Austriški spąstai: kodėl Putino ateitis gali priklausyti nuo JAV malonės

Austrijoje ekstradicijos į JAV laukiantis oligarchas Dmitrijus Firtašas žino daug Vladimiro Putino paslapčių.
Austrijoje ekstradicijos į JAV laukiantis oligarchas Dmitrijus Firtašas žino daug Vladimiro Putino paslapčių.
  © Alfa.lt fotomontažas

Jeigu Jungtinėms Valstijoms galiausiai pavyks iš Austrijos teisėjų išsireikalauti Ukrainos oligarcho Dmitrijaus Firtašo ekstradiciją, Kremliui tai reikštų didelį smūgį. JAV pareigūnų rankose, tikėtina, atsidurtų informacija apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo aplinkos žmonių sukurtas korupcines schemas, pinigų vagystes iš Rusijos biudžeto, pinigų plovimą, sąskaitas, kuriose laikomi šešėlinį mėgstančių asmenų pinigai, galų gale – ryšius su Rusijos nusikalstamo pasaulio atstovais. JAV įgytų svaresnės informacijos apie V. Putiną, nei Rusijos, kaip manoma, surinkta Donaldo Trumpo dosjė.

Šių metų pradžioje JAV teisėsauga ėmėsi aktyvių veiksmų, siekdama išsireikalauti iš Austrijos teisėjų oligarcho D. Firtašo ekstradicijos. Vasario 21 dieną, kai D. Firtašas atėjo į teismo rūmus registruotis – jis tai Austrijos teismo reikalavimu privalo daryti nuo 2014 metų – Austrijos policininkai, vykdydami prokurorų nurodymą, jį sulaikė ir uždarė į areštinę.

Austrų pareigūnai D. Firtašą sulaikė Ispanijos teisėsaugos prašymu. Jie įtaria su Rusija siejamą Ukrainos oligarchą stambiu pinigų plovimu Pirėnų šalyje. Tačiau žurnalistai spėja, kad už Ispanijos nugaros iš tiesų slepiasi JAV interesai.

Ginti D. Firtašo stojo penki geriausi Austrijos advokatai. Vasario 23 dieną Vienos teismas paleido D. Firtašą į laisvę laukti galutinio teismo sprendimo. Teisėjas atėmė iš D. Firtašo pasą, uždraudė jam išvykti iš Austrijos sostinės, nurodė nustatyta tvarka registruotis teisme. Teismas nepareikalavo iš D. Firtašo naujo užstato, nes lieka galioti dar 2014 metais oligarcho sumokėtas 125 mln. eurų užstatas.

Iškart po šio teismo sprendimo, Austrijos prokurorai vėl sulaikė D. Firtašą ir paprašė teismo jį areštuoti – jau pagal JAV prašymą. JAV kaltina D. Firtašą įvykdžius nusikaltimų Indijoje. Jis, siekdamas įsigyti titano kasyklas, Indijos valdininkams siūlęs 18,5 mln. eurų kyšį. Teisėjas leido sulaikyti D. Firtašą teismo salėje.

Jau kitą dieną, t.y. vasario 24-ąją, Vienos teismas vėl paleido D. Firtašą į laisvę tokiomis pat sąlygomis, kaip ir pirmuoju atveju, kai ekstradicijos prašė Ispanijos teisėsauga. Austrijos teismas yra įsitikinęs, kad D. Firtašas niekur nebėgs ir nevengs atsakomybės.

JAV nori teisti Ukrainos oligarchą dėl korupcijos, pinigų plovimo ir kitų nusikaltimų. D. Firtašui, pagal JAV įstatymus, gresia iki 50 metų laisvės atėmimo bausmė bei visų jo turimų aktyvų konfiskacija. Žodžiu, D. Firtašas JAV teismo sprendimu iš milijardieriaus gali virsti skurdžiumi ir kaliniu, kuris likusį savo gyvenimą praleistų JAV kalėjimuose.

Laikoma, kad JAV teisėjų neįmanoma papirkti, o ir bandyti neapsimoka, nes už tokius siūlymus gali susilaukti griežtos bausmės. Tačiau Jungtinėse Valstijose galima su teisėjais susitarti dėl bausmės dydžio.

Neatmestina, kad D. Firtašas gali pasiūlyti JAV teisėjams susitarti. O jis turi ką pasiūlyti. Manoma, kad Ukrainos oligarchas disponuoja vertinga informacija apie buvusius savo kuratorius iš Kremliaus, apie korupcines schemas, apie Kremliaus ryšius su nusikalstamo pasaulio autoritetu Semionu Mogilevičiumi, apie įvairias pinigų plovimo schemas. Gali pakakti, kad teismas D. Firtašą atleistų nuo atsakomybės. O jo atskleista informacija prilygtų atominės bombos sprogimui Kremliaus kieme.

Kremlius jau įvertino situacijos rimtumas. Pasak Ukrainos žiniasklaidos, Rusija jau ėmėsi konkrečių veiksmų šiam procesui Austrijoje sustabdyti. Kremliaus įtaka Vienoje išlieka labai didelė.

Kodėl D. Firtašas yra pavojingas Rusijos vadovams? Iš kur jis gavo informaciją apie Kremliaus korupcines schemas?

Ukrainos oligarchas ilgą laiką tarpininkavo pardavinėjant Rusijos dujas Ukrainai bei Europos Sąjungos (ES) šalims. Jis buvo vienas iš pagrindinių dujų pardavimo per tarpininkus organizatorių.

Iš pradžių D. Firtašas dirbo su sena Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ vadovų gvardija per „Itera“ kompaniją, kurios vadovu tuo metu buvo Igoris Makarovas. Buvo metas, kai „Itera“ pamažu periminėjo „Gazpromo“ svarbiausius aktyvus, tačiau to padaryti nespėjo. Prezidentu tapęs V. Putinas nutraukė visus „Itera“ saitus su „Gazprom“, išvijo ligtolinius „Gazprom“ vadovus bei grąžino „Iteros“ paimtus aktyvus.

Jau naujieji „Gazprom“ vadovai kartu D. Firtašu ir Ukrainos dujininkais bei įtakingais vyriausybės asmenimis Vengrijoje kūrė „Eural TG“ įmonę. Pagal Vengrijos dokumentus įmonė registruota Vengrijos kaime Čabdoje, o jos akcininkai buvo kelios moteriškės, tarp jų medicinos seselė ir teatro aktorė. Štai tokia įmonė pardavinėjo Rusijos dujas Ukrainai bei Vakarų Europos šalims. Vengrijos kaime registruota įmonė džiaugėsi kasmetiniu šimtamilijoniniu pelnu.

„Eural TG“ veikloje aktyviai dalyvavo Rusijos nusikalstamo pasaulio autoritetas Semionas Mogilevičius. D. Firtašas su juo bendravo, turėjo verslo reikalų. Jis jau yra tai pripažinęs, bet iki šiol neigė daręs nusikaltimus, plovęs pinigus. Rusijos spauda anksčiau rašė, kad nusikalstamo pasaulio autoritetas S. Mogilevičius yra pažįstamas ir su Rusijos prezidentu V. Putinu. Koks yra ryšys tarp šių asmenų, D. Firtašas turėtų gerai žinoti.

2004 metais Rusijos prezidentas V. Putinas ir antrąją kadenciją baigiantis Ukrainos prezidentas Leonidas Kučma nusprendė atsisakyti „Eural TG“ įmonės tarpininkavimo paslaugų ir sukūrė naują bendrovę „RosUkrEnergo“. Ji užsiėmė ta pačia veikla kaip ir „Eural TG“, tačiau dujų apimtys padidėjo ir pinigų apyvarta siekė keletą milijardų per metus. Pavyzdžiui, 2005 metais įmonė gryno pelno uždirbo 700 mln. JAV dolerių.

Įmonės akcininkai ilgą laiką buvo nežinomi. Žinota tiek, kad 50 proc. akcijų priklausė Rusijos, o kita 50 proc. – Ukrainos pusei. Tačiau konkretūs asmenys ir įmonės nebuvo įvardijami. Klaidžiojo visokios kalbos ir gandai, kad Rusijos pusėje pelnus dalinasi pats šalies prezidentas su savo itin artimais aplinkos žmonėmis, o Ukrainos pusėje – Ukrainos aukščiausios valdžios atstovai.

Tik vėliau paaiškėjo, kad Ukrainos dalies 90 proc. akcijų paketą valdo D. Firtašas. Jis pelną dalinasi su Ukrainos valdžia, o likusieji 10 proc. priklauso Odesos bankininkui Ivanui Fursinui, kuris, matyt, taip pat tėra įtakingų ir svarbių asmenų atstovas. Rusijos pusės akcininkai, gaunantys dividendus, iki šios dienos nebuvo oficialiai atskleisti. Sklinda daug įvairių gandų, ir beveik visi jie leidžia įtarti egzistuojant ryšiui su Kremliumi ir V. Putinu. Tačiau oficialiai niekas niekur šio fakto nepatvirtino.

D. Firtašas yra tas asmuo, kuris galėtų ne tik patvirtinti šį faktą, bet ir pateikti įrodymų. Jo atskleisti faktai, kaip ir tolesni JAV teisėsaugos veiksmai, Rusijos valdžiai gali būti labai nemalonūs. Turint galvoje, kad V. Putinas jau pradėjo ruoštis Rusijos prezidento rinkimams, mažiausiai jam reikia, kad amerikiečių rankose atsidurtų dideli poveikio svertai.

V. Putinas gali tapti priklausomas nuo JAV malonės. Lazda išties turi du galus.

Austriški spąstai: kodėl Putino ateitis gali priklausyti nuo JAV malonės

Austrijoje ekstradicijos į JAV laukiantis oligarchas Dmitrijus Firtašas žino daug Vladimiro Putino paslapčių.
+2