Antrųjų „valdovų rūmų“ belaukiant: ar reikia sukelti ministerijas po vienu stogu?

LNK
2017-03-06 07:08

Nauja valdžia nestokoja originalių idėjų – užsiminė jau anksčiau, o dabar iš tikrųjų ruošiasi visas ministerijas sukelti po vienu stogu į vieną pastatą. O milijonų vertus pastatus centre parduos verslui. Vis dėlto kai kurie ministrai abejoja, ar efektyvu dabar būtų statyti antrus „valdovų rūmus“, ir taip pat sako, kad nesaugu – vaizdžiai tariant, su viena bomba būtų įmanoma „ištaškyti“ visą valdžią.

Premjeras Saulius Skvernelis su bendražygiais suka galvą, kaip sumažinti biurokratinį aparatą ir pataupyti. Viena iš minčių – visas ministerijas arba, išskyrus porą, sukelti į vieną vietą. Lietuva turi 14 ministerijų, o tai yra 13 pastatų sostinės centre, nes Energetikos ir Ūkio ministerijos įsikūrusios po vienu stogu. Senus erdvius pastatus sostinės centre išlaikyti brangu.

„Koncentruojant valdžios institucijas taupytume ir laiko, ir transporto, ir žmonėms būtų patogu atėjus į vieną kompleksą, bet tai vienas iš variantų, mes turim pasiskaičiuoti“, – nelinkęs skubėti S. Skvernelis.

Premjeras sako, kad galbūt ministerijos galėtų būti sukeltos į naują kompleksą, kuris galėtų išdygti ten, kur anksčiau buvo norima statyti naują Seimo viešbutį. Svarstoma, kad į kompleksą būtų sukeltos visos ministerijos, išskyrus Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų, bet kai kurie ministrai šią idėją vertina gana atsargiai.

„Mes čia juokaujam, sakom, tai kur čia mes statysime tą „pentagoną“. Tą „pentagoną“ reikėtų statyti kažkur Vilniuj, pajuokaujam – gal šalia Gariūnų“, – sako ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius. Anot jo, ekonomiškai tai būtų naudinga, o ir besikreipiantiems žmonėms būtų patogu, nes viskas vienoje vietoje. Yra apskaičiuota, kad tiek, kiek dabar vidutiniškai vienam ministerijos darbuotojui skiriama erdvės, kurią reikia išlaikyti, apšildyti, išeina panašiai kaip išlaikyti butą kiekvienam darbuotojui.

Keliolika ministerijų pastatų pačiose geriausiose Vilniaus vietose veikiausiai būtų perleista verslui. Štai, pavyzdžiui, Vidaus reikalų ministerija – gražiausioje sostinės vietoje, darbuotojai pro langus mato puikius vaizdus – Gedimino pilį ir Katedrą. Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas abejoja, ar verslas tinkamai išsaugos ministeriją kaip istorinį paveldą, be to, nerimauja dėl saugumo.

„Vienam pastate sukelti visas 14 ministerijų – klausimas, ar vyriausybe bus tai saugu. Kodėl? Turim pavyzdžių, kada galėtų vienu sprogimu visą valstybės valdymo institucijas išvest iš rikiuotės“, – sako ministras.

Plačiau – reportaže.