„Amžinieji vadovai“ atsidūrė taikiklyje: teks krautis daiktus?

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
© Edvard Blaževič

Viešajam sektoriui – naujos įstatymų pataisos, ribosiančios valstybės ir savivaldybės įmonių bei akcinių bendrovių vadovų darbo metus.

Pagal naująsias pataisas, valstybės ir savivaldybių įmonių bei valstybės ir savivaldybių valdomų akcinių ir uždarųjų bendrovių vadovams įvedamos 5 metų kadencijos bei nustatoma, kad tas pats žmogus negali eiti vienos įmonės vadovo pareigų daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės. Baigęs dvi kadencijas vienoje įmonėje, vadovas galės dalyvauti kitų įmonių rengiamuose konkursuose.

Pagrindinis prezidentės teikiamų pataisų tikslas – naujų saugiklių nuo korupcijos, piktnaudžiavimo tarnyba įvedimas. Anot prezidentės, „amžini vadovai“ susigyvena su politikais, tampa neprincipingi, neskaidrūs ir valstybės interesus iškeičia į atskirų partijų ar politikų naudą.

Jeigu įstatymo įsigaliojimo dieną vadovas įmonėje yra išdirbęs mažiau nei 5 metus, įstatymo įsigaliojimo dieną jam prasideda pirmoji kadencija. Jeigu vadovas įmonėje yra išdirbęs daugiau nei 5, bet mažiau nei 10 metų, įstatymo įsigaliojimo dieną jam pradedama skaičiuoti antroji kadencija. Jei vadovas įmonėje yra išdirbęs daugiau nei 10 metų, vadovas pareigas galės užimti ne ilgiau nei vienerius metus.

Prezidentūros duomenimis, šiuo metu valstybė valdo 123 įmones, savivaldybės – 233, tačiau daugelio jų vadovai nesikeičia jau daugelį metų, o kai kurie iš jų savo postuose sėdi dar nuo sovietmečio. Dabar net 20 valstybės valdomų įmonių direktorių tas pačias pareigas eina daugiau negu du dešimtmečius, o kai kurie jų – 30 metų. Apie 40 metų savo postuose sėdi jau daugiau kaip dešimtmetį. Daugiausia su postais suaugusių direktorių yra miškų urėdijose ir kelių priežiūros įmonėse.

Pavyzdžiui, Anykščių, Prienų, Šiaulių ir Telšių miškų urėdai vadovo pareigas eina 30 metų, Marijampolės, Radviliškio urėdai nesikeitė net 26 metus. Amžini direktoriai viešpatauja ir kelių priežiūros įmonėse – „Automagistralės“ bei Klaipėdos, Marijampolės, Šiaulių, Telšių regiono kelių vadovai tą patį darbą dirba jau daugiau kaip 20 metų.

Tas pats asmuo Registrų centrui vadovauja jau 19 metų.

Tuo metu kelių priežiūros įmonių efektyvumas ir uždarbis valstybei vis mažėja. Pernai visų valstybinių įmonių kapitalo grąža siekė vos 4,4 proc. – tai kone dvigubai mažiau negu EBPO vidurkis. Net 45 valstybinės įmokos į biudžetą iš viso nemokėjo dividendų ir pelno įmokų.

Siekiama, kad įstatymų pataisos įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 dienos.