Baltarusijos politinis kalinys Lietuvoje nubaustas už tai, kad per arti kritikavo Putiną

Mikalai Dziadok
Mikalai Dziadok
© Edvard Blaževič

140 eurų. Tiek Lietuvoje šiuo metu gyvenantis Baltarusijos politinis kalinys Mikalai Dziadokas (gim. 1988 m.) turės sumokėti už tai, kad buvo pernelyg arti Vilniuje, Žvėryne, esančios Rusijos ambasados, kai kritikavo Rusijos prezidento Vladimiro Putino režimą.

Dėl politinių pažiūrų keletą metų Baltarusijos kalėjimuose praleidęs M. Dziadokas nemalonę užsitraukė ir Lietuvoje – už tai, kad praeitų metų lapkritį prie Rusijos ambasados vykusio mitingo metu nesilaikė nustatyto 25 metrų atstumo, Europos humanitarinio universiteto (EHU) studentas turės sumokėti 140 eurų baudą.

Baudą M. Dziadokui pelnęs mitingas įvyko 2016 m. lapkričio 7 d., kai keliolika žmonių su plakatais ir garsiakalbiu susirinko išreikšti palaikymo Rusijos politiniams kaliniams, o kartu ir atkreipti dėmesį į Rusijoje kalinamo aktyvisto Ildaro Dadino laišką, kuriame kalinys prabilo apie už grotų patiriamus kankinimus.

Dėl to, kas vyko šios akcijos metu, policijos pareigūnų ir M. Dziadoko versijos skiriasi. Policijos pareigūnai tarnybiniame pranešime nurodė, kad 2016 m. lapkričio 7 d., apie 16 val. 30 min., patruliuojant buvo gautas pranešimas, kad prie Rusijos ambasados vyksta nesankcionuotas piketas, o susirinkusieji nesilaiko nustatyto 25 metrų atstumo – tokiu atstumu buvo leidžiama priartėti prie ambasados. Anot pareigūnų, atvykus aktyviausiai reiškėsi ir atstumo nesilaikė su garsiakalbiu stovėjęs pilietis, kuris, kaip paaiškėjo, ir buvo M. Dziadokas.

Pasak patrulių, į prašymą trauktis toliau nuo ambasados pilietis pareiškė, kad policija tarnauja Putino režimui, ir atsisakė pasitraukti, toliau šūkavo per garsiakalbį.

reklama

Policijos pateikiamais duomenimis, praeitų metų lapkričio 7 d. prie Rusijos ambasados vyko nesankcionuotas piketas, kurio metu buvo sulaikyti trys asmenys – M. Dziadokas, lietuvis ir Azerbaidžano pilietis. Tačiau vėliau prieš teismą stoti teko tik baltarusiui, kuriam dar pagal šių metų pradžioje nustojusį galioti Administracinių teisės pažeidimų kodeksą buvo surašytas protokolas už masinių renginių tvarkos pažeidimą.

Tuo metu pats M. Dziadokas teisme teigė, kad policijos veiksmai buvę absurdiški. Atvykę pareigūnai tik iš akies nustatė, kokiu atstumu nuo ambasados laikėsi protestuotojai, iki šiol patys nesutaria dėl atstumo, o vėliau ėmėsi keistų priemonių – iš pradžių liepė piketo dalyviams pasitraukti 40 metrų nuo ambasados, po to – iki 50 metrų, o dar vėliau apskritai liepė nueiti už šalia Rusijos ambasados esančių tvenkinių, iš kur protestuotojų greičiausiai net nebūtų girdėti.

„Teismo metu jie (policija – Alfa.lt) ne kartą davė netikslius parodymus, melavo ne kartą, galėjo pameluoti ir čia. Aš, kaip ir kiti protestuotojai, jokių trukdžių nesukėlėme, nedarėme jokio diskomforto ambasados darbuotojams. Nebuvo jokio chuliganizmo. Kai kitose šalyse – aš specialiai domėjausi – piketuotojai būna šalia ambasadų, policija būna tolerantiška. Policija neinformavo manęs, už ką sulaiko.

Kai policija sulaiko žmogų už nuomonės išreiškimą 10 metrų arčiau, nei turi būti, tai jau kertasi su visais laisvo žodžio principais, kurie deklaruojami šioje valstybėje“, – teisme teigė M. Dziadokas.

Kokiu atstumu nuo Rusijos ambasados laikėsi piketo dalyviai, paaiškėjo teismui išnagrinėjus pateiktą vaizdo medžiagą ir policijos duomenis. Paaiškėjo, kad M. Dziadokas iš tiesų pažeidė nustatytą 25 metrų atstumą ir nuo ambasados laikėsi 17,45 metro atstumu. Politiniam kaliniui nepadėjo ir pareigūnų parodymai, kad vienu metu vyras buvo visai priartėjęs prie ambasados tvoros.

Už susirinkimų reikalavimų pažeidimą paskirtą baudą M. Dziadokas turės sumokėti per 40 dienų, jei neapskųs nutarimo Vilniaus apygardos teismui.

Politiniu kaliniu M. Dziadokas tapo dar 2010 m., kai tėvynėje buvo apkaltintas antimilitaristinių eitynių rengimu ir kelių pastatų užpuolimu. Nors baltarusis savo kaltę neigė, o EHU ir kitos organizacijos teigė, kad kaltinimai neturi faktinio pagrindo ir daugiau grindžiami politiniais sumetimais, M. Dziadokas buvo nuteistas puspenktų metų laisvės atėmimo bausme – už grotų politinis kalinys praleido daugiau nei ketverius metus, kol galiausiai buvo išleistas į laisvę (tiesa, šį paleidimą EHU siejo su artėjusiais Baltarusijos prezidento rinkimais).


Baltarusijos politinis kalinys Lietuvoje nubaustas už tai, kad per arti kritikavo Putiną

Mikalai Dziadok