Deja, sunkių nusikaltimų tik daugės

Tomas Dapkus
Tomas Dapkus
© Dmitrijus Radlinskas
Tomas Dapkus | Alfa.lt
2017-03-18 10:01

Aiškėja, kad pagrobta ir nužudyta niekuo nekalta mergina, tikėtina, buvo gyva užkapota pasiskolintu kastuvu ir užkasta miške iškastoje vienoje iš dviejų duobių. Antra duobė buvo skirta vyrui, kuris nieko nežinodamas paskolino šį mirties įrankiu tapusį daiktą įtariamiesiems, kai jų pagrobtas automobilis užklimpo. Tik atsitiktinumas išsaugojo jam gyvybę.

Įtariamieji ne tik praeityje darė nusikaltimų, tarp jų, tikėtina, buvo ir vieno senolio budelis, buvo probuojami, jie ir akivaizdžiai vedė iššaukiantį, valstybės dėmesį turėjusį atkreipti gyvenimo būdą. Tačiau taip nenutiko ir tai kainavo gyvybę, artimųjų skausmą, pasėjo baimės ir nesaugumo jausmą visuomenėje.

Policija padėjo daug pastangų, kad per trumpiausią laiką išaiškintų šį kraupų nusikaltimą. Tačiau vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako, kad neskuba vertinti, ar viskas buvo padaryta gerai. Ir jis teisus.

Taip, nuo pranešimo momento policija dirbo profesionaliai ir intensyviai. Nusikaltimas ištirtas. Tačiau tai visuomenės nepadarys saugesnės. Priešingai – tokie nusikaltimai kartosis. Ir vėl jie bus ištirti ir gal net ne mažiau sparčiai. Bet jų daugės, kaip ir nesaugumo ir nusivylimo.

Ir neužteks generaliniam komisarui Linui Pernavui graudžiai spaudos konferencijose reikšti užuojautas ar viešai su nuostaba piktintis retoriškai klausiant, o iš kur atsiranda tokių padugnių, kaip žemė juos nešioja.

reklama

Neužteks ir gintis socialinėmis problemomis, atskirtimi, skurdu.

Principas, kad bausmės neišvengiamumas, o ne jos dydis lemia, taip pat nepaguos, nes tie, kurių žemė neturi nešioti, yra kriminalinio mąstymo, o jame nėra ateities suvokimo ar planų. Nebent kiti nusikaltimai.

Tai kodėl nusikaltimas įvyko, jei juos įvykdė recidyvistai, nors jis buvo ištirtas profesionaliai. Atsakymas užprogramuotas policijos reformoje.

Ši generalinio komisaro L. Pernavo ir jo komandos vykdoma ar tęsiama reforma sudavė kelis didžiulius smūgius kriminalinei policijai.

Pirmas jų, kai visus kriminalinės žvalgybos veiksmus (informacijos rinkimo būdus) ir analoginius veiksmus ikiteisminiuose tyrimuose sukėlė tik į centrinius padalinius apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose (AVPK), taip pat ir darbą su agentūra. Dar ir atskyrė darbą su agentūra nuo tyriminių padalinių.

Tad šiuo metu egzistuoja padalinių, apmokytų per ketverius metus tik pirmo etapo skurdžiomis žiniomis, kaip susitikti su šaltiniais ir gauti informaciją. Bet nebėra jokio intereso ir motyvacijos, kad nusikaltimai būtų išaiškinti.

Kaip užduotis techniniams padaliniams įtaisyti „blakę“ ar sekimo padaliniui fiksuoti objektą. Koks ten skirtumas, koks paskui rezultatas ir kam tos informacijos reikia.

Tokiu būdu Lietuvos policija prarado kontaktą su „žeme“ ir nebegauna smulkios apie pavojingus asmenis ir tendencijas signalizuojančios informacijos, nebėra itin detalios kriminogeninės padėties vaizdo rajonuose.

Kitas smūgis suduotas, kai ant „žemės“ niekas jau kelerius metus nemokomas rinkti kriminalinės informacijos, nes kriminalinė policija sujungiama su viešąja ir visi siunčiami patruliuoti.

Kiti padaliniai tiria nuo fakto arba įvykio vietos (kaip ir šio nusikaltimo atveju), bet visiškai nesuinteresuoti, kad faktų būtų mažiau. Filosofija paprasta: bus įvykis, tirsim, o kol įvykio nėra, einam sportuoti.

reklama

Tad „čigonų razgūlo“, kuris vyko iki šio nusikaltimo, galėjo nepastebėti arba tik korumpuota, arba neprofesionali policija. Iš tiesų jos tiesiog rajone jau nebėra, tad nebuvo kam pastebėti. Kodėl akcentuoju romus? The behaviour of law yra toks, kad romai dažniausiai daugumoje valstybių sudaro ženklų skaičių įkalintųjų (priežastys turbūt yra socialinės atskirties problemos), dėl ko jie visada (pagrįstai arba ne) atkreipia policijos pareigūnų dėmesį, teisėjai jiems linkę skirti didesnes bausmes. Taip yra ir su kitomis grupėmis ar kriminalinėmis subkultūromis (juodieji ir puertorikiečiai Amerikoje, rytų ir pietų europiečiai Šiaurės Europoje, kaukaziečiai Rusijoje). Be to, vietinis kriminalas čigonus laiko žemesne kasta. Jei būtų vietinis kriminalistas ar apylinkės inspektorius, nejau jis savo Kėdainių rajone nepastebėtų niekur nedirbančių, teistų, bet prabangoje gyvenančių čigonų? Ir čia užprogramuota: visada įstatymas griežtesnis mažumoms.

Tad dabar ta veiksminga policija yra „viršuje“ ir ji įsijungia tyrimams, o tai jau yra per vėlai, užkardyti gali tik vietinė, bendruomenę ir „savus“ žudikus pažįstanti policija. Saugi visuomenė, kai „abi“ jos veikia ir veikia išvien.

Generalinis komisaras taip ir nesuprato, kad didesnis skaičius patrulių ir priedas prie atlyginimo viršininkams (!), už budėjimą namuose (!), dėl terorizmo (!) grėsmės nelabai jau efektyvus. Veiksmingumo nepadidina ir tai, kad vadovai gyvena nuo komandiruotės iki komandiruotės (kokioje dar egzotiškoje šalyje nebuvote?), nuo gerai apmokamo projekto užsienio šalyje iki kito projekto ar nuo brangaus IT, automobilių (patruliniams, ir slaptiems padaliniams, bet tik iš vieno šaltinio) ar uniformų pirkimo iki kito.

Vidaus reikalų ministras turėtų itin atidžiai peržiūrėti, ar dabartinėje sistemoje galėsime jaustis saugūs.