Rokiruočių nuojauta koalicijoje: socdemai – į šoną, opozicija – į valdžią?

G. Landsbergis, S. Skvernelis, E. Gentvilas
G. Landsbergis, S. Skvernelis, E. Gentvilas
© Alfa.lt fotomontažas

„Valstiečiams“ ėmus šnairuoti į dabartinius koalicijos partnerius socialdemokratus, akį premjerui Sauliui Skverneliui toliau merkia konservatoriai ir liberalai. Ar pastaruoju metu valdančiųjų laive įsiplieskę konfliktai reiškia, kad „valstiečių“ flirtas su opozicinėmis partijomis gali peraugti į realias rokiruotes koalicijoje?

Šių metų pradžioje premjeras Saulius Skvernelis susitiko su opozicinių partijų – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir Liberalų sąjūdžio – lyderiais aptarti galimos paramos tam tikroms Vyriausybės reformos. S. Skvernelio iniciatyva surengti susitikimai nebuvo iš anksto paskelbti premjero darbotvarkėje.

TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis su S. Skverneliu susitiko vasario 22 d. Po susitikimo abu politikai juokavo, kad kalbėjosi apie „Eurovizijos“ atranką. Kiek vėliau konservatorių lyderis prasitarė, jog buvo kalbamąsi apie opozicijos paramą tam tikroms Vyriausybės rengiamoms pertvarkoms. Vis dėlto, jau po minėto „pasimatymo“ viešojoje erdvėje pasklido kalbos apie galimą valdančiosios koalicijos performavimą, į ją vietoje socdemų pasikviečiant konservatoriams.

Šią savaitę Seime „valstiečiai“ po to, kai iš pirmo karto neleista pristatyti Vyriausybės idėjos reformuoti šalies urėdijas, ėmė diskutuoti apie socdemų atsisakymo ir kitų koalicijos partnerių paieškas.

TS-LKD vadovas G. Landsbergis „Žinių radijui“ teigė, kad konservatoriai nespjautų į „valstiečius“, jei šie pasiūlytų formuoti naują koaliciją su jais.

„Taip, mes svarstome, kad svarbiausi darbai turi būti padaryti. Ir tikrai Lietuva neturi prabangos dar ketverius metus žiūrėti, kaip viskas eina žemyn, tai esame išsakę, kad svarbiausius darbus paremsime. Jei būtume kviečiami kokių nors derybų, tai derėtis esame pasiruošę“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Liberalai lengvai susigundyti neketina

Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas Alfa.lt patvirtino, kad šių metų kovo 7 d. įvyko jo ir premjero S. Skvernelio susitikimas, apie kurį ministras pirmininkas nebuvo pranešęs viešai. Pasak liberalo, į susitikimą jį pakvietė pats premjeras.

„Aš sakyčiau, kad tai buvo daugiau premjero dėmesys opozicijai, kitoms politinėms jėgoms. Papietavome, pasikalbėjome apie rengiamą Vyriausybės priemonių planą, kuris dar nebuvo galutinai paskelbtas, ir konkrečiai apie urėdijų reformą, ir apie asmenvardžių rašybos įstatymą pasikalbėjome“, – pasakojo E. Gentvilas.

Pašnekovas tikino, kad iš S. Skvernelio tuo metu nesulaukė užuominų, kad liberalai gali būti kviečiami į valdančiąją koaliciją, tačiau, kaip teigė E. Gentvilas, „valstiečių“ ir socdemų konfliktai gali kelti ir kitų minčių.

„Tikrai apie tai nebuvo kalbos. Atvirai pasakius, aš ir nesitikėjau, bet, žinoma, vakarykščiai įvykiai rodo, kad gali būti galvojama ir tokia linkme, tai galbūt tas mandagumo, kontaktų, draugiškumo palaikymas... Man atrodo, kad mudu su S. Skverneliu turime draugišką kontaktą. Tokių draugiškų kontaktų palaikymas niekada nepakenks ateityje“, – aiškino E. Gentvilas.

Anot jo, liberalų ir „valstiečių“ koaliciją galima būtų įsivaizduoti, tačiau tik tokiu atveju, jei patys „valstiečiai“, kaip teigė E. Gentvilas, „išsikristalizuotų“.

„Aš įsivaizduoju buvimą liberalų ir „valstiečių“, tačiau tikrai ne bet kokiomis sąlygomis ir taip švelniai mes nepasiduotume kaip pasidavė socialdemokratai“, – teigė E. Gentvilas.

Tiesa, E. Gentvilas neslėpė, kad tokios „valstiečių“ atstovų iniciatyvos, kaip žiniasklaidos turinio ribojimas, numatant, kad pusę naujienų esą turėtų būti pozityvios, teigiamos, tikrai gąsdina liberalus.

„Aišku, jeigu čia tokia jų vyraujanti pozicija, tai, apsaugok Viešpatie, būsiu opozicijoje ir jausiuosi labai komfortiškai, būdamas opozicijoje, o ne su šitokia dauguma“, – neslėpė E. Gentvilas.

„Valstiečių“ frakcija skelbė nuo minėtos savo atstovų iniciatyvos riboti žiniasklaidos turinį atsiriboja.

Antipatija Karbauskiui nesutrukdys?

Alfa.lt šaltinių TS-LKD teigimu, vienu didžiausių kliūčių konservatoriams susiderėti su „valstiečiais“ dėl koalicijos gali būti buvusio ilgamečio TS-LKD pirmininko, ekspremjero Andriaus Kubiliaus, kuris turi didelę įtaką partijoje, antipatija „valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui.

Primename, kad tarp minėtų politikų kilo konfliktas, kai A. Kubilius prabilo apie R. Karbauskio verslo sąsajas su Rusijos minkštosiomis galiomis. „Valstiečių“ lyderis dėl konservatoriaus žodžių net kreipėsi į teismą, tačiau teismas nutarė, kad A. Kubilius R. Karbauskio neapšmeižė.

A. Kubilius Alfa.lt teigė, kad teiginiai, kad jo ir R. Karbauskio santykiai galėtų tapti kliūtimi naujos koalicijos formavimui, neturi pagrindo. Vis dėlto, konservatorių ekspremjeras neslepia, kad apie „valstiečio“ lyderio verslo sąsajas su Rusija jis kalbėti nenustos.

„Taip kalba žmonės, kurie turbūt neturi visiškai patirties politinio gyvenimo, politinio darbo ir rūpesčio valstybei reikalingomis reformomis. Asmeniniai dalykai tikrai niekada nėra ir nebūna svarbūs.

Taip, R. Karbauskio iniciatyva aiškinomės santykius teisme, teismas pasakė, kad R. Karbauskis yra neteisus ir aš daugiau neturiu, ką šiuo klausimu pasakyti, o tai, kad R. Karbauskio atėjimas į politiką, jo santykis su jo verslu, kuris turi daug verslo interesų Rusijoje, kad tie klausimai yra natūralūs ir į juos ne visus galbūt yra iki šiol atsakyta, yra visai kitas reikalas. Pats R. Karbauskis turi tą problemą spręsti. Čia ne tiek mano asmeninis reikalas, kiek yra nemažai žiniasklaidos, kuri tuos klausimus kelia. Šito sureikšminimas, kad koalicija negali įvykti, nes A. Kubilius negali bendrauti su R. Karbauskiu, yra visiškas nesusipratimas“, – aiškino A. Kubilius.

Buvęs konsvervatorių vadovas teigė nenorinti spėlioti, ar TS-LKD susiderėtų su „valstiečiais“ dėl bendro darbo koalicijoje, jei socdemai trenktų durimis. Jo teigimu, kad ir kaip bebūtų, prioritetas turėtų būti skiriamas Vyriausybės reformų įgyvendinimui.

„Jeigu bus siūloma tartis, tai, be abejo, mes tarsimės. Mes tą viešai deklaravome ir iš karto po Seimo rinkimų, bet mes tarsimės ne dėl to, kad būti ar nebūti kažkokioje koalicijoje ir ne vietoje socialdemokratų, o tarsimės dėl to, kaip padaryti, kaip pasiekti, kad būtinos reformos, kurias ir premjero S. Skvernelio Vyriausybė planuoja, būtų realizuotos“, – dėstė A. Kubilius.

Konservatorių senbuvė siūlytų žaisti „pliusus minusus“

Alfa.lt kalbinta TS-LKD vicepirmininkė Irena Degutienė neslėpė mananti, kad „valstiečių“ ir socdemų koalicijos laivelis ne juokais ėmė siūbuoti.

Ar tai reiškia, kad konservatoriai turi šansą užimti socdemų vietą? I. Degutienė ragino neskubėti, mat, jos manymu, skilus koalicijai galimos kelios situacijos – TS-LKD palaiko „valstiečių“ mažumos Vyriausybę arba bando derėtis dėl koalicijos su jais.

„Jeigu „valstiečiai“ nuspręstų, kad šita santuoka jų su socdemais jau baigėsi, tai turi pirštis kitiems. Pasiūlymas turi, pirmiausia, ateiti iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos. Tada, be abejo, mūsų frakcija ir mūsų partija svarstytų.

Aš tai siūlyčiau tokiu atveju, kad būtų mažiau emocijų, pagal myliu-nemyliu ar koks ten kažkada katinas tarp politikų kelią perbėgo, o paimti baltą lapą, susirašyti problematiką arba uždavinius, kokius keliame mes ir kokius kelia jie, ir žaidžiame plius-minusus. Jeigu pliusų yra daugiau negu minusų ir mūsų pozicijos, matymas, tikslai daug kur sutampa, tai kodėl gi ne?“, – svarstė I. Degutienė.

Paklausta, ar kojos „valstiečių“ ir konservatorių deryboms nepakištų A. Kubiliaus antipatija R. Karbauskiui, I. Degutienė teigė mananti, kad esant reikalui nuoskaudos gali būti pamirštos.

„Tai yra seni dalykai. Jeigu žmonės nesikalbės, tai ir nesužinos, ar tos nuoskaudos yra užmirštos, ar yra gyvos. [...] Jeigu mes turime tuos pačius tikslus ir noro pasiekti tų tikslų, tai tikrai A. Kubilius ne tas žmogus, kuris be pagrindo viską vienu brūkšniu nubrauktų“, – komentavo konservatorių senbuvė.