Sporto pinigai: konfliktas vos nevirto tarptautine gėda

Moterų tinklinio varžybos Rio
Moterų tinklinio varžybos Rio
© SCANPIX

Nedaug trūko, kad per Europos merginų tinklinio čempionato atrankos varžybas Kauno sporto halėje sausio 13-15 d. būtų nedalyvavusios lietuvės.

Tai atsitiko po to, kai kilo nesutarimai tarp Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) ir Kauno Gedimino sporto ir sveikatingumo gimnazijoje suburtų geriausių Lietuvos jaunųjų žaidėjų, kurios rengėsi svarbiausioms ketverių metų varžyboms.

PROJEKTAS. Ketverių metų projektą „Lietuvos merginų tinklinio rinktinės pasiruošimas Europos ir pasaulio čempionatams, sudarant grupes Kauno Gedimino sporto ir sveikatingumo gimnazijoje“ finansuoja Kūno kultūros ir sporto departamentas (KKSD).

Projektas buvo pradėtas įgyvendinti 2015 m. rugsėjo 1 d. ir turėjo tęstis iki 2018/2019 mokslo metų pabaigos.

Jaunąsias žaidėjas nuo pat projekto pradžios buvo pakviesti treniruoti du treneriai iš Ukrainos, o jų asistentu dirbo kaunietis Saulius Matekonis.

reklama

Tačiau pasibaigus kontraktui, su ukrainiečių treneriais LTF nepratęsė sutarties, ir jie išvyko į namus.

Komandą liko treniruoti vienintelis S. Matekonis. Tačiau LTF iki šiol jo nepatvirtino rinktinės vyr. treneriu, ir šis specialistas nuo spalio mėnesio negauna jokio atlyginimo, nors dirba visu krūviu.

PAŽADAI. 2016 m. rugsėjo 24 d. per žaidėjų tėvų ir tuomečių LTF federacijos vadovų prezidento Mariaus Vasiliausko ir viceprezidento Dariaus Čerkos (po rinkiminės konferencijos federacijoje jie susikeitė pareigomis) susitikimą buvo aptarta situacija dėl trenerių iš Ukrainos pasitraukimo ir kvalifikuotų užsienio specialistų į jų vietą skyrimo.

Taip pat buvo kalbėta, kad merginoms fizinio rengimo treneris ir kineziterapeutas.

Tėvų išsakytoms mintims federacijos vadovai pritarė ir pažadėjo, kad projektas bus stiprinamas ir tęsiamas. Tačiau pažadai liko pažadais. Grupės veikloje nedalyvauja ir jos vadovas pradinėje projekto stadijoje Vidas Makauskas.

LAIŠKAS. Pasipiktinę tinklininkių tėvai 2016-ųjų gruodžio 29-ąją laišku kreipėsi į KKSD ir LTF prezidentą D.Čerką, norėdami išsiaiškinti susidariusią situaciją, ar projektas bus tęsiamas toliau, tinklininkės galės toliau galės treniruotis, ar bus nutrauktas.

„Mes, Lietuvos merginų tinklinio U-18 rinktinės tėvai, reiškiame savo susirūpinimą dėl projekto ”Lietuvos merginų tinklinio rinktinės pasiruošimas Europos ir pasaulio čempionatams, sudarant grupes Kauno Gedimino sporto ir sveikatingumo gimnazijoje.

Iki šiol aptartų dalykų nėra, kaip ir nėra jokio bendravimo bei informacijos iš federacijos vadovų minėtais klausimais.

Ar buvo kas nors daryta, ar buvo ieškota ir tartasi su kitais specialistais ir kokie derybų rezultatai, mes galime tik spėlioti.

Buvusių Ukrainos trenerių, kurie dirbo su mergaitėmis nuo projekto pradžios, atleidimas nuo spalio mėnesio ir kito trenerio neskyrimas šiai grupei, probleminis šios komandos išsiuntimas į numatytas varžybas, leidžia mums daryti prielaidą, kad projektas nebus tęsiamas.

reklama

Tai mums kelia didžiulį susirūpinimą dėl mūsų vaikų ateities bei tolesnių perspektyvų tinklinio sporte.

Atkreipiame dėmesį, kad didžiausią šio projekto finansavimo dalį sudaro tikslinės KKSD skiriamos lėšos.

Grupės finansavimas nėra susijęs su bendru LTF biudžetu, kas leistų stabdyti (nutraukti) grupės veiklą, motyvuojant reikiamų lėšų stygiumi.

Šiuo metu yra susidarę nesuprantami įsiskolinimai už merginų pragyvenimą ir maitinimą įvairioms įmonėms“, - buvo rašoma laiške.

ULTIMATUMAS. Visą komandą ir tėvus piktino federacijos vadovo atsakymai į tėvų kvietimą susitikti ir išsiaiškinti susidariusią situaciją.

„Tai rodo vengimą bendradarbiauti su sportininkių tėvais, kurie pažangioje visuomenėje yra dideli pagalbininkai, sprendžiant įvairaus pobūdžio klausimus bei problemas“, - sakė jaunųjų tinklininkių komandos vadovas V. Makauskas.

Tad visuotiniu tėvų kreipimusi į LTF ir KKSD vadovus buvo reikalaujama, kad, nesudarius atitinkamų sutarčių bei nevykdant įsipareigojimų iki 2017 m. sausio 1 d., Lietuvos merginų tinklinio rinktinė nedalyvaus Europos čempionato atrankos turnyre Kaune.

Iki numatytos datos iš LTF negavus raštiško atsakymo, žaidėjų tėvai jau kitą dieną buvo pasirengę informuoti Tarptautinę tinklinio federaciją, kad Lietuvos merginų rinktinė, motyvuodami neskaidria LTF veikla, Lietuvos tinklinio prestižo menkinimu, nedalyvaus čempionato atrankos turnyre.

ATSAKYMAS. Atsakymą į tėvų laišką savo interneto svetainėje paskelbė ir LTF. Čia federacijos atstovai net grasino sankcijomis oponentams.

Sausio 5 d. Kaune vis dėlto įvyko tinklininkių tėvų ir LTF vadovų D. Čerkos ir M. Vasiliausko susitikimas.

reklama

Dalyvaujant ir KKSD Kūno kultūros ir sporto strategijos skyriaus vedėjui Sigitui Stasiuliui, susitikimas truko pustrečios valandos.

„Mes dalyvavome kaip stebėtojai ir klausytojai, kadangi KKSD iš dalies finansavo tą projektą. Tėvai buvo taktiški ir sąmoningi, išgyveno dėl projekto. Pagal tai, ką girdėjome, LTF vadyba tikrai nekokybiška. Tik Federacija atsakinga už projektą, o ne joks treneris, kuriam primesti vadybos klausimai. Dabar Išsakėme aiškią savo poziciją: LTF šio projekto įgyvendinimo išsamią ataskaitą mums turės pateikti iki sausio 10 dienos. Federacija iki tos dienos turi viską susitvarkyti, nes iškils grėsmė grąžinti pinigus. O įkaitais taps žaidėjos, jų tėvai, pagaliau pats projektas. Dabar situacija yra nekokia: arba federacija turi skubiai susitvarkyti, arba kils klausimas tęsti šį projektą toliau, ar ne“, - sako S. Stasiulis.

LTF vadovams jis patarė, jog raštiškai reikėtų pasirašytą veiksmų planą ir kuo skubiau taisytų padėtį, nes taip tęstis toliau negalima.

„Už viską su mumis reikės atsiskaityti, viską tikrinsime. Jeigu bus neatsiskaitoma ir Kaune, tėvai Federaciją gali paduoti į teismą ir jį laimėti“, - įsitikinęs S. Stasiulis.

KKSD gavo prašymų irklavimo ir sunkiosios atletikos grupes suburti Klaipėdoje, finansuoja ledo ritulininkų grupę Elektrėnuose, slidinėjimo – Anykščiuose, biatlono - Nemenčinėje.

„Žinant tinklinio atvejį, tai rizika ir kitoms grupėms. Teisingas tikslinis finansavimas perspektyviausiems sportininkams, teisingas mūsų projektas, bet jeigu jis griūna, tai labai nemalonu. Todėl Tinklinio federaciją ir paraginome susitvarkyti kuo skubiau“, - teigia S. Stasiulis.

DALYVAUS. Lietuvos merginų rinktinė Europos jaunių čempionato atrankos turnyre vis dėlto dalyvaus ir susitiks su Čekijos, Estijos ir Lenkijos bendraamžėmis.

Gi vaikinų rinktinė liko už borto, atrankos turnyre nedalyvaus. LTF dėl finansinių sunkumų jos net neregistravo.

Lietuvos merginų rinktinės treneris S. Matekonis per čempionatą dar sutiko vadovauti komandai, jos nepaliks nežinomybėje. Tačiau, pasak buvusio ilgamečio LTF generalinio sekretoriaus Juozo Lapeikos, po čempionato jis yra nusiteikęs pasitraukti.

PANAIKINO. Įtampa tarp Lietuvos tinklinio federacijos ir salės tinklinio bendruomenės tvyrojo jau per praėjusį federacijos ketverių metų laikotarpį.

reklama

Kai praėjusią kadenciją federacijos viceprezidentu tapo D. Čerka, kuris buvo atsakingas už salės tinklinį, jo vienas pirmųjų darbų buvo iš varžybų kalendoriaus išbraukti kone 50 metų Lietuvoje rengiamas laikraščio „Sportas“ tinklinio taurės varžybas.

Savo sprendimą jis motyvavo tuo, kad populiariam turnyrui reikalingas naujas rėmėjas ir viešintojas.

„Sporto“ laikraštis ir portalas sportas.info šioms varžyboms skyrė ypatingai didelį dėmesį, daug rašė apie jas nuo pat pirmųjų susitikimų iki finalinių varžybomis.

Redakcija sulaukė nemažai laiškų ir skambučių – komandos, tinklinio veteranai prašė atgaivinti ir tęsti „Sporto“ taurės varžybas, tačiau LTF vadovai buvo kurti tinklinio bendruomenės prašymui.

KONFLIKTAS. Įtampa tarp LTF ir salės tinklinio bendruomenės augo. Ji dar labiau paaštrėjo 2016-aisiais, kai per Federacijos ataskaitos ir rinkimų konferenciją salės tinklinio puoselėtojai buvo įspausti į kampą ir visą valdžią perėmė paplūdimio komanda.

Darbo neteko ir ilgametis Federacijos generalinis sekretorius, įžymus praeityje tinklininkas J. Lapeika, gynęs salės tinklininkų interesus.

Anot LTF spaudos pranešimo, konferencijoje nebuvo išrinktas viceprezidentas, atsakingas už salės tinklinį. Vienintelis kandidatas neišpildė nustatytų reikalavimų. D. Čerka teigė, kad LTF viceprezidentas salės tinkliniui gali būti renkamas artimiausioje ataskaitinėje konferencijoje.

„Pagal LTF įstatus LTF Vykdomajam komitetui (VK) yra deleguota prievolė nustatyti konferencijos darbotvarkę ir kitas konferencijos darbui reikalingas sąlygas. LTF VK buvo sudaręs darbotvarkę ir nustatęs prievolę kandidatams į būsimojo LTF VK pozicijas pateikti rinkimines programas iki nurodyto termino. Buvo tikrai pakankamai laiko kandidatams apgalvoti ir priimti sprendimus. Deja, kandidatas į LTF viceprezidentus salės tinkliniui nepateikė programos per nustatytą laiką. Dėl to, LTF rinkiminėje konferencijoje viceprezidentas salės tinkliniui renkamas nebuvo. Siūlysiu LTF VK rengti 2016 metų ataskaitinę konferenciją kitų metų pirmą ketvirtį. Visi LTF nariai turi teisę kelti viceprezidento salės tinkliniui klausimą bei teikti kandidatūras šioje ataskaitinėje konferencijoje“, - praėjusių metų pabaigoje aiškino D. Čerka.

Buvo paskelbtas konkursas ir LTF generalinio sekretoriaus kėdei užimti. Kaip rašo LTF savo „Facebook“ paskyroje, sausio 6 d. vyko LTF Vykdomojo komiteto posėdis, kurio metu iš pakviestų į pokalbį trijų kandidatų buvo atrinktas ir patvirtintas generaliniu sekretoriumi Andrius Gaidys, po konferencijos buvęs laikinasis generalinis sekretorius.

„Konferencijoje buvo gėda dalyvauti. Net nebuvo perskaityta Federacijos revizijos komisijos ataskaita. Tie žmonės, kurie visą savo gyvenimą susiejo su tinkliniu, tiesiogine šio žodžio prasme buvo pervažiuoti buldozeriu. Jie net nebuvo pasiūlyti į Vykdomąjį komitetą, patyrę specialistai naujajai valdžiai buvo nereikalingi. Netgi puikiai dirbęs Jaunių komisijos pirmininkas šiaulietis Aivaras Strockis nebuvo pasiūlytas toliau vadovauti šiai komisijai. Vietoje jo buvo pasirinkta kandidatūra, kuri neturi nieko bendro su Lietuvos jaunių komandomis “, - didelę nuoskaudą jaučia J. Lapeika.

reklama