Iš Lietuvos sprukę pabėgėliai liko be dokumentų: privalės grįžti atgal

Ruklos pabėgėlių priėmimo centras
Ruklos pabėgėlių priėmimo centras
  © Fotodiena.lt
Infodiena
2017-03-17 20:44

Pirmoji pabėgėlių Lietuvoje išgyveno vos pusmetį. Irakiečiai vasarą pakėlė sparnus į Švediją ir atgal negrįžo. Jie galėjo išvykti 6 mėnesiams. Po to turėjo grįžti, bet nesivargino. Todėl Migracijos departamentas iš jų atėmė leidimą gyventi Lietuvoje – tai reiškia, kad Švedijoje jie liko be galiojančių dokumentų

Pabėgėlių statuso iš irakiečių niekas neatims, kol nepasikeis situacija jų tėvynėje. Tačiau vienintelė išeitis irakiečiams gyventi legaliai –viską pradėti iš naujo - grįžti į Lietuvą ir bandyti vėl bent kuriam laikui įsikurti čia.

Tokių atvejų netrukus gali būti daugiau, mat pasekę pirmųjų pabėgėlių pėdomis, į turtingesnes šalis išvyko daugiau nuo karo bėgusių atvykėlių. „Carito“ atstovė Ilma Skuodienė sako, kad Lietuvoje lieka vienas kitas pabėgėlis. Dažniausiai čia savo gyvenimą kuria aukštesnės kvalifikacijos darbuotojai, kurie moka anglų kalbą.

Neveikiančią pabėgėlių integraciją dar bus bandoma gelbėti. Esą pabėgėliams Lietuvoje sunkus periodas – pirmi mėnesiai Ruklos pabėgėlių centre, todėl ateityje planuojama šį žingsnį praleisti.

Į šalį oficialiai yra atvykę 262 pabėgėliai į šį skaičių įeina ir tie, kurie geresnio gyvenimo išvyko ieškoti svetur. Iš viso Lietuva turėtų priimti 1105 pabėgėlius. Europoje krizė nesibaigia. Turkijos vidaus reikalų ministras grasina siųsti į Europą po 15 tūkst. pabėgėlių per mėnesį. Turkija ir Briuselis prieš metus pasirašė susitarimą, kuriuo buvo sumažintas pabėgėlių srautas iš Turkijos į Europą. Susitarimas pakibo ant plauko, mat dėl turkų ministrų mitingų Europoje kilo diplomatinė krizė. Nyderlandai ir Vokietija neleido Turkijos ministrams dalyvauti mitinguose ir agituoti ten gyvenančių turkų bendruomenių kito mėnesio referendume balsuoti už prezidento Erdogano galių išplėtimą. Tai ne pirmas kartas, kai Turkija naudoja pabėgėlių kortą. Anksčiau grasinta, kad pabėgėlių srautus į Europą Turkija paleis, jei bus blokuojamas Turkijos stojimo į Europos sąjungą procesas.

Plačiau – reportaže.