visuotinio pajamų ir turto deklaravimo, tos nuomonės ir prisilaikau. Aišku, yra kiti argumentai – dėl sąnaudų, kiek tai kainuotų ir kokį poveikį duotų. Tai tas ratas turėtų ir galėtų plėstis ir galėtų apimti net asmenis, kurie yra valstybės įmonių valdybose, valdymo organuose ir, kalbant apie savivaldybių įmones, <...> tą patį galiu pasakyti. Atvirumas dilesnis ir prieinamumas didesnis prisidėtų prie procesų skaidrumo“, – teigia premjeras. Su korupcija kovojančios organizacijos sutinka, kad viešos politikų ir valstybinių įmonių vadovų turto deklaracijos įneš daugiau skaidrumo, tačiau sako, kad vien to neteisėtam praturėjimui atskleisti neužtenka.

Plačiau – reportaže.