Urėdijos kelia įtampą: socialdemokratai paaiškino, kodėl stoja skersai kelio „valstiečiams“

Juozas Olekas
Juozas Olekas
  © Dmitrijus Radlinskas

„Valstiečių“ parengta miškų urėdijų reforma gali tapti pirmu rimtu išbandymu valdančiųjų koalicijai. Socialdemokratai jau pareiškė, kad reformos, kuria 42 urėdijas siekiama sujungti į vieną, nepalaikys. Penktadienį Seime vykusioje konferencijoje socialdemokratas Juozas Olekas aiškiai išdėstė, kodėl neis koja kojon su koalicijos partneriais „valstiečiais“.

„Būtina paaiškinti, kokia yra socialdemokratų pozicija ir ką mes matome šiame sektoriuje, nes sukasi įvairios mintys, interpretacijos, kodėl tai vyksta“, – penktadienį Seime teigė socialdemokratas Juozas Olekas. – Kaip žinome, miškų sektorius yra svarbi mūsų ūkio dalis <...>, todėl įsiklausydami į tas diskusijas, kurios vyksta jau ilgą laiką tarp politikų, valdžios atstovų, miškininkų bendruomenėje, mes teikiame pasiūlymus, kaip tas sektorius turėtų būti sutvarkytas.“

J. Olekas pabrėžė, kad socialdemokratų pasiūlymai galimais skirsis nuo aplinkos ministro teikiamų, tačiau su Rimantu Sinkevičiumi pateiktos pataisos atitinka išvadas, kurias padarė suburta miškininkų specialistų komisija.

Alfa.lt primena, kad Aplinkos ministerija pasiryžusi šiuo metu esančias 42 urėdijas pertvarkyti į vieną valstybės valdomą įmonę Lietuvos valstybiniai miškai su 25 padaliniais visoje šalyje. Pasak ministro Kęstučio Navicko, įmonės valdybą sudarytų 4 nepriklausomi nariai ir 3 miškų specialistai, o po pertvarkos valstybė kasmet sutaupytų 14 mln. eurų.

Tačiau su tuo nesutinka socialdemokratai, kurie pabrėžė, kad autonomiškumas urėdijoms būtinas.

„Mano patirtis sako, kad vyksta didelis ginčas tarp regioninio, decentralizuoto darbo ir centralizavimo arba stambių medienos pramonės įmonių poreikio patenkinimo“, – teigė J. Olekas.

Politikas aiškino, kad net Lietuvoje dirbančios 42 urėdijos dirba pelningai, sukuria daug darbo vietų, palyginti su Latvija, Estija, neiškerta per daug miškų ir yra aukso viduryje tarp tausojimo bei pelno, o aplinkos ministro K. Navicko teiginiai apie dabartinę sistemą yra neargumentuoti arba tinkamai nepatikrinti.

„Ministras meta kaltinimą urėdijoms, kad trečdalis lėšų nueina administravimui <...>, bet duomenys sako, kad mažiau nei dešimt procentų yra bendriems reikalams ir administracijai“, – teigė J. Olekas ir pateikė korupcijos pavyzdį, kuris, pasak viešai prieinamus tyrimų, urėdijose nėra paplitęs.

Socialdemokratas pabrėžė, kad Vyriausybės programoje nėra nė žodžio, kad miškų ūkis bus centralizuotas, o kalbama tik apie pertvarką ir darbo optimizavimą, pasitariant su vietinėmis bendruomenėmis ir regionais.

„Socialdemokratai pasisako už reformą, bet ne už tokį centralizavimą, vienintelės įmonės planavimą ir tam tikra prasme ženklų regiono susilpninimą“, – aiškino J. Olekas ir kvietė įsiklausyti į miškininkų nuomonę, į regionus ir pabrėžė, kad monopolijos sukūrimas miškų sektoriuje nėra išeitis.