Ko galime pasimokyti iš šv. Valentino?

Valentino diena
Valentino diena
© Organizatoriai

Yra du būdai mokytis iš šv. Valentino – aptarti jį kaip asmenybę arba atkreipti dėmesį į šv. Valentino dienos minėjimo tradicijas. Ir vienu, ir kitu atveju įmanoma rasti labai įdomių dalykų, kurie atskleidžia mums visiems iki kraujo žinomus, tačiau per nuolatinį XXI a. bėgimą pamirštamus dalykus. Tai meilės ir šeimos svarba, dėmesio rodymas, drąsa ir pagarba.

Meilė – gyvenimo dalis, kurią kiekvienas žmogus patiria ir apibūdina skirtingai. Be meilės negalėtume įsivaizduoti dviejų žmonių santykių – šis jausmas susieja mus nematomomis gijomis su įvairiausiais žmonėmis. Tai ne tik mylima moteris arba vyras, tai ir mama, tėtis, draugas, augintinis, veikla ir t. t. Žodis „mylėti“ lietuvių kalboje dažniau vartojamas, norint prisipažinti, kad turima jausmų kitam žmogui. Įdomu tai, kad angliškas žodis „love“ yra tiek daiktavardis, tiek veiksmažodis, kuris apibūdina ne tik meilę kaip jausmą, bet ir aistrą tam tikrai sričiai, veiklai. Pavyzdžiui, natūralu išgirsti pasakymą „I love this book“, tačiau keistokai skamba lietuviškas išsireiškimas „Aš myliu šią knygą“ (greičiausiai lietuviams labiau priimtina sakyti „dievinu“).

Kiekviena kalba turi savito žavesio, kuris aiškiai parodo vieną dalyką – galime mylėti ne tik žmogų, bet ir gyvūną, daiktą, veiklą. Todėl visiems žinoma šv. Valentino dienos minėjimo tradicija rodyti dėmesį mylimajam gali tapti reiškiniu plačiąja prasme – tai ir skambutis mamai, draugei, pasakant joms, kad tu jas myli, tai rūpestis naminiu gyvūnėliu, išskirtinis dėmesys mėgstamai veiklai ar tiesiog valanda dievinamai knygai.

Šeima – santykiai su vaikais ir antrąja puse – užima labai daug vietos mūsų širdyje, galvoje ir laike. Šeimos svarbą puikiai suprato ir vienas iš trijų Romos kankinių – šv. Valentinas, kuris III a. slapčia tuokė įsimylėjėlius, norėjusius kurti šeimą. Tačiau ar tai supranta šiuolaikinis žmogus? Viena vertus, atrodo, kad tai suprantame, bet skundžiamės, kad dėl darbo ir XXI a. tempo nėra laiko vaikams ir antrajai pusei. Kita vertus, nežinome, kas yra meilė ir ryšys tarp dviejų žmonių, todėl vis dar sužinome kraupių šeimų istorijų iš žiniasklaidos. Matant tai, kas vyksta mūsų visuomenėje, galime daryti prielaidą – verta pasimokyti iš šv. Valentino! Jeigu žmogus prieš šimtus metų suprato, kokia svarbi yra šeima ir meilė, tai ir mes patys turėtume jai skirti daugiau savęs. Todėl šv. Valentino diena – tai puiki proga praleisti daugiau laiko su šeima, priminti jiems, kad juos mylime ir nenorime gyventi be jų.

Dėmesys – ko gero, neįmanoma rasti žmogaus, kuriam nereikėtų bent vieno lašo dėmesio. Kokie asmens veiksmai patenka į dėmesio rodymo kategoriją? Kalbėsime tik apie šv. Valentino dienos etaloną – tai raudona spalva, širdelės, atvirukai, meilės laiškai, pasimatymai, seksualios dovanėlės, romantiška vakarienė dviese ir t.t. Ar tai banalu? Greičiausiai kiekvienas turime savo atsakymą, tačiau norėtųsi pridurti – tam tikras padarytas veiksmas per šv. Valentino dieną gali uždegti laimę kito žmogaus akyse, tai kodėl to nepadarius?

reklama

Drąsa – jeigu tikėsime legenda, tai šv. Valentinas buvo tikras didvyris. Pasakojama, kad jis buvo vyskupu ir gyveno Romos imperatoriaus Klaudijaus II laikais, kai pagrindinis šalies tikslas buvo surinkti kuo didesnę kariuomenę. Dėl šios priežasties imperatorius uždraudė poroms tuoktis ir teigė, kad geras karys tik tas, kuris neturi šeimos. Šis įsakymas sulaukė pasipriešinimo – šv. Valentinas slapčia tuokė įsimylėjėlius ir rizikavo savo gyvybe. Kas jam nutiko už šią „neteisėtą“ veiklą? Jis buvo suimtas ir nubaustas mirties bausme. Šv. Valentinas mirė vasario 14 dieną. Atsižvelgus į jo padarytus gerus darbus šeimoms, po kurio laiko jis buvo paskelbtas šventuoju.

Akivaizdu, kad iš šv. Valentino mes galime pasimokyti keleto dalykų: supratimo, kokia svarbi yra meilė, šeima ir kad dėl šių vertybių reikia gyventi, o kartais netgi aukotis.

Pagarba – tai vienas svarbiausių žmonių bendravimo elementų. Egzistuoja įvairiausios pagarbos formos – šiuo atveju šimtus metų minima vasario 14-oji ir taip pagerbiama šv. Valentino drąsa bei aiškiai parodyta jo nuomonė apie meilės ir šeimos svarbą. Akivaizdu, kad paminėdami šią datą, pagerbiame ne tik asmenybę, bet ir svarbiausias vertybes. Ko reikia darniai šeimai ir laimingai meilei? Pagarbos. Rodomas dėmesys – tai dar ne viskas, kartais didžiausia dovana gali būti mylimojo supratingumas ir pagarbos jausmas.

Sentencijos.net