Intelektualai piktinasi: Lukiškių aikštei nereikia Vyčio!

Paminklo "Laisvės karys" maketas.
Paminklo "Laisvės karys" maketas.
  © Socialiniai tinklai

Lukiškių aikštė – be paminklo. Būrys intelektualų kreipėsi į Prezidentę, Seimo pirmininką, Kultūros ministrę ir Vilniaus merą prašydami pristabdyti skubotą isterišką paminklizmą. Jie siūlo aikštę palikti tokią, kokia yra – be paminklų, tinkamą žmonių susibūrimams ir atsisakyti abejotinos meninės vertės Vyčio paminklo.

Geriausiu paminklu Vasario 16-tąją paskelbta realistinė skulptūra „Laisvės karys“, vaizduojanti ant žirgo jojantį kardu užsimojusį Vytį, sulaukė Seimo nario Ramūno Karbauskio palaikymo. Jis įsitikinęs, kad Vyčio skulptūra Lukiškių aikštėje turėtų atitikti daugumos piliečių poreikius.

Tuo metu kai kurie piliečiai argumentuoja, kad skubotų paminklo kūrimo idėjų jiems nereikia, ir nors Vytis lietuviams yra itin svarbus simbolis, siūloma skulptūra Lukiškių aikštėje netinka.

Peticiją „Už laisvą Lukiškių aikštę!“ pasirašyti kviečiantys intelektualai sako: „Lietuvai nereikia stabų, esame prieš skubotą isterišką paminklizmą. Mums reikia gyvybingų, iš tikro gyvenimo kylančių programų, mūsų valstybės kūrimo ir stiprinimo idėjų, kurios sutelktų Lietuvos visuomenę ir stiprintų viltį.

Atmename, kai tūkstantinės minios akivaizdoje tuometinėje Lenino aikštėje buvo demontuotas paminklas sovietinės imperijos stabui Leninui. Tuomet aikštės centre atsivėrė švari erdvė – tikras laisvės ženklas, kurį kiekvienas pripildėme savo gyvenimo turiniu ir tikėjimu Lietuva, bendro gėrio kūrimu. Švari erdvė iki dabar buvo išsaugota, joks naujas stabas joje nebuvo pastatytas“.

Dabartinį metą jie laiko ne paminklų statymo, o naujų idėjų, kurios mus atnaujintų, laiku. Valstybės šimtmečiui taip pat reikia ne sustabarėjusių konstruktų.

„Taip, Vytis yra mūsų valstybės ženklas, mūsų herbo centras. Jis vainikuoja Simono Daukanto aikštėje Respublikos Prezidento rūmų fasadą, Vytis plazda mūsų vėliavoje, ženklina visus valstybės institucijų dokumentus. Bet pagrindinės paminklo bėdos yra bent dvi. Pirma, nevykusi idėja – kam Vytis mojuos kardu, ar ne Genocido aukų muziejui?

Antra, dėl žemokos meninės kokybės žirgas, deja, atrodo apgailėtinai. Pretenzijos į realizmą, bet anatomiškai žirgo skulptūra neįtikina, nežavi. Raitelio poza yra beveik neįmanoma derinyje su žirgo poza. Stilizuotas sprendimas šiek tiek gelbėtų, bet tik šiek tiek“, – savo požiūrį išsakė peticijos kūrėjai.

Juos neramina tai, kad paminklo konkursas skelbtas prisidengiant dirbtinai sulipdyto fondo komiteto sprendimais. Konkursą skelbė Vyčio paramos fondas, komisija išrinko tris nugalėtojus iš trylikos darbų. Sostinės meras Remigijus Šimašius taip pat stebėjosi, kad konkursą rengė ne savivaldybė ar Vyriausybę, o visuomeninis fondas.

Konkurso komisija nusprendė, kad geriausias yra skulptoriaus iš Klaipėdos, Nacionalinės premijos laureato Arūno Sakalausko kūrinys „Laisvės karys“. Antroji vieta atiteko skulptoriaus iš Vilniaus Gitenio Umbraso darbui „Baltai“, o trečioji – kauniečiui skulptoriui Stasiui Žirguliui už kūrinį „Šviesą nešantis“. Jiems skirtos fondo premijos – 3, 2 ir 1 tūkst. eurų. Privati visuomenininkų iniciatyva kol kas nesulaukė itin didelio valstybinių institucijų palaikymo.

„Prašome Lietuvos valstybės ir Vilniaus miesto vadovus išsaugoti Lukiškių aikštėje laisvės erdvę, palikti aikštę švarią ir jaukią žmonių susitikimams, buvimo kartu džiaugsmui kaip laisvės ir vilties erdvę dabarties ir ateities Lietuvai. Čia ne tik ir ne tiek meninės kokybės, profesionalumo klausimas. Tai jau gerokai daugiau – čia jau pažeidžiamos žmogaus, kiekvieno vilniečio, Lietuvos piliečio teisės, kai atskira grupuotė, fondas mėgina uzurpuoti širdžiai mielą laisvoje Lietuvoje tapusią Vilniaus teritoriją“, – griežtai kalbėjo peticijos autoriai.

Peticiją pasirašė Tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos sekcijos, Lietuvos dailės istorikų draugijos nariai, Lietuvos kultūros tyrimų instituto darbuotojai:

prof. dr. Aleksandra Aleksandravičiūtė,

dr. Algė Andriulytė,

dr. Rasa Antanavičiūtė,

dr. Lina Balaišytė,

Jurga Barilaitė,

Aistė Bimbirytė-Mackevičienė,

dr. Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė,

dr. Rasa Butvilaitė,

dr. Solveiga Daugirdaitė,

Jurij Dobriakov,

dr. Linara Dovydaitytė,

Rokas Dovydėnas,

dr. Asta Giniūnienė,

dr. Liepa Griciūtė-Šverebienė,

dr. Erika Grigoravičienė,

doc. dr. Lolita Jablonskienė,

prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė,

dr. Margarita Janušonienė,

Kristina Jokubavičienė

dr. Auksė Kaladžinskaitė,

Virginijus Kinčinaitis,

dr. Ingrida Korsakaitė,

Laima Kreivytė,

Monika Krikštopaitytė,

dr. Laima Laučkaitė-Surgailienė,

dr. Viktoras Liutkus,

prof. dr. Elona Lubytė,

dr. Jurgita Ludavičienė,

prof. dr. Giedrė Mickūnaitė,

Rita Mikučionytė,

doc. dr. Agnė Narušytė,

dr. Rūta Pileckaitė,

dr. Ieva Pleikienė,

dr. dr. Girėnas Povilionis

doc. dr. Ramutė Rachlevičiūtė,

dr. Tojana Račiūnaitė,

dr. Dalia Ramonienė,

dr. Eglė Rindzevičiūtė,

dr. Aurelija Rusteikienė,

dr. Skirmantė Smilingytė-Žeimienė,

dr. Regimanta Stankevičienė,

dr. Gabija Surdokaitė-Vitienė,

doc. dr. Vaida Ščiglienė,

dr. Jolanta Širkaitė,

Dovilė Tumpytė,

dr. Skaidrė Urbonienė,

dr. Aušra Vasiliauskienė,

Aistė Paulina Virbickaitė,

doc. dr. Birutė Rūta Vitkauskienė,

dr. Danutė Zovienė.

Intelektualai piktinasi: Lukiškių aikštei nereikia Vyčio!

Paminklo "Laisvės karys" maketas.
+3