Tarptautinė sporto afera Lietuvoje: „Kruojos“ savininkas atskleidė, kaip neteko ketvirčio milijono eurų

Emilijus Junevičius
Emilijus Junevičius
© Dmitrijus Radlinskas

Vilniuje jau kuris laikas nagrinėjama precedento neturinti baudžiamoji byla, kurioje aiškinamasi, kaip tarptautinė sukčių grupuotė galėjo apgauti Pakruojo „Kruojos“ futbolo klubą ir Klaipėdos „Neptūną“. Antradienį teisme galiausiai prabilo ir „Kruoją“ valdęs Emilijus Junevičius, per sukčius praradęs ketvirtį milijono eurų. Vyras atskleidė, kaip už milijoną eurų futbolo klubą žadėję pirkti užsieniečiai derėjosi dėl pirkimo, o galiausiai apgavo jį, palikę ir be žadėto milijono, ir be savų pinigų.

Lietuvius mulkino labai marga kompanija

Į Lietuvos teisėsaugos tinklus pakliuvo ir šiuo metu Vilniuje už sukčiavimą stambiu mastu teisiami Rumunijos piliečiai Augustinas Kissas ir Marianas Sergiu Vilaroiu, Prancūzijos pilietis Eudoras Yosifas Mohaci ir italas Luca Poltronieri. L. Poltronieri – vienintelis iš keturių teisiamųjų, kuriam šiuo metu pateikti kaltinimai dėl E. Junevičiaus pinigų užvaldymo apgaule.

Neeilinis nusikaltimas – neeilinės ir asmenybės. Lukiškėse jau pusantrų metų kalintis M. S. Vilaroiu jau anksčiau teisme pripažino, kad prieš 20 metų buvo teistas už sąvadavimą, o prieš suėmimą dirbo pokerio krupjė privačiuose renginiuose, o kartu kalintis A. Kissas anksčiau teigė, kad iš Rumunijos pabėgo į Prancūziją kaip politinis pabėgėlis, o pastaruoju metu Paryžiuje įvairiausiose vietose dirbo barmenu. Tačiau antradienį A. Kissas jau turėjo naują biografiją – tikino, kad Rumunijoje privačiai dirbo žemės ūkyje su arkliais.

Augustinas Kissas ir Marianas Sergiu Vilaroiu

reklama

E. Y. Mohaci – rumunas, gimęs Prancūzijoje, tačiau šiuo metu gyvenantis Šveicarijoje. Nesuimtas vyras laiką leidžia laisvėje, o Šveicarijoje turi bendrovę, kuri specializuojasi nekilnojamojo turto sferoje.

Eudor Yosif Mohaci

L. Paltronieri – Italijoje gimęs ir augęs italas, tačiau šiuo metu teisiamasis, kaip pats teigė, yra įsikūręs pačioje Vilniaus širdyje, o šiaip gyvena Londone, turi maisto ir gėrimų bendrovę. Italas taip pat buvo atsidūręs už grotų, tačiau į laisvę buvo paleistas už 150 tūkst. eurų užstatą.

Luca Poltronieri

Šie sukčiai – pageidaujami klientai ne tik Lietuvoje, bet ir Šveicarijoje, kuri prašo teisiamųjų ekstradicijos.

Apgauti bandė du kartus

E. Junevičius teigė, kad Pakruojo „Kruojos“ savininku tapo 2013 m., išlaikė jį savo lėšomis, tačiau jau po metų ėmė ieškoti investuotojų. „Žinojau, kad mano finansinės galimybės neleidžia ilgai finansuoti šitos veiklos, o norėjosi, kad Pakruojo futbolas tam aukštam lygyje, kurį buvo pasiekęs, išliktų, todėl ieškojau investuotojų“, – sakė nukentėjusysis.

2014 m. į klubo elektroninį paštą atskriejo laiškas su pasiūlymu prisidėti prie klubo veiklos, jį finansuoti. „Pradėjom su tuo žmogumi kontaktuoti elektroniniu paštu. Kai paaiškėjo, kad kalba eina apie labai dideles pinigų sumas, aš paprašiau klubo advokatės Indrės Butvilės, kad ji padėtų tvarkyti šio reikalo teisinę pusę“, – pasakojo E. Junevičius.

Emilijus Junevičius

Susirašinėjimas baigėsi tuo, kad futbolo klubo savininkas su advokate I. Butvile nuskrido į Milaną, viešbučio kavinėje susitiko su potencialiu investuotoju, kuris prisistatė kaip Džeisonu. „Džeisonas“ pasirodė normalus žmogus, kuriuo iš pirmo žvilgsnio galima pasitikėti. Jis pateikė du pasiūlymus – arba trejus metus finansuoti klubą, ar pirkti jį. Aš jau buvau trupučiuką nuo tos veiklos pavargęs, todėl pasirinkau antrąjį“, – teigė E. Junevičius.

reklama

Kadangi, pasak nukentėjusiojo, tais metais jo klubas gerai atrodė, perspektyvos buvo didelės, už Pakruojo „Kruoją“ buvo užsiprašyta 1 mln. eurų kaina. Džeisonui tiko ta suma, tačiau už tarpininkavimą grynaisiais investuotojas prašė grąžinti iš tos sumos 250 tūkst. eurų.

Paruošti pirkimo–pardavimo sutartį buvo patikėta lietuviams. „Italai“ norėjo gauti sutartus komisinius dar prieš sandėrio sudarymą, tačiau E. Junevičius pinigus norėjo sumokėti jau sudarius sandėrį – galiausiai apsistota ties tokiu variantu, kad grynais 250 tūkst. eurų iš investuotojų gavęs E. Junevičius tokią pačią sumą perveda į nurodytą sąskaitą.

Pasak E. Junevičiaus, buvo sutarta sutartį pasirašyti viename Milano viešbučių.

„Susitikę Milane, mes tą variantą vykdėm. Tik tokia detalė, kad visą laiką sudarant sandorį Džeisonas nenorėjo dalyvauti. Jis kontroliuodavo telefonu, bet tiesiogiai nedalyvaudavo.

Susitikome su žmogumi viešbučio hole, mane nusivedė į kambarį, buvo sąlyga, kad aš vienas dalyvausiu pinigų perskaičiavime. Tik po to, kai tą fiasko patyrėme, aš pagalvojau, kad tame viešbutyje seifai buvo sieninėse spintose – ne kažkur stale“, – pasakojo nukentėjusysis.

Anot E. Junevičiaus, gavus pinigus, jis pervedęs 250 tūkst. eurų. Tačiau tuomet tariamasis Džeisonas ėmė teigti, kad bankas neleidžia judinti milijono eurų, kurie turėjo būti pervesti už futbolo klubą.

„Tuomet su advokate supanikavome, kad čia nešvarūs dalykai yra. Džeisonui sakėme, kad atvažiuotų pinigų pasiimti“, – pasakojo E. Junevičius.

Nors „investuotojas“ spyriojosi, galiausiai grynaisiais patikėti 250 tūkst. eurų buvo per kurjerį grąžinti Džeisonui, o E. Junevičius atšaukė padarytą pavedimą.

Tačiau sukčių tai nesustabdė – nesulaukęs žadėtų pinigų, Džeisonas ėmė aktyviai bendrauti su I. Butvile, norėdamas, kaip pats sakė, padaryti „pinigų patikrinimą“ – įsitikinti, kad futbolo klubo savininkas tikrai turės 250 tūkst. eurų.

„Aš pagalvojau, kas čia blogo, lai atvažiuoja, pasižiūri tuos pinigus. Tai buvo esminė mano klaida“, – pasakojo E. Junevičius.

reklama

2014 m. liepą E. Junevičius ir iš užsienio atvykę „investuotojai“ dar kartą susitiko viešbutyje, tik šįkart – Vilniuje. Klubo savininkas iš anksto buvo grynaisiais pasiėmęs 250 tūkst. eurų ir pasidėjęs pinigus išsinuomoto kambario seife. Susitikime dalyvavo trys investuotojai, vienas kurių – į teisiamųjų suolą sėdęs L. Poltronieri. „Lai nesupyksta, bet jis buvo panašus į bendrovės buhalterį“, – taip vyrą teismo salėje apibūdino E. Junevičius.

Perskaičiuoti grynuosius buvo patikėta Valteriu pasivadinusiam asmeniui – prie E. Junevičiaus akių šis vyras perskaičiavo 250 tūkst. eurų, juos sudėjo į vokus, o vokus iki pusės sukišo į prie savęs turėtą rankinuką, o tuomet liepė futbolo klubo savininkui pakviesti advokatę I. Butvilę.

„Eidamas prie durų akies krašteliu mačiau, kaip jis patraukė rankinės rankeną, o vokai įkrito į rankinės vidų“, – pasakojo E. Junevičius. Tikėtina, kad tikriausiai tuo metu sukčius sukeitė vokus, kuriuose buvo pinigai, su iš anksto paruoštais vokais, kuriuose buvo tik popierius.

Anot E. Junevičiaus, „Valteris“ prie advokatės akių ištraukė penkis vokus, juos sudėjo į vieną didelį voką ir grąžino pinigus futbolo klubo savininkui. Tuo „investuotojų“ susitikimas ir baigėsi – E. Junevičius grąžintus pinigus padėjo į banko seifą ir ėmė laukti, kol jo mokumu įsitikinę verslininkai perves žadėtą milijoną eurų. Tačiau vėl kilo nesklandumų – Džeisonas teigė, kad pinigai bus pervesti tik tada, kai grįš Valteris ir raštiškai patvirtins, jog matė 250 tūkst. eurų, o vėliau imta teigti, kad Valteris kažkur neva dingo. Tuomet E. Junevičius ir suprato esąs apgautas.

„Nutariau nuvažiuoti į banką pasižiūrėti pinigų, prakirpau voką, paaiškėjo, kad ten tik popierių krūva, su pora kupiūrų po penkis šimtus. Kitą dieną kreipiausi į policiją dėl vagystės“, – kaip išsiaiškino, kad sukčiai dingo ketvirčiu milijono eurų, pasakojo E. Junevičius.

Iš visų „investuotojų“, kurie apgavo futbolo klubo savininką, į teisiamųjų suolą šiuo metu yra sėdęs tik L. Poltronieri.

Žadėjo milijoninę paramą

Kaip minėta, sukčiai buvo nusitaikę ir į perspektyvų krepšinio klubą – norint apgauti Klaipėdos „Neptūno“ vadovus, į Lietuvą buvo atgabentas netgi ypatingas stalas, kuriame turėjo būti apkeisti vokai su pinigais.

Ši istorija prasidėjo 2014 m. rugpjūtį, kai kitais asmenimis apsimetusi sukčių grupuotė elektroniniu paštu susisiekė su „Neptūno“ klubo direktoriumi Osvaldu Kurausku ir projektų vystymo vadovu Viktoru Usovu, siūlydama klubui ilgalaikę paramą.

Tų pačių metų lapkričio viduryje O. Kurauskas ir V. Usovas nuvyko į Milaną – čia „Neptūno“ atstovai viešbutyje „Hilton“ susitiko su solidžių bendrovių atstovais apsimetusiais aferistais.

reklama

„Verslininkai“ krepšinio klubui pasiūlė 3,6 mln. eurų paramą, kurią klubas būtų gavęs per trejus metus, tačiau už tai reikėjo sumokėti 200 tūkst. eurų tarpininkavimo mokestį.

Anot „tarpininkų“, „Neptūnui“ reikėjo potencialiems investuotojams parodyti gerą finansinę padėtį – pateikti 200 tūkst. eurų, o patys tarpininkai irgi žadėjo palikti 200 tūkst. eurų.

Tačiau V. Usovas nesutiko su tokiomis sąlygomis ir „Neptūno“ atstovai grįžo į Lietuvą nesukirtę rankomis su tarpininkais, todėl šie 2015 m. sausį–balandį toliau siūlė vis didesnę paramos sumą, kuri galiausiai viršijo net 7 mln. eurų. Tačiau buvo vienas kabliukas – parama būtų gauta tik tada, jei „Neptūnas“ būtų pateikęs jau ne 200 tūkst. eurų, bet 1 mln. eurų.

Aferai – ypatingas stalas

Galiausiai buvo sutarta, kad 2015 m. balandžio 22 d. viename Vilniaus viešbučių įvyks susitikimas, per kurį „tarpininkai“ ir krepšinio klubo atstovai sukirs rankomis dėl žadėtos paramos. Sukčių planas buvo genialus – V. Usovo akyse „tarpininkai“ turėjo suskaičiuoti milijoną eurų grynaisiais ir sudėti pinigus į vokus, kuriuos turėjo patikėti „Neptūno“ atstovui, o šis, gavęs grynuosius, turėjo juos pasidėti į seifą kaip sandorio rimtumo garantą, o „tarpininkams“ pervesti milijoną eurų kaip tarpininkavimo mokestį. O apgaulė slypėjo vienoje vietoje – vokai su milijonu eurų turėjo būti padėti į specialų sukčių atsivežtą stalą, kuriame būtų pakeisti identiškais vokais, kuriuose jau būtų ne pinigai, o popierius.

Tyrėjai nustatė, kad M. S. Vilaroiu su A. Kissu turėjo atgabenti specialų stalą į tam parinktą viešbutį, E. Y. Mohaci turėjo vaizduoti solidžios užsienio kompanijos atstovą ir užtikrinti, kad V. Usovas manytų gavęs pinigus bei atliktų žadėtą perlaidą, o L. Poltronieri turėjo pasirūpinti dokumentų tvarkingumu.

Planas įvyko taip, kaip ir tikėtasi, – viename Vilniuje Žvėryno rajone esančių viešbučių sukčiai išsinuomojo kambarį ir surinko jame specialų stalą, kuriame pasislėpė, o per sandėrį sukeitė vokus. Tačiau gudrus planas neišdegė – praėjus kelioms valandoms po sandėrio pasprukti skubėję aferistai buvo sulaikyti Vilniaus oro uoste.


Tarptautinė sporto afera Lietuvoje: „Kruojos“ savininkas atskleidė, kaip neteko ketvirčio milijono eurų

Emilijus Junevičius
+6