Merkel kantrybės strategija Vašingtone: „tėvelio dukrytė“ kanclerės pašonėje išmušė iš vėžių

A. Merkel ir I. Trump
A. Merkel ir I. Trump
© SCANPIX

JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Vokietijos kanclerės Angelos Merkel požiūrių skirtumai tam tikrais šiuo metu geopolitinėje arenoje itin aktualiais klausimais, švelniai tariant, „prasilenkia“. Tačiau į Vašingtoną atvykusi A. Merkel pademonstravo diplomatijos viršūnę. Pagrindinis Vokietijos leidinys „Die Welt“ džiaugėsi, kad, ignoruodama ankstesnius ir net per vizitą nutikusius D. Trumpo akibrokštus, kanclerė iš susitikimo išspaudė maksimumą.

Kita vertus, A. Merkel reakcija, kai per verslininkų susitikimą šalia jos buvo pasodinta D. Trumpo dukra Ivanka, neliko nepastebėta...

„Jie tiesiog nesugebėjo paslėpti nuostabos“, – šmaikštavo Vokietijos žiniasklaida, kuri pastebėjo, kad A. Merkel veido išraiškos dažnai išduoda jos nuomonę.

A. Merkel ir I. Trump

Politico.eu apžvalgininkas Matthew Karnitschingas nevyniodamas žodžių į vatą rėžė, kad tėvelio dukrytės, internete pardavinėjančios rankines ir juvelyrinius dirbinius, pasodinimas šalia vienos įtakingiausių pasaulio lyderių vokiečiams turėjo būti smūgis žemiau juostos. Ir nepamirškime, kad tą dieną kanclerė ir taip demonstravo kantrybę...

Nepaisant žiniasklaidos spekuliacijų, kaip gi tuo metu jautėsi kanclerė, A. Merkel ir šioje situacijoje susitvarkė pakankamai gerai. Pratrūkti būtų buvę per daug nenaudinga.

D. Trumpo ir A. Merkel susitikimas

Kantrumo strategija

Dar prieš įvykstant Vokietijos ir JAV lyderių susitikimui, pasaulio apžvalgininkai pranašavo, kad jis pasmerktas dėl kategoriškai skirtingų lyderių nuostatų imigracijos srityje.

Vis dėlto pagrindinis kanclerės kelionės tikslas buvo įtikinti prezidentą, kad Vokietija yra Jungtinių Valstijų draugas, o ne priešas. Buvo nuspręsta kaip įmanoma labiau išvengti temų, dėl kurių šalių požiūriai išsiskiria, ir susikoncentruoti į saitus, kurie transatlantinę sąjungą palaiko jau ne vieną dešimtmetį.

Būtent dėl to su kanclere į Ameriką atvyko didžiausių Vokietijos įmonių vadovų, tarp kurių – BMW ir „Siemens“. Be to, Vokietijos lyderė dar kartą patikino, kad šalies gynybai ketinama skirti dar daugiau lėšų, ir padėkojo už „fundamentalų JAV vaidmenį, Vokietijai atsitiesiant po karo“.

Rodos, strategija pasiteisino. D. Trumpas liaupsino Vokietijos profesinio mokymo sistemą ir pabrėžė dviejų šalių prekybos santykių svarbą. Nors šioje srityje Vokietijos industrijos atstovai tikėjosi daugiau, t. y. dar glaudesnių prekybos santykių, tačiau vietoj to gavo: „Prekyba yra labai svarbi, kai sąlygos yra teisingos.“

„Mums nereikia pergalės, mums reikia teisingumo“, – rėžė D. Trumpas.

D. Trumpo ir A. Merkel susitikimas

Vokiečiai nemėgsta D. Trumpo

Net 70 proc. Vokietijos gyventojų mano, kad D. Trumpo tapimas prezidentu nėra geras įvykis. Todėl A. Merkel, kurios dar šiais metais laukia arši rinkimų kova, greičiausiai neketino su prezidentu iš už Atlanto pernelyg susibičiuliauti. Mandagus vokiškas atstumas buvo tai, ką norėjo išvysti jos rinkėjai, ir kanclerė, be abejo, jiems tai pademonstravo.

„Susitikimo metu neįvyko nieko sensacingo. Tačiau šioje nenormalioje Trumpo eroje neutralus susitikimas tampa išties sensacingas“, – reziumavo „Die Welt“.

Merkel kantrybės strategija Vašingtone: „tėvelio dukrytė“ kanclerės pašonėje išmušė iš vėžių

A. Merkel ir I. Trump
+7