Jaunuoliai reikalauja lygybės: į kariuomenę reikėtų šaukti ir moteris

LNK
2017-01-11 14:55

Po mokyklos – į karo lauką. Panašu, kad jau už poros metų vėl turėsime vyrams po mokyklos privalomą šaukimą į kariuomenę – taip planuoja premjeras. Krašto apsaugos ministras visuotinio šaukimo nauda neabejoja, bet svarsto, kad pertvarka gali užtrukti ilgiau ir iki 2019 metų nebus spėta. Dabartiniai abiturientai džiaugiasi, kad visuotinis šaukimas jų dar nepalies. Sako, kad jauniems žmonėms reikia daugiau laisvės rinktis. Reikalauja ir lygybės – šaukti ir moteris.

Abiturientai Užupio gimnazijoje dėlioja ateities planus ir ruošiasi egzaminams, o po mokyklos daugelis tikisi stoti į universitetus arba praleisti metus savanoriaudami, keliaudami. Tačiau jau po poros metų tokiu laiku visi vaikinai gali turėti vieną planą – atsiėmus mokyklos baigimo atestatą, keliauti į kariuomenę. Premjeras svarsto, kad jau 2019 metais galėtų prasidėti visuotinis šaukimas į kariuomenę.

„Kiek mes diskutavome su krašto apsaugos ministru ir kariuomenės vadu, tikrai galim optimistiškai teigti, kad jei tokią politinę valią turėsim, tai galime 2019 metais pasiekti ir padaryti pirmą žingsnį“, – kalbėjo Saulius Skvernelis.

Į tarnybą 9, 10 ar 11 mėnesių kol kas norima šaukti tik mokyklą pabaigusius 18–19 metų vaikinus. Ar kareiviškus batus privalės matuotis ir merginos, ateities klausimas. Tam pritaria ne visos, o jei su tokiu planu sutinka, tai tik dėl to, kad nori lygybės.

„Pritarčiau, mažintų socialinę atskirtį ir įtampą, išspręstų problemą, nes yra daug nepasitenkinimo iš tos pusės, kad nelygios sąlygos ir galimybės“, – teigė abiturientė Kristina.

reklama

Karo studijų ekspertas: didžiausia problema būtų kadrų paruošimas

Apie privalomą šaukimą į kariuomenę, kai vos baigę mokyklą jaunuoliai eitų tarnauti tėvynei, teigiamai pasisako ir ekspertai. Karo studijų ekspertas Valdas Rakutis sako, kad sumanymas yra geras, tiesa, reikalaujantis tiek nemažų finansinių išteklių, tiek ir kadrų.

„Didžiausia problema yra kadrai. Tam, kad paruoštų didelį skaičių žmonių, reikalingas atitinkamas kiekis puskarininkių, karininkų, o jų parengimas nėra toks žaibiškas, kad būtų galima per poros mėnesių kursus kažką rimto padaryti. Žmones reikia parengti“, – INFO TV studijoje kalbėjo ekspertas.

Anot V. Rakučio, sunku paruošti profesionalius puskarininkius, kurie galėtų ruošti kitus karius, poros metų gali būti mažai, galbūt sistemą reikėtų ruošti po žingsnį ir palaipsniui.

„Žinoma, jeigu bus labai didelis pavojus valstybei, tai gali būti daroma greitai, tačiau tuomet ypač kenčia kokybė. Galima daryti greitai, bet daryti greitai ir gerai sunku, todėl reikia atlikti daug įvairių paskaičiavimų ir rasti tą optimalų variantą“, – laidoje kalbėjo V. Rakutis.

Plačiau – reportaže