Skvernelis: turime apsispręsti, ar koalicija gali toliau darbuotis

Senamiesčio purvynai. Premjeras S. Skvernelis taip skubėjo į Vyriausybės šimtadienio pusryčius.
Senamiesčio purvynai. Premjeras S. Skvernelis taip skubėjo į Vyriausybės šimtadienio pusryčius.
© Edvard Blaževič

Premjeras Saulius Skvernelis siunčia nedviprasmišką žinią valdančiosios koalicijos partneriams – reikėtų apsispręsti, ar jie nori dirbti išvien su „valstiečiais“.

„Manau, kad dėl kiekvienos esminės reformos, reikalingos valstybei, reikės, reikia tartis iš esmės su atskiromis politinėmis jėgomis, nes požiūriai yra skirtingi, ypatingai į tuos procesus, kurie yra seni, susiformavę kaip tam tikri simboliai. Mes šiandien dažnai sutariame, bet kai reikia išreikšti valią Seime, atsiranda įvairiausių priežasčių arba sprendimų, kurie būna siurprizai. Dėl to, norint užsitikrinti sėkmę, tenka darbuotis iš esmės su visomis Seimo frakcijomis individualiai“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis, paklaustas, ar nesijaučia dirbantis mažumos Vyriausybės režimu.

Jis neslėpė manantis, kad socialdemokratai turėtų nuspręsti, ar tikrai nori toliau kartu dirbti vienoje koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).


„Turime apsispręsti, ar visgi šiandien nėra tas momentas, kai mes pasakytume, kad nebegali šita koalicija daugiau darbuotis. Tikrai galbūt yra to laiko mažai susidirbti arba įgyti bent jau bendrą požiūrį atskirus strateginius dalykus“, – kalbėjo S. Skvernelis.

reklama

Premjeras pažymėjo suprantantis, kodėl socialdemokratai, priimdami įvairius sprendimus, patys blaškosi.

Premjero teigimu, formalizuoti mažumos Vyriausybę dar nereikėtų skubėti. S. Skvernelis tikino, kad socdemų buvimo koalicijoje likimas turėtų priklausyti ir nuo partijos pirmininko rinkimo rezultatų.

„Tai labai įtakoja, kad šiandien mūsų partneriai yra virsme, ieškosi savo tapatybės, identiteto ir dalyvauja, vyksta procesai dėl partijos, sakykime, vadovybės pasikeitimo. Labai daug priklauso, kas taps socialdemokratų pirmininku, kokia bus suformuota nauja partijos vadovybė ir kiek ji bus įgali, galės įtakoti Seimo narių, dirbančių Seime, veiklą“, – dėstė S. Skvernelis.

Vyriausybės vadovas, atkreipdamas dėmesį į kai kurių socialdemokratų kandidatų į partijos pirmininkus pareiškimus, kad koalicijos sutartį su „valstiečiais“ reikėtų peržiūrėti ar nutraukti, tikino, kad išėjimo iš valdančiosios daugumos žinią norėtų išgirsti kuo greičiau.

„Šitoje situacijoje irgi reikėtų labai aiškiai mūsų partijos pasakyti. Jeigu jie mato, kad jiems yra žalingas buvimas šitoje valdančiojoje daugumoje, kad jiems yra kažkoks diskomfortas ar nemato prasmės, tai tokią žinią, apsisprendimą mums geriau būtų žinoti kuo anksčiau. Ir tai yra gerbtinas požiūris, nors aš šiandien tikrai matau, kalbant apie 100 dienų Vyriausybės darbą, nėra Vyriausybėje jokio suskirstymo, ar tai yra „valstiečių“, ar socdemų ministerijos. Tas pats ūkio ministras (Mindaugas Sinkevičius – Alfa.lt), kuris ir kandidatuoja į (socialdemokratų partijos – Alfa.lt) pirmininkus, Vyriausybės sprendimuose, kurie buvo priimti dėl tos pačios miškų reformos, yra pilnas sutarimas“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras pažymėjo, kad socdemai tikrai gali dirbti su „valstiečiais“, tačiau kartu akcentavo, kad koalicijos partnerių siurprizai visai nedžiugina.

„Blogiausia, kad mes pasikalbame ryte, priimame kaip ir bendrus sprendimus, ateina į plenarinį posėdį ir ten laukia vienas ar kitas siurprizas. Siurprizus aš, aišku, mėgstu, bet geriausia, kad tada galėtum prognozuoti savo veiklą, nes prasideda didelės energijos švaistymas tų klausimų, kurie buvo aptarti, iš naujo, naujam derinimui ir sąjungininkų ieškojimas opozicijos tarpe“, – aiškino S. Skvernelis.

Ministras pirmininkas tikino kol kas nesvarstantis, ar konservatoriai galėtų pakeisti socialdemokratus valdančiojoje koalicijoje.

„Manau, kad šiandien nereikėtų galbūt svarstyti, ar jie būtų geresni. Kol kas koalicijos sutartis galiojanti, veikianti, o jeigu įvyktų kitaip, reikėtų galvoti apie įvairius variantus. Ši Vyriausybė iš principo gali tapti, būti mažumos Vyriausybe, gali būti formuojama ir kita koalicija, gali būti veikimas mažumos Vyriausybės su opozicinėmis dabartinėmis didžiausiomis frakcijomis pasirašant susitarimus dėl strateginių pokyčių, reikalingų valstybei“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Jis patikino, kad, susitikinėdamas su opozicijos atstovais, apie naujos koalicijos formavimą nekalbėjo.

reklama

S. Skvernelis tikino, kad socdemams dėl urėdijų reformos, kuriai jie nepritaria, nenusileis. Jis pabrėžė turintis viltį dėl minėtos pertvarkos įtikinti ir koalicijos partnerius.

„Mes turėtume kalbėti ne „išeiti ar pasilikti“, o ar ta koalicijos sutartis turi prasmę, ar ne. Bet aš manau, kad po to žingsnio, kuris buvo Seime ir buvo visgi Seimo narių absoliučia dauguma tai reformai pritarta, dabar pats modelis bus svarstomas Seimo komitetuose. Esminis dalykas, kuri noriu pabrėžti, tai yra kaip šitos įmonės veiks, kaip bus prekiaujama mediena, kokiais principais, kokiais kriterijais, ar tai bus skaidrus, ekonomiškai naudingas procesas. Ir kitas momentas – miškai nėra vien ekonominė, ūkinė, o ir labai stipri ekologinė veikla. Tas balansas turi būti išlaikytas“, – komentavo S. Skvernelis.

Butkevičių stebina Skvernelio priekaištai ir elgesys

Socialdemokratų partijos lyderis Seimo narys Algirdas Butkevičius sako esąs nustebęs Premjero Sauliaus Skvernelio priekaištais socialdemokratams, tvirtindamas, kad tai reikėjo pasakyti tiesiai į akis.

„Pirmiausia esu nustebęs dėl to, kad jis kaltina socialdemokratų frakciją, nes kol kas jokių susitarimų nesame sulaužę. Mes aiškiai esame pasakę prieš sudarant koalicinę sutartį, kad kai kuriais klausimais gal ir nepritarsime. Dialogo, pokalbio metu mes turime išsiaiškinti, kam nepritarsime, ir jie tai iš anksto žinos", - pirmadienį žurnalistams sakė A. Butkevičius.


Jis akcentavo, kad socialdemokratai kol kas nebalsavo nei prieš vieną įstatymo priėmimą. „To nebuvo, jeigu kalbame apie urėdijų reformą, mes netgi Koordinacinėje taryboje buvome sutarę, kad teiksime savo pasiūlymus ir jie tuos pasiūlymus svarstys. Aš nežinau, kur čia yra problema valstybėje", - svarstė A. Butkevičius.

Jis akcentavo, kad socialdemokratai atėjo į valdančiąją koaliciją, siekdami padėti „valstiečiams".

„Mes atėjome į koaliciją suprasdami tai, kad Lietuvoje neįvyktų pirmalaikiai Seimo rinkimai, kad išlaikyti politinį stabilumą. Mes tikrai nesiveržėme į valdžią, bet mes norėjome ir norime kol kas jiems padėti", - sakė politikas.

Į klausimą, ar socialdemokratai ir toliau nori dirbti valdančiojoje koalicijoje, jis sakė norįs visu pirma išgirsti „valstiečių" poziciją.

reklama

„Jie turi tą aiškiai pasakyti - kaip pagrindinė frakcija valdančiojoje daugumoje, - ar jiems reikalinga ta pagalba, parama. O jeigu ne - tai mes tada aiškiai turime išgirsti, kad jie pasirinko kitą kelią", - teigė A. Butkevičius.

Jis sakė negalįs vienas priimti sprendimo dėl tolesnio partijos dalyvavimo valdančiojoje daugumoje. „Aš negaliu vienas priimti to sprendimo, nes tai yra mūsų partijos tarybos sprendimas. Bet aš tikiuosi, kad mes pokalbyje su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovais išsiaiškinsime", - tikisi Socialdemokratų partijos pirmininkas.

Jam nepriimtinas santykių aiškinimasis viešais pareiškimais. „Visą tai turi būti sprendžiama kabinete, o ne viešai darant pareiškimus, tai turi būti pasakyta į akis susėdus už stalo", - mano A. Butkevičius.

Pirmadienio vakarą socialdemokratų ir „valstiečių" lyderiai aptarti bendro darbo rinksis Seime.

Skvernelis: turime apsispręsti, ar koalicija gali toliau darbuotis

Senamiesčio purvynai. Premjeras S. Skvernelis taip skubėjo į Vyriausybės šimtadienio pusryčius.
+9