Lietuviškas „teisingumas“: dukrai į Angliją raminamųjų siuntusi senolė apkaltinta narkotikų kontrabanda

Vaistai
Vaistai

Padėti užsienyje gyvenančiai, nuo psichikos ligų kenčiančiai dukrai pabandžiusi pensininkė buvo apkaltinta sunkiais nusikaltimais, už kuriuos grėsė ir ilgos laisvės atėmimo bausmės, – į tokią keistą istoriją įsipainiojo vidurio Lietuvos gyventoja E. B., siuntusi atžalai raminamųjų vaistų, kurių dukra buvo legaliai pirkusi Lietuvoje. Nors netgi pašte moteris sulaukė patikinimo, kad gali siųsti šiuos vaistus, prokurorai senolei iškėlė bylą ir perdavė ją į teismą.

Kaip paaiškėjo, 2016 m. kovo pradžioje pensininkė nuvyko į paštą ir pabandė į Didžiąją Britaniją išsiųsti 90 tablečių trankvilianto „Lorafen“. Nors šie receptiniai vaistai dažniausiai vartojami nemigai ir nerimui gydyti, juose esanti veiklioji medžiaga lorazepamas laikoma psichotropiku, taigi narkotine medžiaga. Siunta iš Lietuvos neišvyko – Kauno muitinės pareigūnams patikrinus siuntinį, tabletės buvo surastos, o E. B. sulaukė kaltinimų.

Moteriai teko aiškintis Kauno apygardos teisme, kuriame ne apeliacine tvarka nagrinėjami tik sunkūs nusikaltimai, jai buvo pateikti kaltinimai tiek dėl neteisėto psichotropinių medžiagų laikymo, tiek dėl kontrabandos.

Prieš teismą stojusi E. B. aiškino paprasčiausiai nežinojusi, kad tokių vaistų siųsti į užsienį negalima. Pasak pensininkės, vaistų reikėjo nuo vaikystės psichikos ligomis sergančiai jos dukrai, kuri „Lorafen“ vartojo jau 14 metų, nes be šių medikamentų negalinti užmigti, jos psichinė būklė itin pablogėja. E. B. teigė, kad dukra ilgą laiką gyveno pas ją, tačiau tuomet, kai motinai pasidarė sunku ja rūpintis, dukra išvyko pas savo atžalą, gyvenančią Didžiojoje Britanijoje.

Pasak moters, į tėvynę grįžusi dukra buvo įsigijusi šių vaistų, tačiau, kraudamasi daiktus, paprasčiausiai užmiršo, todėl ji ir siuntusi medikamentų paštu. „Pašte dar paklausiau, ar vaistus galima siųsti“, – teigė E. B., vaistus siuntusi originalioje pakuotėje su vitaminais.

Kad pensininkė neužsiėmė narkotikų kontrabanda, teisme paliudijo ir šios dukros daktarė, patvirtinusi, kad šiuos vaistus savo pacientei skiria jau beveik 10 metų.

Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis infarktą išgyvenusiai, nuo širdies ir stuburo ligų kenčiančiai moteriai, per mėnesį gaunančiai tik apie 180 eurų pašalpos, pagal Baudžiamąjį kodeksą grėsė bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki dvejų metų, o už psichotropinių medžiagų kontrabandą – tik laisvės atėmimas nuo trejų iki 10 metų.

Tačiau bylą išnagrinėjęs teisėjas Viktoras Preikšas, skirtingai nei kaltinimus pateikę prokurorai, neįžvelgė jokio nusikaltimo ir pensininkę visiškai išteisino, motyvuodamas tuo, kad daktarės paskirti vaistai ir narkotinės medžiagos nėra vienas ir tas pats.

„Tokio tipo medžiagos nėra absoliučiai draudžiamos, jos įeina į vaistų, parduodamų vaistinėse pagal receptus asmenims, turintiems tam tikrų negalavimų, sudėtį, t. y. iš esmės jų apyvarta Lietuvos Respublikoje yra legali. Be to, kaltinamoji gabeno – siuntė oficialiai pagal receptą vaistinėje įgytus vaistus, o ne pačias psichotropines medžiagas“, – pažymima Kauno apygardos teismo išteisinamajame nuosprendyje.