Kėdainių tragedija galėjo pasikartoti: patėviui uždavus vaikui per užpakalį, ėmė aiškėti rimtesni dalykai

Smurtas prieš vaikus
Smurtas prieš vaikus
© Pixabay.com

Nors praeitą savaitę Kėdainiuose įvykusi tragedija, kai žiauriai sumuštas ligoninėje mirė keturmetis, itin skaudžiai parodo smurto prieš vaikus Lietuvoje mastą ir problemos rimtumą, ši istorija – toli gražu ne vienintelė. Panašaus smurto prieš vaikus, galėjusio baigtis tragiškai, atvejų Lietuvos teismuose gausu. Kauno apylinkės teisme neseniai buvo užversta panaši istorija, kurioje patėviui teko aiškintis dėl iš pažiūros ne tokio jau ir baisaus nusikaltimo – vyras tiesiog uždavė posūniui per užpakalį. Tačiau, prakalbus vaiko motinai, ėmė aiškėti baisesnės šios istorijos aplinkybės.

Neklusnų posūnį drausmino delnu per užpakalį

Kaunietis N. R. buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už tai, kad 2016 m. lapkričio 17 d., apie 11 val., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio (vėliau nustatytas 1,91 promilės girtumas), namuose kilus konfliktui su sugyventine tyčia kartą delnu sudavė posūniui per užpakalį, taip vaikui sukeldamas fizinį skausmą.

Kadangi posūnis – dar nepilnametis, o N. R. – jo šeimos narys, patėvio asmenybės atskleisti negalima – tai daryti draudžia Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas, kuriuo siekiama apsaugoti vaiko privatumą ir nesukelti bereikalingo dėmesio.

Teisme N. R. visiškai pripažino savo kaltę, tačiau aiškino, kad viskas prasidėjo kone nekaltai: vyras iš vakaro šventė su draugu ir vartojo alkoholinių gėrimų, o tądien buvo pakeltas posūnio, kuris atėjo į kambarį ir ėmė daužytis. Patėvis teisme teigė, kad paprašė vaiko išeiti, tačiau šis neklausė ir vaipėsi, todėl ir gavo per užpakalį. Pasak N. R., tuomet jis išėjęs nupirkti sauskelnių, o pakeliui dar sutikęs draugą ir su juo išgėręs alaus, bet kai galiausiai parėjo namo, sugyventinė jo nebeįleido. Siautėti ėmęs vyras išdaužė balkono langus ir buvo išvežtas policijos.

reklama

Nors dėl išdaužtų langų N. R. atsakyti neteko, už smurtą prieš vaiką vyras buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. „Dėl savo poelgio gailiuosi, negalima vaiko mušti“, – teisme teigė patėvis, tikinęs, kad taip pasielgė todėl, kad turi didelių psichologinių problemų ir bėdų su alkoholiu.

Smurtas – ne pirmą kartą

Nors patėvio versija skamba taip, lyg visa ši istorija tebūtų atsitiktinis nesusipratimas, kaip liudytoja prabilusi N. R. sugyventinė atskleidė kiek niūresnį peizažą – dviejų vaikų motina teisme pasakojo, kad su N. R. gyveno jau 15 mėnesių, o sugyventinis smurtą tiek prieš ją, tiek prieš mažametį vaiką naudoja toli gražu ne pirmą kartą.

Patėvis teisme tvirtino, kad per užpakalį gavęs posūnis neverkė, tačiau motina teigė, jog vaikas ne tik apsiverkė, bet ir išsigando, kai N. R. ėmė ant jo rėkti. Motina maniusi, kad sugyventinis gali dar kartą trenkti jos sūnui, todėl atsistojusi tarp vaiko ir sugyventinio, kad apsaugotų savo atžalą.

Galbūt į parduotuvę išėjęs ir dar alaus atsigėręs patėvis sugrįžęs būtų pasielgęs taip pat, kaip ir suimtas Kėdainių tragedijos įtariamasis Gediminas Kontenis, tačiau motina šioje istorijoje suskubo užstoti savo vaiką – sugyventiniui išėjus į parduotuvę, paskambino socialinei darbuotojai, kuri atvyko į pagalbą.

Iškalbinga aplinkybė šioje istorijoje ir ta, kad iki šios bylos patėvis jau buvo teistas tris kartus. Paskutinį – 2016 m. gegužę už tai, kad sumušė sugyventinę.

Tačiau bylą išnagrinėjęs teisėjas Algirdas Giedraitis patėvio už grotų nepasiuntė – buvo atsižvelgta į tai, kad N. R. po incidento buvo sulaikytas ir dvi paras praleido už grotų, o nuo praeito gruodžio ėmė lankytis pas psichologą bei dalyvavo procedūroje, kurios metu jam buvo suleista antialkoholinių vaistų, todėl, tikėtina, gali pasitaisyti, o už smurtą prieš vaiką turės sumokėti 301,28 euro baudą.