„Lidl“ suvystė paveldosaugininkus: ambicijos dėl kultūrinio paveldo išgaravo lyg dūmas

Kelių policijos pastatas giraitės gatvėje
Kelių policijos pastatas giraitės gatvėje
© Karolis Kavolėlis

2015 m. lapkritį buvusį Kelių policijos valdybos pastatą Vilniuje, Giraitės gatvėje, įsigijęs „Lidl“ parduotuvių tinklas švenčia pergalę – į teismą besikreipusi bendrovė „Lidl Lietuva“ kiek netikėtai sudarė taikos sutartį su Kultūros paveldo departamentu ir Vilniaus miesto savivaldybės administracija. Kaip paaiškėjo, bendrovei tereikėjo surengti konkursą, prie kurio prisidėjo ir minėtos institucijos, ir Lietuvos architektų sąjunga, kad būtų visiškai atsisakyta pretenzijų jau kelerius metaus dėl avarinės būklės nenaudojamą pastatą pripažinti kultūriniu paveldu.

„Lidl Lietuva“ į teismą kreipėsi prašydama panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos dar 2016 m. balandžio 2 d. priimtą sprendimą, kuriuo savivaldybė atsisakė pritarti buvusio kelių policijos pastato nugriovimui. Šis pastatas, kuriuo susirūpino kultūrinio paveldo saugotojai, stovi Giraitės gatvėje, sklype, kurį „Lidl Lietuva“ įsigijo ketindama įrengti biurų parką.

Kartu bendrovė teismo prašė panaikinti ir Kultūros departamento 2016 m. balandžio 13 d. priimtą raštą ir įpareigoti savivaldybę raštiškai pritarti pastato griovimui.

Paini istorija, į kurią įsivėlė parduotuvių tinklas, prasidėjo tuomet, kai viešo aukciono metu 2015 m. lapkričio 16 d. buvo įsigytas Giraitės gatvėje stovintis pastatas . Anot į teismą besikreipusios „Lidl Lietuva“, perkant sklypą nebūta nė kalbų, kad ten stovintis jau nebenaudojamas policijos pastatas turėtų kokią nors kultūrinę reikšmę, tačiau, kaip paaiškėjo, buvo nupirkta katė maiše: nors iki tol apleistas pastatas mažai kam rūpėjo, jau po sandorio sudarymo susirūpinę architektai puolė inicijuoti pastato išsaugojimą, esą šis yra vertingas paveldas.

Iš buvusios būstinės policija išsikėlė dar 2014 m., bendrovė „Lidl Lietuva“ šį pastatą ir 2,1891 hektaro sklypą, ant kurio stovi pastatas, nusipirko už 2,46 mln. eurų.

Kaip minėta, paaiškėjus, kad „Lidl Lietuva“ ketina nugriauti buvusį Kelių policijos valdybos pastatą, sujudo Lietuvos architektų sąjunga, savo lėšomis užsakiusi pastato vertinimą, o Kultūros paveldo departamentas ėmėsi veiksmų, kad nebenaudojamas pastatas būtų pripažintas kultūriniu paveldu, įregistruotu kultūros vertybių registre, ir nebūtų galima jo nugriauti.

Tačiau visos Lietuvos architektų sąjungos ir Kultūros paveldo departamento pretenzijos išgaravo, kai šios institucijos su „Lidl Lietuva“ surengė konkursą, kuriame 14 dalyvių pateikė pasiūlymus, kaip būtų galima pastatyti naują biurų parką. Nors į pateiktus projektus buvo galima įkomponuoti jau stovintį kelių policijos pastatą, ši sąlyga nebuvo būtina.

Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėja Halina Zaikauskaitė pirmadienį paskelbė, kad „Lidl Lietuva“, Kultūros paveldo departamentas ir kitos suinteresuotos šalys sudarė taikos sutartį, kurios esmė – niekas nesipriešins buvusio Kelių policijos pastato griovimui ir nebandys jo padaryti kultūriniu paveldu, jei tik naujasis administracinės paskirties biurų kompleksas bus statomas vadovaujantis vieno iš konkurso laimėtojų projektu.

Šią taikos sutartį vasario 24 d. pasirašė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė, Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė, „Lidl Lietuva“ valdybos narys Marius Kybartas ir bendrovės Plėtros skyriaus vadovas Mindaugas Falkauskas.

Nors „Lidl Lietuva“ teismui nurodė, kad dėl delsimo nugriauti buvusį Kelių policijos valdybos pastatą patiria papildomų išlaidų ir nuostolių, iš taikos sutarties matyti, kad bendrovė lyg ir paėmė viršų: Vilniaus miesto savivaldybė taikos sutartimi įsipareigojo išduoti leidimą pagaliau nugriauti buvusį Kelių policijos valdybos pastatą, o Kultūros paveldo departamentas įsipareigojo sustabdyti praeitų metų balandį pradėtą kryžiaus žygį bandant pripažinti nebenaudojamą pastatą kultūros paveldu ir atsisakyti pretenzijų kada nors vėl bandyti pripažinti jį kultūrine vertybe, taip pat nestabdyti griovimo darbų.

Tuo metu „Lidl Lietuva“, kaip minėta, taikos sutartimi įsipareigojo tik tiek, kad vietoje nugriauto pastato išdygsiantis biurų parkas bus statomas pagal vieno konkurso, prie kurio prisidėjo ir Lietuvos architektų sąjunga bei Kultūros paveldo departamentas, laimėtojų projektą.

Visos taikos sutartį pasirašiusios šalys taip pat įsipareigojo, kad daugiau pretenzijų vienai kitai dėl Giraitės gatvėje esančio pastato nebeturės ir šį klausimą laikys išspręstu.


„Lidl“ „suvystė“ paveldosaugininkus: ambicijos dėl kultūrinio paveldo išgaravo lyg dūmas

Kelių policijos pastatas giraitės gatvėje