Stebuklų šalis: dešimt kartų didesnė kaina – ne priežastis pradėti ikiteisminį tyrimą

Maisto produktai
Maisto produktai
  © Organizatoriai

Avižinė košė pirkta dešimt kartų brangiau, makaronai – keturis kartus, sausi pusryčiai – tris, o dauguma likusių produktų parduota taip pat didesnėmis kainomis. Tokia realybė, kai maisto produktų nepasiturintiems pirkimu rūpinosi Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (ŽŪMPRRA). Panašu į sukčiavimą, korupciją? Pasirodo, ne. Bent jau tokios nuomonės laikosi prokurorai.

Įtarimais apipinti maisto produktų nepasiturintiems pirkimai, kur nuolatos skambėdavo pirkimo organizatoriaus ŽŪMPRRA pavadinimas, žinomi jau seniai.

Neapsikentusi nuolatinių skandalų atgarsių, nuo praėjusių metų maisto produktų pirkimus ir jų išdalijimą labiausiai skurstantiems asmenims perėmė Europos socialinio fondo agentūra (ESFA), pašalinusi analogiškas funkcijas vykdžiusią ŽŪMPRRA.

Tik pakeitus pirkimo organizatorių yla ėmė ir išlindo iš maišo – ESFA iš to paties tiekėjo tuos pačius maisto produktus įsigijo gerokai mažesnėmis kainomis, nei tai darė ŽŪMPRRA.

Kaip taip pavyko? Ar gali tas pats pardavėjas taip stipriai kaitalioti tų pačių maisto produktų kainas?

Pasirodo, gali. Bent jau tokios nuomonės tvirtai įsikibę laikosi prokurorai, kurie net kelis kartus atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.

Kainų skirtumas – pribloškiantis

Kai maisto produktai perkami kelis kartus didesnėmis nei rinkos kainomis, kyla pagrįstų įtarimų dėl piktnaudžiavimo ir sukčiavimo. Tokių įtarimų kilo ir ESFA perėmus iki tol ŽŪMPRRA organizuotą darbą – maisto produktų skurstantiems asmenims pirkimą.

Palyginus tų pačių įsigytų maisto produktų kainų skirtumus akys gali ant kaktos iššokti.

Pavyzdžiui, avižinės košės ESFA įsigijo už 529,6 euro be PVM už toną, o ŽŪMPRRA vykdydama pirkimą 2015 m. už ją mokėjo net 5100 eurų. Tai dešimt kartų daugiau!

Akivaizdus kainų skirtumas pastebimas ir su kitais maisto produktais: makaronų ESFA įsigijo už 443,6 euru be PVM už toną, kai ŽŪMPRRA mokėjo net 1567 eurus. Jei grikiai šiuo metu įsigyti už 842,2 euro už toną, tai anksčiau juos pirko už 1375 eurus.

Nuostabą kelia sausų pusryčių kaina: ESFA sutartį pasirašė su dviem tiekėjais, kiekvienas iš jų pasiūlė gana panašią kainą – 1263 ir 1230 eurų už toną. Įdomu, kokius sausus pusryčius pirko ŽŪMPRRA, jei už juos mokėjo net 3800 eurų už toną.

Kaina už toną ŽŪMPRRA pirkimai ESFA pirkimai
Avižų košė 5100 € 529,6 €
Makaronai 1567 € 443,6 €
Grikiai 1375 € 842,2 €
Plikyti ryžiai 875 € 571,5 €
Mėsos konservai 3200 € 2237 € Kiaulienos konservai


2194,17 € Vištienos konservai


2151,25 € Žuvies konservai
Sausi pusryčiai 3800 € 1263 €


1230 €
Rapsų aliejus 1283 € 1078 €
Sausainiai 2056 € 1228€ Avižiniai sausainiai


Sukčiavimo prokurorai neįžvelgia

Įtarimus dėl sukčiavimo sustiprina ir tai, kad abiejų pirkimų tiekėjas tas pats – įmonė „Sanitex“.

Visgi, pasirodo, net ir 10 kartų brangiau mokant nei rinkos kaina nusikaltimo nėra. Tokią nuomonę ir pakartoję net du kartus pateikė prokurorai, įvertinę 2015 m. vykdytus ŽŪMPRRA pirkimus.

Pirmą kartą vykdyto tyrimo metu prokurorai nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo 2015 m. ŽŪMPRRA perkant maisto produktus skurstantiems asmenims.

Kilus dar vienam skandalui, Vilniaus apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Marijus Valantiejus tik pakartojo buvusių prokurorų sprendimą – nenustatyta piktnaudžiavimo ar tarnybos pareigų neatlikimo nusikalstamos veikos.

Vilniaus apygardos prokuratūra

Klausimas, kodėl tuomet taip skiriasi tokių pačių produktų kainos? Anot ESFA, rengiant pirkimą buvo atliekamas rinkos kainų tyrimas ir nustatytos visų produktų kainų lubos.

„Rengdami šio pirkimo dokumentus, tam skyrėme ypač didelį dėmesį – atlikome rinkos kainų tyrimą, kurio metu įvertinome visų septyniolikos maisto produktų rinkos kainas ir nustatėme maksimalų kiekvieno maisto produkto vienos tonos įkainį“, – teigė ESFA direktorius Povilas Česonis.

Pasiektas rezultatas akivaizdus – pavyko sutaupyti 7,7 mln. eurų, kurie esą bus panaudoti 2017 metais maisto produktams pirkti. Viso ESFA 2016 m. įvykdyto pirkimo vertė siekia 15,6 mln. eurų.

Gyvename stebuklų šalyje

Atlikus elementarų maisto produktų rinkos kainų tyrimą, perkančioji organizacija, bet ne verslas kontroliavo visą pirkimą.

Nustačius konkrečių maisto produktų kainų lubas verslui buvo užkirstas kelias teikti nepagrįstas, kur kas didesnes nei rinkos kainas. Vadinasi, ankstesnio pirkimo metu, kurį vykdė ŽŪMPRRA, tokių saugiklių nebuvo, todėl ir regime kelis kartus didesnes kainas.

Nuostabą kelia tai, kad prokurorai nemato piktnaudžiavimo ar tarnybos pareigų neatlikimo nusikalstamos veikos.

„Tai rodo iš tikrųjų, kad mes gyvename stebuklų šalyje. Stebime tai, kad prokuratūra, kuri turėtų išsiaiškinti, kaip iš tikro yra ir kas yra kaltas už tokius virsmus, kurie mokesčių mokėtojui kainuoja didelius pinigus, taip ir neranda atsakymo“, – stebėjosi Seimo narys Povilas Urbšys.

Povilas Urbšys

Deja, panašių „stebuklų“ galime rasti ir ankstesniuose ŽŪMPRRA pirkimuose.

Pavyzdžiui, 2014 m. maisto produktus tiekė AB „Kauno grūdai“, kurie makaronus pardavė už 685 eurus be PVM už toną, trijų grūdų kruopas – 715 Eur, sausus pusryčius – 1459 Eur, rapsų aliejų – 854 Eur, mėsos konservus – 1742 Eur už toną.

Kitais metais, maisto produktų tiekėjui tapus UAB „Sanitex“, tų pačių maisto produktų kainos išaugo lyg ant mielių: makaronai parduoti už 1540 Eur, trijų grūdų kruopos – 1010 Eur, sausi pusryčiai – 4091 Eur, rapsų aliejus – 1307 Eur, mėsos konservai – 3531 Eur už toną.

Dalinimo laikotarpis 2014 m. 2015 m.
Makaronai 685 € 1540 €
Kruopos 715 € 1010 €
Sausi pusryčiai 1459 € 4091 €
Rapsų aliejus 854 € 1307 €
Mėsos konservai 1742 € 3531 €