Aiški žinutė pareigūnams: neteis kontrabandininką netyčia nušovusio pasieniečio

LNK
2017-02-12 20:13

Šaudyti pasieniečiams teko, kai nuo jų sprunkančių kontrabandininkų nepavyko sulaikyti kitais būdais. Dukart iššauta į orą, o tada jau šaudyta į padangas. Jas peršovus, persekiotas automobilis nulėkė į griovį, jo keleiviai pabėgo, išskyrus vieną, peršautą 18metį. Pasieniečiai suteikė jam pirmąją pagalbą, o greitoji nuvežė į ligoninę, kurioje jaunuolis vėliau mirė. Pusantrų metų šaudžiusio pasieniečio veiksmus tyrę prokurorai nusprendė – teisti ginklą panaudojusio pareigūno nėra už ką.

Pasieniečiams šaudyti tenka nedažnai – ginklą jie traukia kiek daugiau nei 30 kartų per metus. Dažniausiai kai reikia stabdyti nuo jų bėgančius kontrabandininkų ar kitų pažeidėjų automobilius.

Tačiau valstybė ne iš karto stojo savo pareigą vykdžiusio ir kontrabandininkus šūviais sustabdžiusio pasieniečio pusėn. Šis įvykis įskėlė nesantaiką tarp prezidentės ir tuomečio vidaus reikalų ministro, o dabar premjero Sauliaus Skvernelio, mat prezidentė pareiškė, kad pasienietis šaudydamas persistengė.

Ginklo panaudojimas galimas tik išimtiniais atvejais ir tai, jeigu persekiojamasis, pavyzdžiui, grasina gyvybei, sveikatai ar dar kam nors. Žinant aplinkybę, kad buvo šaudoma ir pataikyta į nugarą, rodo, kad nebuvo grėsmės persekiotojams, nebuvo grėsmės pasienio tarnybos žmonėms, jų gyvybei. Reiškia ginklas buvo panaudotas pertekline prasme. Manyčiau, turėtų būti labai rimtas tyrimas daromas dėl kaltės, dėl nekokybiškos pareigos atlikimo. Šaudyti tokiais atvejais galima tik į padangas

Tikrai neturėtume smerkti tą pareigūną ir sakyti kaltas ar nekaltas.

Kol prokurorai nagrinėjo ar yra už ką teisti pasienietį, pareigūnams ginklą traukti teko ne vieną kartą, o kai jis nebuvo panaudotas – žuvo policininkas. Prieš pusmetį Telšių rajone bandant sulaikyti siautėjantį jaunuolį, šis peiliu smogė policininkui į kaklą. Patrulio porininkė ginklo kolegai ginti nepanaudojo, tad pareigūnas mirė vietoje. Pareigūnas ginklą naudoti galėjo ir šią savaitę, kai girta motina peiliu puolė socialinę darbuotoją. Policininkas galėjo šauti, tačiau, užpuolikę sustabdė kitaip. Europoje, pareigūnai šaudo ne tik kai pavojus gresia jų ar kitų žmonių sveikatai ir gyvybei, bet ir stabdydami bėglių automobilius.

Prokurorų sprendimas palankus šūviais bėgančių kontrabandininkų automobilį stabdžiusiam ir vieną jų netyčia nušovusiam pasieniečiui, tačiau tai nereiškia, kad dabar pareigūnai pradės šaudyti daug negalvodami.

Plačiau – reportaže.