Nusitaikė į nepajudinamus: ilgamečių vadovų laukia permainos

Virš ilgamečių vadovų galvų - juodi debesys
Virš ilgamečių vadovų galvų - juodi debesys
  © Alfa.lt fotomontažas
„Alfa“ savaitė“
2017-01-30 05:55

Vyriausybė rengia nepajudinamais korupcijos židiniais tapusių valstybinių įmonių pertvarką. Ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio netenkina valstybinių įmonių darbo rezultatai ir politikų įtaka jų valdymui.

Premjero teigimu, būtina keisti tiek valstybės įmonių valdymo modelį, tiek vadovų atsakomybės klausimą.

„Apie įmonių valdymą labai aišku – turi būti nepriklausomos, visiškai nepriklausomos įmonių tiek valdybos, tiek tarybos, su politikais neturinčios jokių sąsajos taškų, vadovų neskyrimas, bet rinkimas. Renkasi labai aiškiais kriterijais, yra nustatoma siektini kriterijai, rezultatai, įvertinimas, atlygio komitetas nustato labai skaidriai atlyginimą, ir tai suformuotai vadovybei įmonės labai iškelti uždaviniai ir sėkmingai turi juos įgyvendinti“, – sako premjeras S. Skvernelis.

Nepajudinami ilgamečiai vadovai

Daugelio valstybinių institucijų ir įmonių vadovai joms vadovauja dvidešimt ir daugiau metų, įmonės tapusios „valstybėmis valstybėje“. Pavyzdžiui, Registrų centrui Kęstutis Sabaliauskas vadovauja net nuo 1997 m., o „Oro navigacijai“ Algimantas Raščius – nuo 2001 m.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nuo pat įgaliojimų pradžios 2009 m. yra sakiusi ir kartoja vėl, kad tokioms įstaigoms ir įmonėms vadovų rotacija būtina. Premjeras S. Skvernelis įsitikinęs, kad tokiose įmonėse neturi likti ir užsisėdėjusių vadovų.


„Suformuojant naujas tarybas ir valdybas valstybės įmonių, parinkti tokius vadovus, kurie tikrai galėtų daryti progresą, būtų inovatyvūs. Manau, kad tie, kurie atbuvę tą ilgą laikotarpį, kuris tilptų ir į tris, ir į keturias kadencijas, reikėtų jiems imtis iššūkių. Galbūt kitos paskirties valstybės įmonėje arba kitoje veiklos srityje“, – teigia premjeras S. Skvernelis.

Ministras sako, kad delsti nebegalima

Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius pabrėžia, kad dėl pačių įvairiausių priežasčių, tarp jų ir dėl užsisėdėjusių vadovų, valstybinės įmonės dirba daug mažiau efektyviau nei privačios.

„Pavyzdžiui, mūsų valstybės valdomos įmonės, jų grąža – turto arba kapitalo grąža – yra svyruojanti, bet maždaug tai yra 4 procentai, o vidurkis privačių įmonių yra tarp 9 ir 12 procentų. Tai reiškia, nežinia, kur slypi, iš kur tas skirtumas, bet jis akivaizdžiai ženklus. Gali būti ir kiti dalykai, t. y. korupcijos apraiškos, neskaidrumas, nepotizmas, protekcionizmas. Visus tuos dalykus matome, ir akivaizdu, kad nebėra jau galimybės kitokios, kad vis dar laukti, vis dar analizuoti, vis dar galvoti, ar čia reikia kažką daryti, akivaizdu, kad reikia daryti“, – sako ūkio ministras M. Sinkevičius.

Dar vienas korupcijos lizdas

Viena didžiausių valstybės įmonių „Lietuvos geležinkeliai“ permainų jau sulaukė. Ten vadovybė pasikeitė iš esmės. Susisiekimo ministerijoje analizuojamos ir likusios įmonės. Anksčiau Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) yra atskleidusi, kad vienoje iš Susisiekimo ministerijos įmonių „Oro navigacijoje“ klesti neskaidrūs viešieji pirkimai. Įtarimų viešųjų pirkimų tarnybai sukėlė ne tik pirkimas, susijęs su statybomis, bet ir oro erdvės stebėjimui skirtos įrangos pirkimas. „Oro navigacijoje“ milijoninius pirkimus laimi ispanų firma „Indra“, kuri Lietuvoje veikia padedama įtakingų tarpininkų.

„Oro navigacija“ taip pat rėmė sporto organizacijas, kurių globėjai yra nueinanti socialdemokratų vadovybė.

„Esame labiau analizės fazėje, tai turėsime pilnas valdybas paskirtas greitu metu, ir atitinkamai bus gilinamasi detaliau į kiekvieną įmonę“, – sako susisiekimo viceministras Paulius Martinkus.

Ignoruoja net prezidentę

Net prezidentės D. Grybauskaitės kritika iš posto iki šiol nepajudino Registrų centro vadovo. K. Sabaliausko vadovaujamą įmonę nuolat purto stambūs viešųjų pirkimų skandalai: jis sučiuptas painiojęs viešuosius ir privačius interesus, prokurorų tirtas dėl milžiniškos statybų aferos, tačiau byla vilkinta iki senaties. Įmonės valdybai pastaruosius metus vadovavo skandalingai iš posto išlėkęs Julius Pagojus, o juos abu savo ruožtu globojo įtakingas socialdemokratų veikėjas – tuometis teisingumo ministras Juozas Bernatonis.


Dabartinis teisingumo viceministras Justas Pankauskas sako, kad ministerija pradėjo Registrų centro auditą.

Permainoms pritaria ne visi

Tuo metu nueinančios socialdemokratų vadovybės nariai įsitikinę, kad jei vadovas, kad ir ilgai, bet gerai dirba, nėra reikalo jo atleisti.

„Tos įmonės, kur tikrai pelningai dirba ir gerai dirba, vadovai galėtų dirbti. Aišku, galbūt kartais ir yra užsisėdėjimo ir per ilgai, bet iš principo kiekvienas turėtų būti vertinamas pagal darbo rezultatus, jei nėra kitaip, kaip žinote, kai kur priimta, kad yra rotacijos. Tas turi savo privalumų, bet aš manau, kad patirtis, gebėjimas, rezultatai, jie turėtų būti vertinami. Jei taisyklės kitaip nenumato, žmonės galėtų dirbti“, – aiškina Socialdemokratų frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Juozas Olekas.

Seimo komitetų vadovai palaiko rotaciją

Buvusi finansų ministrė, Seimo Audito komiteto pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad toks užsisėdėjimas turi daugiau minusų nei pliusų.

„Mažiau savikritiškas tu pasidarai toje savo pozicijoje, jau nekalbant apie kitus dalykus, valstybės valdomose įmonėse, kaip ir privačiose, turi būti rotacija, vadovams yra keliami tikslai. Jeigu vadovai dirba, kol pasiekia, o vėliau kaita yra neišvengiama, pasižiūrėkite į privatų sektorių, kaip keičiasi ir administracijų vadovai, ir valdybų nariai“, – sako Seimo Audito komiteto pirmininkė I. Šimonytė.

„Yra žalinga, kai vadovas susigyvena su ta įmone ir su personalu, irtada jau yra pasiekiamos lubos tiek augimo, tiek plėtros galimybių, o yra daugiau stengiamasi išsaugoti savo vietą toje įmonėje“, – sako Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Virginijus Sinkevičius.

Ateityje valstybės įmonių valdymą ketinama centralizuoti, planuojama steigti kelias kontroliuojančiąsias bendroves, kurios vienytų dabar atskirai veikiančias įmones.