Žvalgybos naujienose – finansinis IS teroristų krachas

„Islamo valstybė“ palaipsniui praranda ir naftos telkinių kontrolę
„Islamo valstybė“ palaipsniui praranda ir naftos telkinių kontrolę
  © SCANPIX

Skaitytojų dėmesiui – svarbiausių savaitės žvalgybos naujienų apžvalga.

IS teroristams – finansinio kracho grėsmė

Teroristinei organizacijai „Islamo valstybė“ (IS) gresia finansinis krachas, rašoma vienos didžiausių pasaulyje audito įmonių „Ernst & Young“, įsikūrusios Didžiosios Britanijos sostinėje Londone, specialistų pranešime.

Skaičiuojama, kad 2014 metais IS organizacija gavo apie 2 mlrd. JAV dolerių pajamų. 2016-aisiais šis skaičius susitraukė maždaug iki 900 mln. dolerių.

Prarasti „Islamo valstybės“ milijonai

Žinoma, IS remiasi ir slaptais finansiniais šaltiniais, prie kurių specialistai negali prieiti, taigi ir įvertinti. Lengviau ištirti tokius finansinius šaltinius, kaip fizinių ir juridinių asmenų IS užgrobtose teritorijose mokami mokesčiai, konfiskuoti turtai, prekyba gamtiniais ištekliais, išpirka už pagrobtus žmones.

Praėjusiais metais IS pajamos sumažėjo, ekstremistams praradus didelę dalį kontroliuojamos teritorijos – apie du trečdalius Irake ir trečdalį – Sirijoje. Jie taip pat baigia prarasti Mosulo didmiestį.

IS teroristų finansai didele dalimi priklauso nuo jų kontroliuojamos teritorijos dydžio. Kuo daugiau joje gyvena žmonių, kuo daugiau ten gamtinių išteklių ir verslo įmonių, tuo daugiau lėšų gali gauti teroristai. Traukiasi teritorija – traukiasi ir disponuojamos lėšos.

Nuteistas Estijos karininkas

Estijos teismas nuteisė šalies kariuomenės karininką, kapitoną Ivo Juraką, kuris, pažeisdamas įstatymus, į namus nešėsi slaptus dokumentus. Su slapta informacija galėjo susipažinti kiti asmenys, nes ji nebuvo tinkamai apsaugota. Be to, karininkas naudojo ginklą, pažeisdamas įstatymus, ir neteisėtai sekė kitus asmenis.

Teismas I. Juraką nuteisė 2,5 metų laisvės atėmimo bausme.

Švedijos karinės žvalgybos grėsmių ataskaita

Švedijos karinė žvalgyba MUST paviešino grėsmių ataskaitą. Pagrindinis dėmesys joje skiriamas užsienio šalių šnipų veiklai šalies teritorijoje. Teigiama, kad šnipai aktyviai renka informaciją apie Švedijos karinius objektus.

MUST atlieka žvalgybos ir kontržvalgybos funkcijas. Tarnyba kiekvienais metais supažindina visuomenę su užsienio šalių šnipų veikla prieš Švediją.

Karinės žvalgybos atstovas Janas Kinnanderis interviu žurnalistams teigė, kad praėjusiais metais įtariami užsienio šnipai fotografavo karinius objektus, juos aprašinėjo ir stebėjo. Šnipai konspiravę savo veiksmus, o sulaikyti pateikdavę iš anksto sugalvotas pasiteisinimo legendas.

Dalis sulaikytų asmenų turėjo diplomatinį rangą, todėl juos teko paleisti. J. Kinnanderis teigė, kad daugelis įtarimų sukėlusių asmenų yra rusai, tačiau pasitaikę ir Lenkijos bei Lietuvos piliečių.

Apie tai, kad prie Bolstos karinės bazės sulaikytas lietuvis, praėjusių metų gruodį skelbė Švedijos žiniasklaida.

Vokietijos teismas nuteisė policininką: šnipinėjo Ukrainos oligarcho naudai

Šiaurės rytų Vokietijos Šverino miesto teismas nuteisė kalėti buvusį Meklenburgo-Pomeranijos kriminalinės policijos vyriausiąjį komisarą Hansą Peterį Hahndorfą ir jo bendrininkę, buvusią Rytų Vokietijos saugumo tarnybos STASI agentę Kristiną Wilkening. Jie abu šnipinėję Ukrainos oligarcho Dmitrijaus (Dmytro) Firtašo naudai.

Nustatyta, kad komisaras H. P. Hahndorfas ir jo bendrininkė, prisistatanti privačia detektyve, trejus metus slapta dirbo prokremliškam Ukrainos oligarchui D. Firtašui. Jie verslininko prašymu rinko jį dominančią informaciją, vykdė kitas užduotis.

Už šnipinėjimo darbą D. Firtašas sumokėjo K. Wilkening 750 tūkst. eurų. Ji komisarui perdavė 270 tūkst. eurų.

H. P. Hahndorfas įkliuvo, kai vykdė D. Firtašo užduotį išsiaiškinti, kokią informaciją apie jį turi JAV teisėsaugos institucijos. H. P. Hahndorfas šios užduoties neįvykdė, bet vis vien gavo 26 tūkst. eurų.

Vokietijos teismas buvusį komisarą nuteisė 3 metų laisvės atėmimo bausme, o jos bendrininkę – metų ir dešimties mėnesių laisvės atėmimo bausme. Buvęs pareigūnas nuteistas už korupciją, mokesčių nuslėpimą, tarnybinės paslapties atskleidimą. Jo bendrininkė K. Wilkening nuteista už kurstymą atskleisti tarnybinę paslaptį.

Vokietijos prokuratūra bei teismas turėjo pakankamai medžiagos patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir oligarchą D. Firtašą, tačiau to nepadarė. Ukrainietis Vokietijos prokurorams aiškino nežinojęs, kad H. P. Hahndorfas yra policininkas. Esą jis galvojo, kad K. Wilkening ir H. P. Hahndorfas yra advokatai.

Su Rusija siejamam Ukrainos oligarchui Dmitrijui Firtašui patinka veikti šešėliuose. Tačiau Austrija jam tapo spąstais.

D. Firtašas Ispanijos ir JAV teisėsaugos prašymu yra Interpolo paieškoje. Jis šiuo metu gyvena Austrijoje, kur bando sustabdyti ekstradiciją į JAV. D. Firtašas labai daug žino apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo aplinkos žmonių korupcinius ryšius.

Švedijos saugumas sulaikė šnipą: rinko informaciją apie Tibeto bendruomenę

Švedijos saugumas SAPO sulaikė asmenį, kuris rinko informaciją apie tibetiečių bendruomenę Švedijoje.

Įtariamas šnipas Švedijoje gyveno keletą metų. Į saugumiečių akiratį pateko jo aktyvi veikla. Asmuo rinko informaciją apie tibetiečių bendruomenės narius, jų gyvenimo būdą, ryšius, tikslus. Surinktą informaciją perduodavo užsienio šalies žvalgybos pareigūnams.

Švedijos saugumas sulaikė asmenį ir šiuo metu laiko jį areštinėje. Saugumiečiai kartu su prokuratūra vykdo tyrimą. Jie neatskleidė asmens tapatybės bei tautybės, tačiau švedų žurnalistai įtaria, kad asmuo dirbo Kinijos žvalgybai.

„Saugumo policija slapta sekė asmenį ir stebėjo kaip jis renka informaciją apie Tibeto bendruomenę Švedijoje. Surinktą informaciją jis perduodavo užsienio šalies žvalgybai“, – yra rašoma saugumo policijos SAPO pranešime spaudai.

XX amžiaus pradžioje žlugus Kinijos monarchijai, Tibetas 1913 metais paskelbė nepriklausomybę, tačiau 1951 metais buvo okupuotas komunistinio Kinijos režimo kariuomenės. Represijos privertė iš šalies bėgti tūkstančius tibetiečių, tarp jų ir valdančiojo elito narius. Tibetiečių dvasinis lyderis Dalai Lama iki šiol gyvena tremtyje Indijoje.

Žvalgybos naujienose – finansinis IS teroristų krachas

„Islamo valstybė“ palaipsniui praranda ir naftos telkinių kontrolę
+3