Milijonų verta schema apraizgė ir ministeriją: tyrimai užgniaužiami, pareigūnams grasinama

Tomas Dapkus | Alfa.lt
2017-03-13 05:55

Korupcija atliekų tvarkymo srityje, panašu, apraizgiusi Aplinkos ministeriją ir aukščiausius jos vadovus, kurie užmerkia akis prieš gerai žinomą ir itin pelningą nusikalstamą schemą. Alfa.lt jau ne kartą rašė apie problemas šiame sektoriuje ir „įsisavinamus“ milijonus eurų – dabar ima aiškėti, kad pareigūnai, kurie bando narplioti šį voratinklį, sulaukia atpildo susidorojant.

Įtakinga buvusių aplinkosaugininkų grupuotė

Gamintojai ir importuotojai privalo mokėti už apmokestinamųjų gaminių atliekų sutvarkymą. Šis mokestis atitenka arba valstybei, arba per asociacijas pavojingų atliekų tvarkytojams. Tačiau tikroji afera sukuriama, kai tariami atliekų tvarkytojai išduoda fiktyvias pažymas apie tariamai sutvarkytus atliekų kiekius, o iš tiesų tinkamai jomis nepasirūpina. Manoma, kad per metus ši schema gali nešti kelias dešimtis milijonų eurų naudos.

„Mes gavome duomenis ir iš užsienio valstybių, kad su jų nusikalstamomis struktūromis yra siejamos ir mūsų nusikalstamai veikiančios struktūros. Viena iš dažniausiai minimų yra buvusių Vilniaus regiono aplinkosaugininkų pagrindu sudaryta atliekų tvarkymo asociacija, kuri ir nuo 2010 metų turėjo įtaką Aplinkos ministerijai. Matau iš to, kas vyksta šiandien, kad šitos įtakos nepraranda, ir politinio pasitikėjimo pareigūnai pasiduoda šitos asociacijos neteisėtom įtakom, ir tai jau yra, be jokios abejonės, atskiro teisėsaugos institucijų tyrimo dėl to, kas vyksta šiandien Aplinkos ministerijoje, objektas“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Buvęs ilgametis Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) Vilniaus agentūros vadovas Alfredas Skinulis dabar vadovauja Gamintojų ir importuotojų asociacijai (GIA) bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijai (EGIO). Būtent su juo siejama bendrovė Atliekų tvarkymo centras.

Viceministro susitikimai su abejotinais veikėjais

Vilniaus apygardos prokuratūra vadovauja net keliems kriminalinės policijos atliekamiems ikiteisminiams tyrimams dėl šios bendrovės, įtariant pažymų klastojimu.

Aplinkos viceministras Mindaugas Gudas susitikinėja tiek su pačiu A. Skinuliu, tiek su UAB Atliekų tvarkymo centras vadovais.

„Viceministras M. Gudas susitikinėja darbo tvarka, aš labai tikiu, kad tie susitikimai buvo deklaruoti, toks buvo mūsų vidinis susitarimas, ypatingai politinės vadovybės, ir, aš manau, dėl to, kad įsitikinęs, kad viceministras M. Gudas susitikinėjo, nes buvo gauti skundai“, – sako aplinkos ministras K. Navickas.

„Valstybei būtų daroma labai didelė žala, kad ministerijos politinė vadovybė pereitų į kažkurios vienos grupuotės pusę, o ne į visuomenės ar viešo intereso pusę“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Ministras žada imtis veiksmų

Aplinkos ministras K. Navickas tikina, kad vos tik gaus informacijos iš teisėsaugos apie Atliekų tvarkymo centro bylas, imsis veiksmų.

„Gavus informaciją iš ikiteisminius tyrimus vykdančių institucijų, sprendimai bus priimti nedelsiant. Tikrai aš pažadu ir sakau jums, kad taip – neskaidrūs sandoriai, neskaidrios veiklos atliekų tvarkymo sektoriuje turi būti vieną kartą sustabdytos“, – sako aplinkos ministras K. Navickas.

Įtariamieji turi savų žmonių ministerijoje

Tačiau situacija kol kas yra priešinga.

Prokurorai teigia, kad vienas ikiteisminis tyrimas dėl Atliekų tvarkymo centro jau pasiekė paskutinę stadiją – teismui bus perduotas jau gegužę. Ir nors teisėsauga tiria atliekų tvarkytojus ilgą laiką, patys aplinkosaugininkai nieko nedarė dėl A. Skinulio grupės. Tik pasikeitus Vilniaus RAAD vadovui pradėta intensyviai tikrinti UAB Atliekų tvarkymo centras.

Tačiau tada iškart įsitraukė A. Skinulio įtakos tinklas Aplinkos ministerijoje ir įžūliai užsimota užgniaužti tyrimus, o su tyrėjais susidoroti. Pradėtas tarnybinis tyrimas prieš Vilniaus RAAD pareigūnus dėl šios bendrovės tikrinimo.

„Čia yra kita problema, kad žmonės, pradėję kovą su tikrai įtakingom verslo grupuotėm, neskaidraus verslo grupuotėm, dažnai yra nutildomi“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Paulius Saudargas.

„Alfa“ savaitės“ žiniomis, Aplinkos ministerijos Kontrolės skyriaus vedėja Ona Bubnelienė dar prieš pradedant tyrimą dėl Vilniaus RAAD vadovo Mariaus Švaikausko kalbėjosi su Alytaus RAAD vadovu Stasiu Vanagu. Teigiama, kad ministerijos skyriaus vedėja O. Bubnelienė pokalbio su S. Vanagu metu galėjo leisti suprasti, kad Vilniaus RAAD vadovas bus atleistas dėl Atliekų tvarkymo centro tikrinimų, o jei S. Vanagas nori likti poste, turi patikrinimą baigti palankiai šiai bendrovei. Toks esą buvo Aplinkos ministerijos kanclerio Roberto Klovo pageidavimas.

„Tikrai (tokią informaciją vertinu – Alfa.lt) kaip neigiamą, kaip žinią, kurios neturėtų būti ir kuri neturėtų sklisti iš ministerijos darbuotojų lūpų. Būtinai (pasidomėsiu – Alfa.lt)“, – žada aplinkos ministras K. Navickas.

Nenori pasakoti apie pokalbį

Alytaus RAAD direktorius S. Vanagas neneigia, kad su juo Aplinkos ministerijos Kontrolės skyriaus vedėja O. Bubnelienė kalbėjo apie Atliekų tvarkymo centrą, tačiau daugiau detalizuoti nenori.

„Man minėjo kažką, taip. Sakė kažką, kad ten svarsto dėl patikrinimo to, matot, man rodos, aš tik, kiek pamenu, mums yra numatyta, kad atliksime pagal rotacinius patikrinimus, kada vienas departamentas tikrina kito departamento ūkio subjektus“, – pasakoja Alytaus RAAD direktorius S. Vanagas.

Zadanijų kancleris ginasi ryšių

Ministerijos kancleris R. Klovas ginasi, kad yra kaip nors susijęs su minėta įmone.

„Ne, nesu susijęs, aš dirbu savo darbą, tikiuosi, kad jį darau gerai, neatstovauju nei grupuotėms kokioms, nei atskiriems tvarkymo centrams, tikrai ne“, – ginasi kancleris R. Klovas.

Pasak Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko V. Gailiaus, R. Klovas figūravo ir tyrime dėl Vijūnėlės dvaro kaip skandalingo Vyriausybės nutarimo autorius.

Aplinkos ministerijoje yra baigtas ir vidaus auditas dėl ministerijos informacinių technologijų. Auditoriai siūlo ministrui spręsti dėl kanclerio R. Klovo atsakomybės. Ministras sako su auditu dar nesusipažinęs.

„Tuos dalykus, matyt, visą informaciją turėtų svarstyti ministras, ir įvertinęs tai ir, jo manymu, jei tai pagrįsta informacija, jisai, matyt, tai turėtų pasakyti man, aš tikrai tokiais atvejais tikrai nesiruošiu nei bylinėtis, nei kažką“, – sako Aplinkos ministerijos kancleris R. Klovas.

Parlamentarai: ministras įsipareigojo peržiūrėti situaciją

Opozicija ragina aplinkos ministrą imtis veiksmų.

„Atliekų tvarkymo sektoriuje yra daug neskaidrumo ir įvairių dalykų, keliančių abejonių. Iš tikrųjų nauja vadovybė, ministras K. Navickas įsipareigojo peržiūrėti įvairias sritis, tarp jų ir atliekų tvarkymo klausimus. Man yra keista iš tikrųjų, jei, pasirodžius informacijai, kad tam tikri pareigūnai įtakoja tyrimo eigą, tai yra iš tikrųjų nepriimtina, ir mes visi turime dėti pastangas, kad atliekų tvarkymo sektoriuje būtų kuo mažiau piktnaudžiavimo“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Parlamentarai nemato pažangos kovojant su neskaidriais atliekų tvarkytojais.

„Ar naujasis ministras tą įgalus yra išspręsti, aš nežinau, bet sektoriuje yra tikrai labai rimtų problemų. Bet ką padarė ministerija nuo to laiko, kai mums maždaug prieš metus buvo pristatytas tyrimas su įrodymas? Aš nežinau, ar buvo daug pasistūmėta, tai klausimas gana pagrįstas“, – sako Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys P. Saudargas.

Su neskaidriais atliekų tvarkytojais, be paties Aplinkos ministerijos kanclerio R. Klovo, siejami dar apie dešimt aukščiausių aplinkos ministerijos ir pavaldžių įstaigų aukščiausių vadovų, tarp jų – Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos (VAAT) vadovas Vytautas Eidikonis, Vilniaus RAAD direktoriaus pavaduotojas Ričardas Lazarevičius, Aplinkos apsaugos agentūros vadovas Robertas Marteckas. Kontrolę kuruojančių ministerijos skyrių vadovai O. Bubnelienė ir Vaidas Jusis.

Šio straipsnio autorius yra Tomas Dapkus, viešoje erdvėje apkaltintas daręs politikams įtaką, kuri galimai nedera su žurnalisto etika. Alfa.lt iš „MG Baltic Media“ įsigijus žiniasklaidos grupei „Naujienų centras“ T. Dapkus šiame portale nebedirba.