Rusijos kelias iš tarptautinės izoliacijos – per Japoniją?

Info TV
2017-03-20 20:04

Praėjus trejiems metams nuo Krymo aneksijos Rusija ieško būdų normalizuoti santykius su ją dėl to pasmerkusiais Vakarais ir jų sąjungininkais. Tam Maskva imasi išnaudoti tokius turimus kozirius kaip Kurilų salos. Japonijos premjeras Shinzo Abe yra pažadėjęs išspręsti ilgametį teritorinį ginčą dėl japonų šaurinėmis teritorijomis vadinamų salų, o jau kitą mėnesį jis važiuos į Rusiją susitikti su Vladimiru Putinu. Tam pagrindą šiandien padėjo rusų ir japonų gynybos bei užsienio reikalų ministrų susitikimas – pirmas toks nuo Krymo aneksijos. Tačiau nors Maskva demonstruoja norą kalbėtis dėl salų, jas kartu intensyviai militarizuoja.

Į Tokijų atvykusį Rusijos gynybos ministrą Sergejų Šoigu japonų gynybos ministrė Tomomi Inada pasitiko su garbės sargyba. Kartu jie vėliau prisijungė prie savo kolegų užsienio reikalų ministrų – Sergejaus Lavrovo ir Fumijaus Kišidos. Toks „2+2“ formato dvišalis susitikimas paskutinį kartą vyko 2013-ųjų lapkritį, paskui susitikimai nutrūko Japonijai prisijungus prie Vakarų sankcijų Rusijai dėl krizės Ukrainoje ir Krymo aneksijos. Tačiau dabar Tokijui atrodo tinkamas laikas grįžti prie jam strategiškai svarbaus klausimo – išspręsti ginčą dėl Kurilų salų ir pagaliau pasirašyti nuo II-ojo pasaulinio karo nepasirašytą oficialią taikos sutartį. Maskva siekia mažinti diplomatinę izoliaciją ir suteikta viltis dėl Kurilų jai – puikus būdas tai padaryti su svarbiausia Amerikos sąjungininke Azijoje.

„Faktas, kad grįžtame prie du plius du susitikimų rodo, kad pakylėjome Japonijos ir Rusijos santykius į naują lygį, kad gilintume tarpusavio pasitikėjimą ir išplėstume bendradarbiavimą pasauliniais ir regioniniais klausimais“, – sako Sergejus Lavrovas, Rusijos diplomatijos šefas.

Gyvenimas Kurilų salose

Shinzo Abe yra pažadėjęs išspręsti ilgametį ginčą dėl keturių, į šiaurę nuo Hokaido esančių salų. Maskva rodo ženklus, kad yra pasirengusi kalbėtis, bet jos veiksmai demonstruoja ką kitą – ginčytinose salose ji didina karinius pajėgumus. Lapkritį dviejose didesniosiose iš keturių salų rusai dislokavo žemė-oras raketų sistemas. Per šiandienos susitikimą japonų gynybos ministrė sukritikavo tokį salų militarizavimą.

reklama

Proveržį dėl šių teritorijų pasiekti gali būti sunku, nes abi pusės nesutaria dėl aiškaus būdo, kaip būtų galima išspręsti teritorinį ginčą. Kol kas kalbamasi tik dėl bendros 20 tūkstančių gyventojų turinčių salų ekonominės plėtros, apimančios žuvininkystę, turizmą ir logistiką. Skirtumai tarp Maskvos ir Tokijo išlieka ir kitais klausimais, tokiais kaip amerikiečių priešraketinės gynybos sistemos dislokavimas Pietų Korėjoje. Japonų užsienio reikalų ministras taip pat paragino Rusiją imtis konstruktyvaus vaidmens Ukrainoje ir Sirijoje.

Plačiau – reportaže.

Gyvenimas Kurilų salose