Ar melatoninas, skirtas miego sutrikimams gydyti, tinka vaikams ir suaugusiesiems?

Miegantis kūdikis
Miegantis kūdikis
© Flickr.com
Alfa.lt
2017-01-11 18:02

Tinklalapis Nytimes.com domisi, ar melatoninas saugus vartoti, gydant miego sutrikimus. Tyrimų šiuo klausimu išties trūksta, o Bostono vaikų ligoninės Vaikų miego sutrikimų centro direktorė dr. Juditha Owens įspėja apie potencialų ilgalaikį melatonino poveikį mažiems vaikams.

Kankorėžinė liauka išskiria melatoniną vakare, dėl ko atsiranda mieguistumas. Sintetinės šio hormono formos yra parduodamos kaip maisto papildai. Tyrimai rodo, kad suaugusiems melatoninas yra efektyvus, gydant neramių kojų sindromą bei kai kuriuos miego sutrikimus. Jis gana dažnai skiriamas ir vaikams, ypač sergantiems dėmesio deficito sutrikimu bei autizmu.

Dr. Owens pastebi, kad kone 75 proc. vaikų, turinčių miego problemų, jau būna vartoję melatonino, ir nors trumpalaikis jo vartojimas nėra kenksmingas, gali pasitaikyti tam tikrų šalutinių poveikių, tarp kurių – galvos skausmas ar svaigimas. Melatoninas gali daryti įtaką ir kraujo spaudimui, diabetui bei kraują skystinančių vaistų poveikiui.

Apie sintetinio melatonino poveikį vaikams yra žinoma gana mažai. Dalis tyrimų rodo, jog tai gali paveikti besivystančią reprodukcinę, širdies ir kraujagyslių, imuninę bei medžiagų apykaitos sistemas.

Dr. Owens, prieš pradedant vartoti melatonino preparatus, rekomenduoja pasitarti su gydytoju ir papildų įsigyti vaistinėje bei vartoti juos neviršijant rekomenduojamų dozių.