Naujausias Putino iššūkis – įveikti rusų abejingumą

Info TV
2017-03-20 20:18

Prezidento rinkimų Rusijoje data formaliai dar nepaskelbta, tačiau turėtų vykti kitais metais, kovo 18-ąją, simbolinę dieną – praėjus ketveriems metams po Krymo aneksijos. Ši išaugino Vladimiro Putino reitingus, kurie nepaisant sunkios ekonomikos situacijos Rusijoje, tebėra aukšti. Dėl Putino konkurentų intrigos mažai – oponentų beveik nėra, o ir dauguma jų itin pasyvūs. Tačiau pasyvūs ir rinkėjai, o būtent tai esą ir yra didžiausias Kremliaus iššūkis.

Vienas pagrindinių Rusijos prezidento V. Putino kritikų, Aleksejus Navalnas, buvo užpultas Barnaule, kur atidarė savo būstinę. Užpuolikas Navalną apipylė cheminiais dažnais, nuo kurių jo veidas ir rankos pažaliavo. Navalnas išreiškė džiaugsmą, kad purkšta buvo dažnais, o ne rūgštimi.

Jis dėl atakos apkaltino Kremlių ir išpuolį sieja su artėjančiais prezidento rinkimais, mat opozicijoje dirbantis Navalnas dar pernai gruodį pranešė kelsiantis savo kandidatūrą. Anksčiau Rusijos teismas jam tai uždraudė dėl esą didelio turto grobstymo, tačiau Europos žmogaus teisių teismas buvo nurodęs, kad teismas vyko nesąžiningai. Prieš mėnesį Kremlius Navalnui atnaujino tuos pačius kaltinimus, kad šis negalėtų kandidatuoti. Manoma, jog todėl, kad Navalnas – vienintelis konkurentas, į kurį Kremlius žiūri rimtai.

Rusijos prezidentas rimtų oponentų iki šiol neturi, o jo reitingai – puikūs. Jų žymiai nesumažino net dvejus metus iš eilės Rusijoje fiksuojamas ekonomikos nuosmukis: Putiną palaiko daugiau nei 80 procentų tautos. Levados Tyrimų centro vadovas Levas Gudkovas pastebi, kad pasirinkimo neturinti tauta per rinkimus tiesiog nuobodžiauja, todėl tampa vis pasyvesnė.

„Vladimiro Putino reitingai laikosi ant to, kad jam nėra jokios alternatyvos. Nėra daugiau jokių tikrų kandidatų. Politinis laukas tarsi išdegęs“, – sako analitikas.

reklama

Tuštuma politinėje arenoje mažai padeda, kai balsavimo patalpos gali būti tokios pat tuščios, tad pasyvūs rinkėjai – naujausias Kremliaus iššūkis. Putino komanda ieško būdų, kaip 2018-ųjų kovą prie balsadėžių sukviesti kuo daugiau žmonių ir taip Putino pergalę padaryti dar įspūdingesnę. Esą tai būtų įrodymas, kad prezidento populiarumas per ilgus valdymo metus nė kiek neišblėso.

Tačiau pernai vykę rinkimai į Dūmą sulaukė vos 48 procentų rinkėjų. Tada žmones mobilizavo antiamerikeitiška retorika, tačiau dabar V. Putinas ir Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas jau spėjo išreikšti abipusę simpatiją. V. Putinas esą jau nusitaikė į kritiškesnę Rusijos auditoriją ir iš kalėjimų paleido kelis opozicijos aktyvistus, tačiau, anot ekspertų, ir tokie veiksmai – iš išskaičiavimo.

Plačiau – reportaže.