Prastos žinios negaluojantiems: pigesnių kompensuojamųjų vaistų Lietuvoje greitu laiku nebus

Infodiena
2017-01-09 21:25

Pigesnių kompensuojamųjų vaistų Lietuvoje greitu laiku nebus. Konkurencijos taryba nustatė, kad vaistų gamintojai neskatinami konkuruoti, todėl kainos lieka didesnės, nei galėtų būti. Esą dabar galiojanti tvarka sudaro palankias sąlygas brangiems vaistams rinkoje likti praktiškai be jokių galimybių juos pakeisti pigesniais.

Senjoras Donatas vieną po kitos ant stalo deda vaistų plokšteles. Vilnietis sako esąs nusivylęs nesibaigiančiais pažadais mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir sako, kad tokių medikamentų sąrašas turėtų ilgėti.

„Aktualiausias klausimas yra širdies, kraujagyslių ligų kompensuojamų vaistų kainos. Jos yra aukštokos. Kadangi dabar senesnės kartos žmonių didesnis skaičius, tai reikia, kad ir kainos mažėtų“, – kalbėjo senjoras.

Lietuvos Pensininkų sąjungos vadovas Petras Ruzgus pasakojo, kad net vaistinėse yra atkalbinėjami įsigyti kompensuojamųjų vaistų, nes šių priemokos yra neįkandamos.

Regis, kad dar ne vienam negaluojančiam pacientui teks nuryti itin karčių tablečių, – jų kainos Lietuvoje greičiausiai nemažės, nes, pasirodo, kitaip ir būti negali.

Konkurencijos taryba nustatė, kad galiojantys įstatymai tokio paties poveikio, bet pigesniems vaistams, patekimą į Lietuvos rinką apsunkina. O tiems vaistams, kurie yra brangesni, sudaro palankias sąlygas ir toliau išlikti kompensuojamųjų vaistų kainyne.

„Ši tvarka nustato barjerus vaistams, kurių patentinė apsauga yra pasibaigusi ir kurie turėtų turėti vaistus konkurentus ir galėtų sudaryti konkurentus jau esantiems vaistams. Jie vis dar yra saugomi nustatytų barjerų. Barjerai yra nustatyti pigesniems, bet analogiškos kokybės ir veiksmingumo vaistams, siekiantiems patekti į rinką ir vaistams, kurie jau yra rinkoje, jie saugomi nuo iškritimų“, – aiškino Jūratė Šovienė, Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja.

Pasak Konkurencijos tarybos, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo kompensuojamiems vaistams išleidžiama apie 180 mln. eurų. Pacientai primoka dar 50 milijonų per metus. Sudėjus tai yra 230 milijonų eurų.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sutinka, kad tai didelė pinigų suma, juos derėtų taupyti, tačiau planai peržiūrėti tvarką tėra Vyriausybės programoje, o konkrečių siūlymų keisti įstatymus nėra.

Plačiau – reportaže.