Trečią kartą protestuoja prie Seimo dėl vaikams svarbių pataisų

Protestas prieš smurtą "Apginkime vaikus dabar"
Protestas prieš smurtą "Apginkime vaikus dabar"
  © Edvard Blaževič

Įstatymo pataisų dėl smurto prieš vaikus svarstymas vėl išimtas iš Seimo darbotvarkės, tačiau prie parlamento renkasi šio klausimo nežinioje nepalikti raginantys protestuotojai. Jau trečią kartą susibūrę parodyti, kad apsaugoti vaikus aiškiai smurtą apibrėžiančiais įstatymais delsiama, pilietiški žmonės įsitikinę, kad daug kas priklauso ir nuo vaikų gerove nesirūpinančių Seimo narių abejingumo.

Ketvirtadienį Seime turėjo būti svarstomas smurto prieš vaikus apibrėžimų klausimas, tačiau nuspręsta jį išimti iš darbotvarkės. Sausio 17 dieną sesija bus pratęsta, tikimasi, kad įstatymas bus priimtas.

„Su procedūromis ar be procedūrų vaikų nemušime vis tiek. Įstatymas bus“, – viešai pažadėjo vienas iš įstatymo pataisų dėl smurto rūšių apibrėžimo iniciatorių Mykolas Majauskas.

Prie Seimo protestuojantys žmonės ragina kuo greičiau priimti šias parlamentarų Dovilės Šakalienės, M. Majausko ir Roberto Šarknicko siūlomas pataisas. Jie reikalauja, kad įstatymiškai būtų įtvirtintas visų smurto prieš vaiką formų apibrėžimas – fizinio, emocinio, seksualinio smurto ir nepriežiūros, visų jų aiškus draudimas. Taip būtų kuriama rūpestinga ir efektyvi vaiko teisių apsaugos sistema, užtikrinama veiksminga teisinė pagalba.

Įstatymo pataisų siekiantys pilietiški žmonės, organizacijos, su vaikais dirbantys psichologai pabrėžė, kad kai kurių žmonių baimės, esą apibrėžus smurto formas, bus diskriminuojamos skurdžiai gyvenančios šeimos, yra nepagrįstos. Internete pasirodė Laisvos visuomenės instituto komentaras, kviečiantis nepritarti pataisoms, nes esą neišgalintys vaikams nupirkti visavertiškai subalansuoto maisto, vitaminų, papildų, madingų drabužių tėvai, įtėviai, globėjai gali būti pripažinti smurtaujančiais.

Tuo metu įstatymo pataisų rengėjai, psichologai, su skurdžiai gyvenančiomis šeimomis dirbantys specialistai aiškina, kad nepriteklius nebus laikomas vaiko nepriežiūra ar tam tikra smurto forma prieš jį. Nepriežiūra – tai nuolatinis nesirūpinimas vaiku, kai vengiama tenkinti pagrindinius jo fizinius, emocinius, socialinius poreikius, kai suaugusiųjų veiksmai kelia pavojų, žalą vaiko sveikatai, raidai, garbei, orumui. Tai bazinių vaiko poreikių nepatenkinimas – jeigu suaugusieji jam tyčia leidžia kęsti nuolatinį alkį, priverčiantį iš bado kramtyti vazoninių gėlių lapus, nesirūpina elementaria higiena, neišmoko pagrindinių jos elementų, pavyzdžiui, plautis rankas, nesuteikia pagalbos sergant rimtomis ligomis, piktybiškai nesirūpina vaiko ugdymu, tai galima laikyti nepriežiūra.

Likus dienai iki posėdžio, Seimo narius užplūdo laiškų, raginančių nepriimti įstatymo pataisų, lavina. Viena iš protestuotojų, aktorė, iniciatyvos „Apginkime vaikus dabar“ dalyvė Elžbieta Latėnaitė neslėpė, kad pataisos vilkinamos ir parlamentarų Povilo Urbšio, Rimanto Dagio, Agnės Širinskienės pastangomis.

Trečią kartą protestuoja prie Seimo dėl vaikams svarbių pataisų

Protestas prieš smurtą "Apginkime vaikus dabar"
+16