Pence'as perdavė žinią nuo Trumpo Baltijos šalims: Amerikai rūpi jūsų saugumas

LNK | ELTA
2017-02-18 18:18

Vašingtono įsipareigojimai Baltijos valstybių saugumui yra tvirti ir nekintami tiek dvišaliu, tiek NATO lygmeniu, Lietuvos, Latvijos ir Estijos vadovus patikino JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as.

Trijų Baltijos šalių prezidentai su M. Pence'u susitiko Miuncheno saugumo konferencijoje. Kaip Eltai teigė Dalios Grybauskaitės patarėjas užsienio politikai Martynas Lukoševičius, susitikimas truko apie valandą, jo metu viceprezidentas itin domėjosi saugumo padėtimi regione ir Baltijos šalių aktualijomis.

„Iš M. Pence'o išgirdome labai aiškų patikinimą, kad Amerikai rūpi Baltijos šalių saugumas ir jokie Amerikos įsipareigojimai Baltijos šalių saugumui nesikeičia. (...) Kaip ir savo kalboje Miuncheno konferencijoje, jis pabrėžė, kad tai yra Prezidento Donaldo Trumpo įsipareigojimas ir jis perduoda šią žinią", - telefonu iš Miuncheno Eltai teigė M. Lukoševičius.

Susitikimo metu taip pat aptarta būtinybė greitinti sprendimų priėmimo procesą Aljanse. Kaliningrado srities militarizacija, agresija Ukrainoje ir planuojamos „Zapad 2017" pratybos rodo neslūgstančią įtampą regione ir demonstruoja, kad taika bei pagarba tarptautinei teisei nėra Rusijos interesas - tokią poziciją M. Pence'ui pristatė D. Grybauskaitė, teigiama Prezidentūros spaudos tarnybos išplatintame pranešime.

Pasak Lietuvos vadovės, išaugusi karinių incidentų bei provokacijų rizika verčia rimtai galvoti apie papildomas gynybos ir atgrasymo priemones. Visų pirma, tobulinti ir greitinti NATO sprendimų priėmimo procesą, turėti pagal realias grėsmes nuolatos atnaujinamus gynybos planus Baltijos valstybėms, įgyvendinti Aljanso priemones, kurios užkirstų kelią galimai Baltijos šalių karinei izoliacijai, sukurti regioninę oro gynybą.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad atgrasymas visada pigesnis, nei karas. Todėl kiekvienas sąjungininkų karys ant mūsų žemės yra itin reikšmingas. Taip siunčiama aiški žinia, kad NATO yra stipri, vieninga ir prireikus gins kiekvieną savo narę.

Tačiau, pasak Prezidentės, negalima kliautis vien tik didžiųjų NATO šalių parama. Kiekvienai Aljanso narei būtina ir pačiai rūpintis savo saugumu - visų pirma skirti tinkamą finansavimą krašto gynybai.

Šalies vadovė akcentavo, kad pagal skiriamas lėšas Baltijos valstybės ir Lenkija yra pirmajame NATO valstybių aštuntuke. Estija jau dabar yra pasiekusi 2 proc. BVP, o Lietuva ir Latvija 2 proc. pasieks kitąmet.

Lietuva taip pat aktyviai modernizuoja savo karines pajėgas. Perka naują karinę techniką, sukūrė nacionalines greitojo reagavimo pajėgas, atkūrė šauktinių tarnybą, vykdo aktyvų karinių dalinių komplektavimo procesą.

M. Lukoševičiaus teigimu, M. Pence'as Baltijos šalių investicijas į gynybą pavadino pavyzdžiu visam Aljansui.

„Mes patys suvokiame, kad šis padidinimas skirtas ne kažkam, o mūsų pačių saugumui", - Eltai sakė Prezidentės patarėjas.

Tai pirmas Lietuvos vadovės susitikimas su vienu aukščiausiu JAV naujosios administracijos atstovu.

Pence'as perdavė žinią nuo Trumpo Baltijos šalims: Amerikai rūpi jūsų saugumas

Pence'as perdavė žinią nuo Trumpo Baltijos šalims: Amerikai rūpi jūsų saugumas
+3