Ekonomistai perspėja: 2017-ieji – kainų augimo metai

Infodiena
2017-01-10 19:52

Ekonomistai įsibėgėjančius 2017 m. vieningai krikštija kainų augimo metais. Nepaisant to, kad prognozuojamas pajamų didėjimas, žmonių išlaidoms liks mažiau nei jiems norėtųsi. Tai reiškia, kad apsipirkimai kaimyninėje Lenkijoje neretės, maža to, potencialiai veriasi ir dar viena rinka, kuri gali suvilioti Lietuvos pirkėjus. Baltarusiai skelbia įvesiantys bevizę tvarką ES piliečiams.

Visos kainos į kurias dabar su nepasitenkinimu krypsta pirkėjų akys netrukus turėtų tapti gražiu prisiminimu. Ekonomistai sako, kad artimiausiu metu viskas – tiek prekės, tiek ir paslaugos brangs. Pernai Lietuvos vartotojai vidaus rinkai kirto stiproką antausį, kai lietuviškas parduotuves iškeitė į lenkiškas. Šiais metais ekonominis turizmas gali driektis dar viena kryptimi. Po to kai Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, pasirašė įsaką, panaikinantį vizas į šalį per Minsko oro uostą, lietuviai tyliai laukia, kada kaimyninė siena plačiau atsivers ir automobiliams.

Ekonomistai sako, kad nors Lietuvos vystymosi rodikliai nuo Latvijos ir Estijos vis dar atsilieka, tačiau mūsų šalies vidaus produktas jau ne vienerius metus yra didesnis nei kaimynių. Tiesa, Lietuva dėl kylančių kainų iš Baltijos šalių ypač neišsiskiria. O Lenkijoje mažesnes kainas lemia didesnė rinka ir mažesni mokesčiai ir zloto kursas.

„Kaip mes čia skundžiamės, kaip čia Latvija gyvena geriau, tai jie ten skundžiasi, kad Latvijoje nekilnojamas turtas visiškai blogai. Lietuvoje jiems labai gerai yra. Visi visada žiūri į kaimyno daržą. Bet bendrai situacija augimo, tai Lietuvoje šiuo metu atrodo geriausiai. Lietuvos ekonomika auga sparčiausiai ir visų šalių ir nors atlyginimų dydis yra mažiausiai iš Baltijos šalių, jis sparčiai vejasi Latviją ir Estiją“, – kalbėjo Povilas Stankevičius, „DNB“ banko analitikas.

Ekonomistas Gitanas Nausėda sako, kad pastaruoju metu pigo kuras, šiluma ir elektra, todėl tai iš dalies kompensavo kitų prekių ir paslaugų kainų augimą. Nepaisant to, vartotojams tai esą menka paguoda. Iki šiol tendencija buvo tokia, kad baltarusiai apsipirkdavo Vilniaus prekybos centruose, tačiau ekonomistai nedrįsta tvirtinti, kad lygiai taip pat galėtų pradėti elgtis ir lietuviai, jei tik jiems būtų atverta Baltarusijos rinka.

Plačiau – reportaže.